Światło i dźwięk w fizjoterapii

Światło i dźwięk otaczają nas od narodzin. Przekazują informacje poprzez wzrok i słuch o otaczającym nas świecie. Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że należy unikać nadmiaru dźwięku i światła. Obecne jest nawet pojęcie zaśmiecania przestrzeni światłem (zwłaszcza reklam) i zatruwania środowiska dźwiękiem (hałas). Nasuwa się więc pytanie po co jeszcze więcej światła i dźwięku?

Warunki życia, szczególnie w mieście często ograniczają dostęp organizmu człowieka dla pewnych zakresów światła czy dźwięku, którego brak zaczyna powodować dolegliwości. Spokojny dźwięk uspokaja, radosny ożywia lecz hałas stresuje i męczy. Nadmiar światła męczy ale brak światła słonecznego prowadzi do apatii, chorób skóry, osłabienia kości, obniżenia odporności.

Od wieków czynniki takie jak naświetlania czy terapia dźwiękiem były z powodzeniem stosowane w leczeniu i zapobieganiu chorobom. Najstarsze - kąpiele słoneczne na otwartych tarasach, czy przez szyby (eliminacja ultrafioletu), muzyka i ruch, dźwięki bębnów czy kołatek.

Światło i dźwięk są powszechnie dostępne, ale często o nich zapominamy. Wycieczka po górach (wysoko światło jest bogatsze) to kąpiel słoneczna, jak również kontakt z relaksującymi dźwiękami natury. Czasem jednak trzeba zadziałać mocniej, gdy „moce natury” nie wystarczają.

W zakresie fizjoterapii opracowano wiele aparatów fizykalnych dostarczających właściwy rodzaj światła czy dźwięku w celach leczenia lub podniesienia sprawności. Część dostępna jest w warunkach klinicznych, inne stosuje się w gabinetach czy także w domu Pacjenta. Najpopularniejsze to lampy świecące światłem spolaryzowanym jak Sollux, Lumina czy Bioptron. Pozwalają dostarczyć w konkretne miejsce skoncentrowaną porcję energii świetlnej. W tym celu stosowane są też promienniki LED jako koloroterapia oraz terapia ciepłem.

Istotne narzędzia w rękach fizjoterapeuty to aparaty do precyzyjnego dawkowania leczniczej porcji światła czy dźwięku, takie jak lasery biostymulacyjne i aparaty do terapii ultradźwiękowej.

Laser Biostymulacyjny LP-50 włoskiej firmy Cosmogamma, jest aparatem kompaktowym o zwartej budowie, nadającym się do transportu. Moc i zakres fali świetlnej 903 nm daje możliwość leczenia zarówno powierzchniowych jak i głęboko położonych części ciała (nawet do 2 cm w głąb). Można przyspieszać gojenie zmian wewnątrz stawowych, uszkodzeń w przyczepach ścięgien czy mięśni, czy urazów innych tkanek miękkich. Laser jest szczególnie przydatny w leczeniu ran i owrzodzeń skóry, oraz uszkodzeń ścięgien i mięśni. Wskazania zastosowania laserów to przede wszystkim: zespół cieśni nadgarstka; łokieć tenisisty; zespół górnego otworu piersiowego; postresowe przewlekle napięcie mięśni karku; trudno gojące się rany, owrzodzenia, blizny; stany pourazowe i przeciążeniowe ścięgien, mięśni i stawów; urazy kości (pęknięcia, złamania).

Aparat do terapii ultradźwiękowej (sonoterapii) Sonikator 716 amerykańskiej firmy Mettler, wyposażony w bezpieczną głowicę 1 MHz umożliwia stosowanie terapii na urazy powierzchniowe i głębokie. Można oddziaływać terapeutycznie nawet na 5 cm w głąb tkanek i wywołać przyspieszenie regeneracji po urazach świeżych, jak również uruchomić mechanizmy regeneracyjne starych, niedoleczonych zmian pourazowych. Wskazania zastosowania ultradźwięków to przede wszystkim: blizny pourazowe również wewnątrz ścięgien i mięśni; ostrogi piętowe; nerwobóle m.in. rwa kulszowa; choroby zwyrodnieniowe stawów; zespoły bólowe: łokcia, barku, pleców; zespoły przeciążeniowe np. łokieć tenisisty; choroby reumatoidalne np. RZS i ZZSK; leczenie cellulitu.

Pomimo tego, że terapia ultradźwiękowa jak i laser biostymulacyjny skutecznie likwidują ból, istnieje wiele przeciwwskazań do zastosowania tych zabiegów. Doświadczony fizjoterapeuta wie w jakich przypadkach można zastosować terapię aby pomóc a nie zaszkodzić. Dlatego pamiętajmy, że terapię ultradźwiękową i laserową powinna wykonywać wyłącznie osoba wykwalifikowana, potrafiąca zlokalizować miejsce aplikacji oraz rozpoznać niepokojące objawy patologiczne w trakcie zabiegu. Niedopuszczalne jest aby Pacjent sam dawkował sobie terapię.

Zapraszamy do naszych gabinetów. Posiadamy sprzęt terapeutyczny nadający się do transportu, dlatego możliwa jest również terapia w domu Pacjenta.

Kontakt
Fizjoterapia PANACEUM Paweł Czarnocki
engine solidside | system zarządzania treścią 3w-cms