Maraton konsultacji fizjoterapeutycznych

7 listopada obchodzimy Światowy Dzień Biegania. W tym dniu Fizjoterapia PANACEUM rozpoczyna MARATON KONSULTACJI FIZJOTERAPEUTYCZNYCH. Startujemy już o 7.00 w gabinecie w Krakowie przy Al. Słowackiego 50/10. Kiedy dotrzemy do mety? – to już zależy od Was:-). W tym dniu konsultacje dla biegaczy minus 20%.

Jak zwykle obowiązują zapisy: e-rejestracja.

Jak to mówią zaprzyjaźnieni z nami biegacze – jesienna aura jest idealna do treningów :-) Jeśli trening ma być efektywny i zdrowy to warto przypomnieć sobie kilka zasad bezpiecznego treningu. Dziś kilka słów o urazach i kontuzjach u biegaczy.

Od wielu lat pomagam biegaczom w realizowaniu ich pasji. Jak uniknąć urazów i kontuzji? To pytanie często słyszę w gabinecie. Aby to zrozumieć, trzeba wiedzieć jak powstają urazy oraz jakie są skutki braku właściwego leczenia. 

Zdarza się, że po treningu czy zawodach u biegacza pojawia się kontuzja lub uraz, która uniemożliwia kontynuowanie aktywności sportowej. Większość urazów i kontuzji jest wynikiem błędu biegacza. Uraz często pojawia się gdy nasze chęci przewyższają kondycję. Poznajmy kilka zasad jak je unikać oraz jak sobie z nimi radzić. 

Po pierwsze… przygotuj się do aktywności

Do niedawna pokutowało mylne wyobrażenie, że aby biegać wystarczy odpowiedni strój, buty, no i chęci. O konieczności przygotowania się pod kątem fizycznym początkujący biegacze czasem zapominali, a to właśnie źle dobrane obciążenie treningowe lub błędy techniczne często prowadzą do urazu.

Po drugie… rozgrzewka i rozciąganie

To niezbędny element treningu, który przygotuje mięśnie do wysiłku. Warto podkreślić, że rozgrzewka nie może ograniczać się do głównych „mięśni biegowych” tj. czworogłowy, brzuchaty łydki itd.   

Po trzecie… trasa i intensywność

Najlepiej unikać twardych nawierzchni (asfalt, beton). Szczególnie u początkującego biegacza można łatwo wywołać kontuzję.

Trasę warto dopasować do kondycji. Zawsze lepiej zacząć od łatwych tras, trudniejsze miejsca pokonać pieszo, z czasem zwiększać stopień trudności (w tym np. ilość podbiegów).  

Po czwarte… reaguj szybko, rozpoznaj uraz aby nie doprowadzić do kontuzji

Uraz najczęściej poprzedza kontuzję. W miarę szybko zdiagnozowany umożliwia szybki powrót do sprawności. Ból nawet lekki i obrzęk powinien zwrócić uwagę biegacza. Ból (szczególnie w pierwszej fazie urazu) nie zawsze ogranicza naszą aktywność, stąd problem jest często bagatelizowany. Natomiast nie leczony uraz ma szansę zamienić się w kontuzję. Wtedy decyzja o znacznym ograniczeniu lub wręcz zaprzestaniu sesji treningowych jest warunkiem powrotu do zdrowia. Przewlekła kontuzja najczęściej wymaga konsultacji doświadczonego fizjoterapeuty i wspólnej decyzji czy trening może być kontynuowany.

Każda aktywność sportowa ma swoje „dedykowane” problemy. Jakie urazy są częste u biegaczy? Moi pacjenci – biegacze często zgłaszają się do mnie…

Problemy z kolanem i stawem skokowym

Jest ich dość dużo i dotyczą ustawienia rzepki oraz następstw niedoleczonych, starych urazów jak np. zwichnięcie narciarskie. Trening przygotowujący do biegania powinien rozpocząć się od analizy chodu oraz równowagi stopy i kolana. Gdy stopa nie jest wystarczająco aktywna, nierówne obciążenie kolana podczas aktywności spowoduje kontuzję, która jest wynikiem powtarzających się mikrourazów. Nie zgadzam się z opinią, że bardziej narażone są osoby z nadwagą. Waga ciała ma drugoplanowe znaczenie, np. ludzie z niedowagą często mają słaby aparat więzadłowy.

Problemy z kręgosłupem

Częstą przyczyną są niewyleczone kontuzje i schorzenia. Powodem może być także nierównomierna praca nóg. Na przykład - gdy mocniej pracujemy lewą nogą to asymetrycznie obciążamy mięśnie przykręgosłupowe, w wyniku czego może pojawić się ból w plecach. Nieleczony ból może zmienić się np. w rwę udową.

Problemy z zablokowanym stawem biodrowym

Treningi często nierównomiernie obciążają organizm człowieka. Brak regularnego rozciągania powoduje ograniczenie ruchomości stawów biodrowych, to z kolei wypacza wzorzec ruchu w biegu i problem narasta. Inną przyczyną są mikrourazy i ograniczenie zakresu ruchu mięśnia gruszkowatego lub napinacza powięzi. Problemy te są popularne u osób wykonujących pracę w pozycji siedzącej.

Na koniec kilka naszych terapii dedykowanych dla ludzi aktywnych

Kontakt
Fizjoterapia PANACEUM Paweł Czarnocki
engine solidside | system zarządzania treścią 3w-cms