Terapia kontra stres

"Stres to dynamiczna relacja adaptacyjna pomiędzy możliwościami jednostki, a wymogami sytuacji charakteryzująca się brakiem równowagi psychicznej i fizycznej” (szkolnictwo.pl). Pojęcie stresu wprowadził Hans Hugon Selye, fizjopatolog i endokrynolog, który poświęcił 50 lat pracy naukowej na analizę tego zjawiska. Był dziesięciokrotnie nominowany do Nagrody Nobla, której jednak nigdy nie otrzymał. Selye postawił hipotezę, że szereg chorób somatycznych jest skutkiem niezdolności człowieka do radzenia sobie ze stresem.

Do gabinetów Fizjoterapia PANACEUM często zgłaszają się Pacjenci z dolegliwościami wegetatywnymi wywołanymi przez długotrwały, chroniczny stres. Powodów może być wiele - problemy zdrowotne, rodzinne czy zawodowe. Stres przeciąga się na tygodnie i miesiące, a nieprzystosowany organizm zaczyna się buntować. Stres i napięcie obniża możliwości, odbiera siły. Długotrwałe napięcie prowadzi nie tylko do znacznego ubytku sprawności psychofizycznej, ale też do spadku odporności a co za tym idzie podatności na choroby. Stres często powoduje dolegliwości takie jak przewlekłe napięcie mięśni posturalnych, w tym przykręgosłupowych (np. mięśni karku), bóle przyczepów ścięgien i wiele innych. 

W walce ze stresem może być pomocna fizjoterapia. Kluczowym zadaniem fizjoterapeuty jest zmniejszenie napięcia mięśni. Narzędzi jest sporo: terapia manualna, fizykoterapia, ćwiczenia rozluźniające przy użyciu przyrządów, edukacja prozdrowotna. Dobre efekty daje również terapia NEURAC. Norweska metoda NEURAC (dawniej S-E-T) to terapia oraz diagnostyka wykorzystująca relaksację lub destabilizację bolesnych tkanek. Rozluźnienie uzyskuje się poprzez ćwiczenia w odciążeniu, za pomocą aparatów REDCORD (Therapy Master) oraz przy użyciu piłki, poduszki sensomotorycznej i taśm oporowych. Celem jest normalizacja pracy mięśni, zmniejszenie spięcia mięśni oraz działanie przeciwbólowe. Fizjoterapeuta diagnozuje problem oraz dobiera właściwe obciążenia podczas ćwiczeń. Terapia każdorazowo jest dopasowywana do stanu zdrowia i kondycji Pacjenta. 

Stres to nasz sąsiad, którego widujemy częściej lub rzadziej. Stres jest związany z tempem życia, trudno więc go wyeliminować. Jak efektywnie redukować jego skutki? Rozwiązaniem może być terapia antystresowa, która rozluźnia i witalizuje.

Kontakt
Fizjoterapia PANACEUM Paweł Czarnocki
engine solidside | system zarządzania treścią 3w-cms