Rwa kulszowa - cykl Przychodzi Pacjent do fizjoterapeuty

Dzisiaj kolejny odcinek cyklu "PRZYCHODZI PACJENT DO FIZJOTERAPEUTY"
Przed majowym weekendem do gabinetu Fizjoterapia PANACEUM trafił Pacjent…

WYNIK MR: Uszkodzenie pierścienia ścięgnistego na poziomie L5/S1 z wydzielonym i przemieszczonym do lewego zachyłka bocznego niewielkim sekwestrem przylegającym do lewego korzenia rdzeniowego S1.

PODCZAS WYWIADU okazało się, że dolegliwości bólowe towarzyszą Pacjentowi od kilku tygodni. Problem pojawił się po intensywnych pracach w ogrodzie. Nagłe szarpnięcie spowodowało ból, który zaczął narastać. Pacjent skarżył się na ból promieniujący do pośladka i nogi oraz pojawiające się mrowienie w okolicach łydki i stopy. Lekarz zalecił środki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz leżenie w łóżku. Problem nie ustępował.

DIAGNOZA: Rwa z poziomu L5/S1 zwana rwą kulszową. Rwa najczęściej pojawia się w najmniej spodziewanym momencie. Dolegliwość u Pacjenta wywołał banalny ruch (podniesienie małego worka z ziemią). Tarcza międzykręgowa, która u dzieci jest elastyczna i wytrzymała, wraz z wiekiem sztywnieje i staje się podatna na uszkodzenia. Brak elastyczności mięśni plus zablokowanie odcinka lędźwiowego kręgosłupa spowodował zdeformowanie tarczy międzykręgowej.

ZASTOSOWANA TERAPIA: Na początku zaaplikowano fizykoterapię przeciwbólową i przeciwzapalną (elektroterapię, laser, pole magnetyczne) oraz oscylacyjne techniki manualne i terapię ułożeniową. W miarę ustępowania bólu zamiast technik biernych wprowadzano ćwiczenia w pozycjach izolowanych a następnie ćwiczenia czynne równoważne, aktywizujące i rozluźniające oraz elektrostymulację mięśni.

PROFILAKTYKA, która sprawdza się przy tej dolegliwości to systematyczna, spokojna aktywność np. spacer/marsz, ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała, w tym ćwiczenia rozciągające przy wolnym lub umiarkowanym tempie.

FILMY INSTRUKTAŻOWE
https://www.youtube.com/watch?v=AIOjXg7egdc

W ostatnich minutach pokazujemy jak prawidłowo pionizować ciało przy rwie kulszowej.

Pacjenci z rwą muszą być cierpliwi, gdyż leczenie trwa tygodniami i bywa trudne.

Kontakt
Fizjoterapia PANACEUM Paweł Czarnocki
engine solidside | system zarządzania treścią 3w-cms