Obręcz barkowa - cykl Przychodzi Pacjent do fizjoterapeuty

Rozpoczynamy cykl "PRZYCHODZI PACJENT DO FIZJOTERAPEUTY"

Ostatnio do gabinetu Fizjoterapia PANACEUM trafił Pacjent…

WYNIK MR: obniżenie intensywności sygnału krążków międzykręgowych zależnych dehydratacyjne od Th2 do Th11. Na poz.Th9/10 widoczna tylna przepuklina j.m. modelująca worek oponowy oraz na poz.Th10/11 widoczna tylna wpuklina. Zmiany wytwórcze na krawędziach trzonów i stawów.

PODCZAS WYWIADU okazało się, że Pacjent męczy się z problemem już kilka miesięcy. Skarży się na drętwienie ramion do prawej dłoni, ból promieniujący do biodra prawego a czasami również lewego, nasilający się ból w czasie spania i po pracy. Czasami tępy ból w odcinku piersiowym uniemożliwia normalną, codzienną aktywność.

DIAGNOZA: wygórowane napięcie mięśni posturalnych w obszarze obręczy barkowej i kręgosłupa piersiowego. Powodem dolegliwości jest nieodpowiednia proporcja aktywności przeciwnych grup mięśniowych. Problem wynika z niewłaściwego stylu życia, m.in. wielogodzinnego przebywania w jednej pozycji zablokowanej dla precyzyjnej pracy dłoni np. przed komputerem. Pozycja z biegiem czasu wzmaga wzorzec napięcia mięśni posturalnych, które nierozluźniane wytwarzają bardzo duże obciążenie w kręgosłupie piersiowym, co skutkuje deformacjami. Asymetria napięć powoduje dalsze dysproporcje w obszarze obręczy barkowej.

ZASTOSOWANA ZOSTAŁA TERAPIA: ćwiczenia równoważne, aktywizujące i rozluźniające oraz fizykoterapia.

PROFILAKTYKA, która sprawdza się przy tej dolegliwości to systematyczna, spokojna aktywność np. spacer, ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała przy wolnym i umiarkowanym tempie.

FILMY INSTRUKTAŻOWE
https://www.youtube.com/watch?v=SkdxLg32qoo
https://www.youtube.com/watch?v=AIOjXg7egdc

Dlatego o tym piszemy? Skala problemu jak również nieświadomość jest duża. Wniosek - w życiu ważne są proporcje - w tym również proporcje pracy mięśni, pamiętajmy o tym!

Kontakt
Fizjoterapia PANACEUM Paweł Czarnocki
engine solidside | system zarządzania treścią 3w-cms