Zespół cieśni nadgarstka - cykl Przychodzi Pacjent do fizjoterapeuty

Dzisiaj kolejny odcinek cyklu "PRZYCHODZI PACJENT DO FIZJOTERAPEUTY"
Do gabinetu Fizjoterapia PANACEUM trafił Pacjent…

OBJAWY: Opuchlizna w obrębie prawego nadgarstka, dokuczliwy ból, drętwienie i mrowienie ręki.

PODCZAS WYWIADU okazało się, że Pacjent ma również problem z brakiem czucia – prosta czynność jak podniesienie filiżanki z kawą stanowiło wyraźną trudność. Ból z dnia na dzień narastał, aby ostatecznie opanować obszar pomiędzy nadgarstkiem a łokciem. Ponieważ środki przeciwbólowe oraz maści nie przynosiły poprawy - Pacjent zdecydował się szukać pomocy u fizjoterapeuty. 

DIAGNOZA: ZESPÓŁ CIEŚNI NADGARSTKA.

Drętwienie oraz ból ręki, który rzutuje w kierunku łokcia to częste objawy zespołu cieśni nadgarstka. Objawy często są bagatelizowane i „tłumaczone” jako przemęczenie; tymczasem schorzenie, które nie jest właściwie leczone, w zaawansowanym etapie może wymagać ingerencji chirurgicznej.

 

Kilka słów o cieśni nadgarstka

Na początku mojej praktyki, zespół cieśni nadgarstka „dedykowany” był informatykom, pracownikom biurowym, zawodowym kierowcom. Natomiast z roku na rok choroba  poszerza krąg i dotyka coraz więcej osób.

Jakie są przyczyny?

Zespół cieśni nadgarstka związany jest z wykonywaną pracą, codzienną aktywnością. Każda forma aktywności, która wymaga ciągłego powtarzania tych samych ruchów przy nadmiernym zgięciu lub wyprostowaniu nadgarstków sprzyja występowaniu tego schorzenia. Długotrwały ucisk podczas niezmiennej pozycji ręki na klawiaturze komputera czy kierownicy może zaburzyć pracę nerwu pośrodkowego, który przebiega w wąskim kanale pomiędzy kośćmi nadgarstka i więzadłem. Urazy powodują stan zapalny i obrzęk ścięgien co w rezultacie zmniejsza światło otworu kanału cieśni nadgarstka a uciskany nerw powoduje ból.

Pierwszym objawem jest drętwienie palców oraz ból w obrębie nadgarstka, który promieniuje do łokcia. W dość krótkim czasie dochodzą inne dolegliwości takie jak zaburzenia czucia - objawiające się utratą sprawności podczas czynności wymagających precyzji (np. zapinanie guzików).

Co łączy informatyka z młodą matką? Czasem ta sama choroba – zespół cieśni nadgarstka. Opieka nad małym dzieckiem często prowadzi do przeciążeń nadgarstka, praca przy komputerze również. Kilka lat temu trafiła do Fizjoterapia PANACEUM Pacjentka, zaniepokojona faktem, że ma problem z precyzyjnym wykonaniem makijażu. Inna Pacjentka zauważyła, że coraz częściej zdarza się jej upuścić przedmiot. Zespół cieśni nadgarstka to również choroba ogrodników. Intensywne prace ogrodowe takie jak sadzenie roślin, przycinanie drzew mogą rozwinąć chorobę a widok pięknego ogrodu nie zrekompensuje bólu. Schorzenie raczej nie mija bez pomocy fachowca.

Tak jak większość nieleczonych chorób również i ta postępuje - ból zmniejsza się ale postępuje zanik mięśni.   

ZASTOSOWANA TERAPIA: Na początku zaaplikowano fizykoterapię przeciwbólową i przeciwzapalną (elektroterapię, laser, pole magnetyczne) oraz terapię manualną i specjalistyczne ćwiczenia.

PROFILAKTYKA: Pacjenci, którzy mnie znają wiedzą, że istotna jest dla mnie profilaktyka. W przypadku profilaktyki wczesnej ważne jest utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia, profilaktyki pierwotnej - zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie czynników ryzyka. Jednak  Pacjenci trafiają do fizjoterapeuty najczęściej już z dolegliwością. Rolą specjalisty jest profilaktyka wtórna - zapobieganie konsekwencjom choroby poprzez właściwe leczenie, zahamowanie postępu oraz ograniczenie powikłań.

Co warto zapamiętać? Starajmy się unikać sytuacji, podczas której trzymamy nadgarstki w tej samej pozycji. Jeśli dłuższy czas pracujemy przy komputerze, prowadzimy samochód czy też wykonujemy inną czynność obciążającą nadgarstki to podczas przerw warto wykonać kilka prostych ćwiczeń, które rozluźnią nadgarstki – naprzemienne prostowanie palców i zaciskanie pięści, kręcenie dłonią, ćwiczenia palców, głęboki masaż w okolicach nadgarstka i przedramienia.

Zdarza się, że do gabinetu przychodzą Pacjenci po przebytej operacji cieśni nadgarstka. Warto podkreślić, że aby osiągnąć zadowalające efekty - sprawność ręki, należy stosować fizjoterapię zarówno PRZED jak i PO zabiegu.

Grupa ryzyka jest duża, więc nie bagatelizujmy niepokojących objawów.   

Kontakt
Fizjoterapia PANACEUM Paweł Czarnocki
engine solidside | system zarządzania treścią 3w-cms