Szpilki a bóle nóg i kręgosłupa

O ile tytuł wydaje się abstrakcyjny, o tyle dla fizjoterapeuty relacja pomiędzy szpilkami a bólem kręgosłupa jest dość oczywista. Nie tak rzadko zdarza się, że do gabinetu trafiają kobiety, które skarżą się na przewlekłe bóle pleców.

Przyczyn może być wiele. Jedną z nich jest niewłaściwe obuwie.
Aby było jasne o jakich szpilkach mówimy - szpilki to damskie obuwie o wysokim, cienko zakończonym obcasie. O ile walory estetyczne szpilek są powszechnie znane - wysoki obcas wysmukla kostkę i uwydatnia łydkę, a stopa wydaje się optycznie węższa, o tyle aspekt medyczny jest zazwyczaj pomijany.

Częste noszenie szpilek może powodować haluksy i deformacje palców u nóg. Mała stabilność stopy spowodowana niewielką powierzchnią styku z podłożem może powodować skręcenia i złamania. To jest powszechnie znany temat.

Szpilki mogą być również przyczyną bólu kręgosłupa, szczególnie w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Wysokie ustawienie stopy powoduje blokadę funkcji amortyzującej. Gwałtowny kontakt stopy z podłożem, zwłaszcza przy szybkim ruchu, wywołuje wstrząs przekazywany przez zablokowane kolano i biodro na kręgosłup. Negatywnym skutkiem częstego chodzenia w szpilkach jest charakterystyczne, nadmierne wygięcie lędźwi, co doprowadza do bolesnych przeciążeń mięśni przykręgosłupowych.

Nie chcemy Wam „wbijać szpilki”, ani nakłaniać do masowej eksterminacji wszystkich szpilek, które posiadacie, ale warto zachować umiar. Jeśli lubicie szpilki to niech to będzie jeden, ale nie jedyny typ obuwia, który nosicie. 
Kontakt
Fizjoterapia PANACEUM Paweł Czarnocki
engine solidside | system zarządzania treścią 3w-cms