Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty

 

Codziennie dokonujemy wyborów, tych ważnych i mało istotnych. A jak wybrać dobrego fizjoterapeutę? Nadal brakuje regulacji prawnych czy osoba oferująca usługi jest fizjoterapeutą (długi i skomplikowany proces wejścia w życie ustawy o zawodzie). Stawka jest wysoka, chodzi nie tylko o czas, pieniądze ale przede wszystkim o nasze zdrowie.

 

Rekomendacje znajomych, przeszukiwanie stron internetowych, właściwa specjalność i doświadczenie, dogodna lokalizacja… w końcu pierwsza wizyta.  

 

Na pierwszą wizytę Pacjenci najczęściej umawiają się telefonicznie lub przez stronę internetową. 

 

Aby ocenić czy fizjoterapeuta jest skuteczny nie wystarczy efekt pierwszego wrażenia. Świetna lokalizacja i super wyposażony gabinet również nie zagwarantują wyleczenia naszej dolegliwości. Sprawa dodatkowo komplikuje się, ponieważ rzadko kiedy problem znika po pierwszej wizycie. Pomiędzy znaczną poprawą a końcowym wyleczeniem najczęściej mija trochę czasu. Dodatkowo dla trwałego efektu często niezbędna jest zmiana nawyków i poziomu aktywności, co wymaga współpracy i otwartości pomiędzy Pacjentem a terapeutą.  

 

Czego możemy spodziewać się po pierwszej wizycie, czego oczekiwać i jak się przekonać, że trafiliśmy pod dobry adres? Jak wygląda pierwsza wizyta?

 

Po pierwsze WYWIAD Z PACJENTEM

Jeśli to nasza pierwsza wizyta to przygotujmy się na wywiad czyli omówienie problemu. Informacje o wcześniejszych urazach (złamania, skręcenia itp.) i dolegliwościach umożliwią zebranie danych o stanie zdrowia Pacjenta oraz mogą naprowadzić na przyczynę problemu. Czasami dawno zapomniane kontuzje okazuję się ważną wskazówką. 

 

Pacjent w miarę możliwości powinien zabrać na wizytę wyniki badań z opisem (USG, MR, CT), zdjęcia RTG obszaru objętego problemem jak i sąsiednich (ból często jest rzutowany). To wszystko może być bardzo ważne w diagnostyce schorzenia. Jeśli nie było badań to istotnych informacji może dostarczyć BADANIE MANUALNE zwane fizykalnym.

 

Po drugie BADANIE MANUALNE 

Terapeuta udziela Pacjentowi szczegółowych informacji o sposobie w jaki zostanie przeprowadzone dalsze badanie, odpowiada na wszelkie pytania i wątpliwości. Badanie ułatwia luźny strój Pacjenta, który umożliwia odsłanianie istotnych dla analizy fragmentów ciała.

 

Następnie przeprowadzany jest szereg testów i badań w różnych pozycjach ciała, które mają na celu wskazać zaburzenia funkcjonalne spowodowane schorzeniem (nieprawidłowości postawy, napięcia mięśniowo-powięziowe, ruchomości stawów). Badanie często zazębia się ze wstępną terapią a później jest stałym elementem kontroli przebiegu leczenia. Terapeuta stale weryfikuje stan Pacjenta oraz dobrane techniki terapii.

 

Doświadczony fizjoterapeuta korzysta z dostępnych metod fizjoterapeutycznych, jak również posiada wypracowane terapie pozwalające odnaleźć i skutecznie wyeliminować przyczynę dolegliwości. Dobór technik, kolejność i czas ich wykonania mają podstawowe znaczenie dla efektu terapii, a ich dobór wynika z wiedzy i doświadczenia.

 

Po trzecie DIAGNOZA 

Dobrze przeprowadzone badanie umożliwia postawienie trafnej diagnozy. Nie zawsze ból nogi wskazuje na źródło bólu w kończynie dolnej. Rzutowanie bólu powoduje, że problem zdrowotny często znajduje się w innym miejscu niż odczuwany ból. Nierzadko przewlekłe stany pourazowe maskują główną przyczynę dolegliwości, również urazów mogło być wiele. Dla dobrego fizjoterapeuty nie jest to skomplikowana łamigłówka, lecz proces dochodzenia do przyczyny bywa czasochłonny.

 

Analizując problem zdrowotny terapeuta wyjaśnia jak doszło do urazu, gdzie tkwi problem, jak się przed nim ustrzec.

 

Po czwarte TERAPIA 

Niezależnie od tego czy dolegliwość czy uraz jest mniej lub bardziej poważny, terapeuta zawsze przedstawia plan leczenia. Wspólnie z Pacjentem określa cel terapii, przebieg, częstotliwość oraz intensywność.

 

Pacjent musi mieć pewność co zostanie wykonane oraz jakie ewentualne następstwa mogą się pojawić. Częstą konsekwencją terapii, zwłaszcza w problemach przewlekłych jest czasowe zaostrzenie objawów, problem ten należy możliwie minimalizować.

 

Na tym etapie terapeuta przeprowadza pierwszy zabieg. Składa się on z szeregu działań i oddziaływań, których dobór i ostateczne wykonanie wymaga komunikacji i zależy od reakcji Pacjenta. Doświadczenie, wiedza oraz inwencja fizjoterapeuty ma decydujące znaczenie dla wyniku terapii.

 

Specjalistyczna wiedza oraz doświadczenie umożliwia optymalne dostosowanie terapii do bieżącego stanu Pacjenta. Daje to możliwość maksymalnego skrócenia czasu terapii przy zachowaniu skuteczności. Warto pamiętać, że aktywna postawa Pacjenta zawsze pozytywnie wpływa na przebieg terapii, a często jest warunkiem skuteczności. To mięśnie poruszają stawami, a ich kontrola to wynik wypracowanej umiejętności.

 

Po piąte PROFILAKTYKA 

W naszych gabinetach przykładamy dużą wagę do profilaktyki i edukacji. Każdy Pacjent po skończonej terapii otrzymuje odpowiednio dobrane ćwiczenia wraz z instruktażem. Często Pacjenci są zaskoczeni jak skorygowanie niewłaściwych schematów codziennej aktywności wpływa na jakość codziennego życia. Powrót do zdrowia jest równie ważny jak zapobieganie dolegliwościom.

 

Kontuzje zdarzają się zawsze. Wbrew opinii nie dotyczą jedynie sportowców. Większość urazów pojawia się podczas codziennej aktywności. Urazy przeciążeniowe narastają często bardzo powoli. Kontuzje i uszkodzenia to najczęściej urazy tkanek miękkich - skręcenia i zwichnięcia stawów, naderwane więzadła, ścięgna, mięśnie.

Każda kontuzja powinna być właściwie zdiagnozowana i leczona aby uniknąć nawrotów, które często są wynikiem niedoleczonych lub zbagatelizowanych urazów. Terapie fizjoterapeutyczne to najbardziej efektywny sposób leczenia urazów tkanek miękkich. Gdy jednak doszło do rozerwania czy złamania, fizjoterapia znacznie skraca a czasami wręcz umożliwia powrót do sprawności po leczeniu operacyjnym. Właściwie dobrana terapia potrafi usunąć kontuzję, jak również zmniejszy ryzyko kolejnych urazów.

 

Zarezerwuj czas i umów się na wizytę. Nie zatrzymuj bólu… przyprowadź go do nas!

 

Kontakt
Fizjoterapia PANACEUM Paweł Czarnocki
engine solidside | system zarządzania treścią 3w-cms