Flossing

FLOSSING - co to jest?

Twórcą metody jest amerykański fizjoterapeuta i trener Kelly Starrett.

To specjalna technika bandażowania stosowana w urazach sportowych i nie tylko. Przyspiesza proces regeneracji po urazie, skutecznie poprawia zakres ruchu oraz obniża odczuwanie bólu.  

 

Dla KOGO?

Zabieg dedykowany jest dla Pacjentów zarówno w ostrych jak i chronicznych stanach pourazowych, szczególnie gdy pojawiło się ograniczenie zakresu ruchu.

Jak to DZIAŁA? 

Podczas zabiegu fizjoterapeuta zawija kontuzjowany staw oraz sąsiadujące tkanki elastyczną taśmą. Ucisk utrzymywany jest ok. 2-5 minut. W trakcie terapii Pacjent wykonuje ćwiczenia czynne lub wspomagane.

Na skutek ucisku dochodzi do znacznego wzrostu ciśnienia w tkankach okołostawowych - co  prowadzi do obniżenia ciśnienia w naczyniach włosowatych. Aby zobrazować zachodzące procesy warto wspomnieć, że fizjologiczne ciśnienie wywierane na tkanki przez skórę wynosi 1 mmHg, natomiast po aplikacji flossband wzrasta kilkunastokrotnie.

Po zakończonej terapii (usunięciu taśmy) najczęściej poprawia się zakres ruchomości stawu i mobilność powięzi mięśni. Zabieg stymuluje regenerację tkanek. 

Flossing wygląda podobnie do technik stabilizacyjnych, wykorzystuje jednak dużo większe siły w celu uzyskania efektu terapeutycznego. Terapia może być stosowana jako samodzielny zabieg, jednakże najczęściej łączona jest z terapią manualną lub treningiem funkcjonalnym. 

Flossing jest wyjątkowo przydatnym i skutecznym narzędziem w rękach fizjoterapeuty. Pomimo tego, że jest to bezpieczna terapia należy pamiętać o przeciwwskazaniach takich jak np. choroby wirusowe i bakteryjne, uszkodzenia tkanek, dna moczanowa.

Kontakt
Fizjoterapia PANACEUM Paweł Czarnocki
engine solidside | system zarządzania treścią 3w-cms