Światło i dźwięk są z nami od narodzin. Poprzez wzrok i słuch otrzymujemy informacje o otaczającym nas świecie. Z drugiej strony nasza przestrzeń jest intensywnie zaśmiecana przez światło reklam ulicznych i dźwięk – hałas. Staramy się unikać nadmiaru bodźców, nasuwa się więc pytanie po co nam jeszcze więcej dźwięku i światła?
Warunki życia, szczególnie w mieście często ograniczają dostęp dla pewnych zakresów światła czy dźwięku. Niedobór ten może wywoływać istotne dolegliwości. Nadmiar światła męczy, ale brak światła słonecznego prowadzi do apatii, chorób skóry, osłabienia kości, obniżenia odporności.
Od wieków czynniki takie jak naświetlania czy terapia dźwiękiem były stosowane zarówno w leczeniu jak i zapobieganiu chorobom.
Spis treści
ToggleŚwiatłoterapia w fizjoterapii
Światło i dźwięk są powszechnie dostępne, ale często o nich zapominamy.
W dziedzinie fizjoterapii wykorzystuje się wiele aparatów fizykalnych dostarczających właściwy rodzaj światła czy dźwięku w celu leczenia lub wzmacniania kondycji. Niektóre dostępne są w warunkach klinicznych, inne stosuje się w gabinetach, a nawet w domu Pacjenta. Najpopularniejsze to lampy świecące światłem spolaryzowanym jak Sollux, Lumina czy Bioptron Professional, które pozwalają dostarczyć w konkretne miejsce skoncentrowaną porcję energii świetlnej. W tym celu stosowane są też promienniki LED w ramach koloroterapii oraz terapii ciepłem.
Lasery i ultradźwięki – skuteczne narzędzia w rękach fizjoterapeuty
Urządzenia do precyzyjnego dawkowania leczniczej porcji światła czy dźwięku, takie jak lasery biostymulacyjne i aparaty do terapii ultradźwiękowej są często stosowane podczas terapii.
Lasery w fizjoterapii
Lasery jest szczególnie przydatne w leczeniu ran i owrzodzeń skóry, oraz uszkodzeń ścięgien i mięśni.
W gabinetach używamy lasery włoskiej firmy Cosmogamma:
1. Laser Biostymulacyjny wysokoenergetyczny HILT, model LP 1000 Emildue Cosmogamma
2. Laser Biostymulacyjny, model LP 50 Cosmogamma
Aparat ma moc i zakres fali świetlnej 903 nm i daje możliwość leczenia zarówno powierzchniowych jak i głęboko położonych części ciała (nawet do 2 cm w głąb).
Nasze lasery to kompaktowe aparaty o zwartej budowie, nadające się również do transportu i zabiegów w domu Pacjenta lub w pracy.
Wskazania do stosowania laserów
Częste wskazania do stosowania laserów to:
- zespół cieśni nadgarstka
- łokieć tenisisty
- zespół górnego otworu piersiowego
- postresowe przewlekle napięcie mięśni karku
- trudno gojące się rany, owrzodzenia, blizny
- stany pourazowe i przeciążeniowe ścięgien, mięśni i stawów
- urazy kości (pęknięcia, złamania) i wiele innych
Dzięki laseroterapii możemy przyspieszyć gojenie zmian wewnątrz stawowych, uszkodzeń w przyczepach ścięgien czy mięśni, czy urazów innych tkanek miękkich.
Ultradźwięki w fizjoterapii
W gabinetach wykorzystujemy aparat do terapii ultradźwiękowej (sonoterapii) Sonikator 716 amerykańskiej firmy Mettler. Aparat jest wyposażony w bezpieczną głowicę 1 MHz, która umożliwia stosowanie terapii na urazy powierzchniowe oraz głębokie. Może działać nawet na 5 cm w głąb tkanek i wywołać przyspieszenie regeneracji po urazach świeżych, jak również uaktywnić mechanizmy regeneracyjne przy starych, niedoleczonych urazach.
Wskazania do stosowania ultradźwięków
Częste wskazania do stosowania ultradźwięków:
- blizny pourazowe – również wewnątrz ścięgien i mięśni
- ostrogi piętowe
- nerwobóle m.in. rwa kulszowa
- choroby zwyrodnieniowe stawów
- zespoły bólowe: łokcia, barku, pleców
- zespoły przeciążeniowe np. łokieć tenisisty
- choroby reumatoidalne np. RZS i ZZSK
- leczenie cellulitu
Czy laser i ultradźwięki likwidują ból?
Pomimo tego, że terapia ultradźwiękowa jak i laser biostymulacyjny skutecznie likwidują ból, istnieje wiele przeciwwskazań do stosowania tych zabiegów. Doświadczony fizjoterapeuta wie w jakich przypadkach można zastosować terapię aby pomóc a nie zaszkodzić. Dlatego pamiętajmy, że terapię ultradźwiękową i laserową powinna wykonywać wyłącznie osoba wykwalifikowana, która potrafi zlokalizować miejsce aplikacji oraz rozpoznać niepokojące objawy w trakcie zabiegu. Niedopuszczalne jest aby Pacjent sam dawkował sobie terapię.
Zapraszamy do naszych gabinetów. Posiadamy sprzęt terapeutyczny nadający się do transportu, dlatego możliwa jest również terapia w domu Pacjenta lub w miejscu pracy.
Zobacz nasz BLOG
Znajdziesz tam artykuły oraz Cykl „Przychodzi Pacjent do fizjoterapeuty”, gdzie opisujemy częste problemy, z którymi spotykamy się w gabinecie. Być może wskazówki i porady zamieszczone na blogu zainspirują również Ciebie?
AUTOR: Paweł Czarnocki