Spis treści
ToggleZesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa (ZZSK) – jedna z chorób reumatycznych
ZZSK (choroba Bechterewa) podobnie jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to najczęściej spotykana choroba reumatyczna, zapalna stawów. ZZSK dotyczy stawów kręgosłupa oraz tkanek łącznych otaczających kręgosłup.
Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa (ZZSK) atakuje szczególnie staw krzyżowo-biodrowy oraz dyski międzykręgowe i więzadła kręgosłupa. Rozwijający się stan zapalny powoduje zmniejszenie elastyczności kręgosłupa oraz zakresów ruchu, pojawiają się też uciążliwe dolegliwości bólowych.
Podczas procesu chorobowego dochodzi do ograniczania elastyczności tkanek ścięgnistych a następnie kostnienia, co z kolei powoduje stopniowe usztywnianie partii kręgosłupa.
Objawy nie zawsze są charakterystyczne. Czasami długotrwały stres może objawiać się właśnie poprzez napięcie, usztywnienie i ograniczenie ruchomości. Jednak dość często zdarza się, że objawy takie jak ból, sztywność i napięcie mięśni przykręgosłupowych są właśnie symptomem rozwijającego się ZZSK, czyli zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.
Trudno przewidzieć stopień nasilenia ZZSK. Czasami to łagodne, dolegliwości, które są bagatelizowane, z drugiej strony ciężkie stany zapalne, które nie tylko utrudniają, ale wraz z postępem choroby uniemożliwiają funkcjonowanie.
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) – kto najczęściej choruje?
Na ZZSK najczęściej chorują mężczyźni. Dolegliwość często pojawia się pomiędzy 17. a 35. rokiem życia. Zdarzają się również przypadki gdy schorzenie dotyczy dzieci czy też osób starszych.
Zwyrodnienie kręgosłupa (ZZSK) – przyczyny
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa ma podłoże reumatyczne. ZZSK tak jak RZS (reumatoidalne zapalenia stawów) jest chorobą autoimmunologiczną, której przyczyn nie można dokładnie określić. Tak więc nie do końca znana jest etiologia ZZSK. Jako głównego „sprawcę” wskazuje się uwarunkowania genetyczne (gdyż większość Pacjentów ma antygen HLA-B27). Specjaliści doszukują się również innych przyczyn ZZSK.
Przyczyny ZZSK:
- uwarunkowania genetyczne
- trudne warunki środowiskowe, zwłaszcza wilgoć
- zmiany i zaburzenia hormonalne
- powtarzające się urazy, kontuzje
- choroby immunologiczne – zaburzenia funkcji układu odpornościowego
- infekcje i zakażenia bakteryjne (np. układu pokarmowego, dróg moczowych)
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) – objawy
ZZSK dotyczy głównie stawów kręgosłupa i tkanek przykręgosłupowych, jednak nie jest chorobą dotyczącą wyłącznie kręgosłupa. Bardzo często proces zapalny pojawia się również w barku lub biodrze.
Często, na początku choroby objawy nie są charakterystyczne. Pacjenci najczęściej odczuwają osłabienie oraz złe samopoczucie. Wraz z postępem choroby pojawia się sztywność poranna oraz tępy ból promieniujący do mięśni pośladkowych. Na tym etapie Pacjentowi często trudno jednoznacznie określić miejsce bólu. Z czasem zmienia się nasilenie bólu i co ważne ból wycofuje się po aktywności ruchowej. Często nawet prosta aktywność taka jak jazda na rowerze czy poranna gimnastyka łagodzi dolegliwości bólowych.
Objawy zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa:
- tępy ból pojawia się w obszarze krzyżowo-biodrowym
- sztywność poranna i ograniczenie zgięcia tułowia
- ból wycofuje się po aktywności fizycznej
- ból często nasila się w nocy (ból spoczynkowy)
Wraz z rozwojem choroby dochodzi do kostnienia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, piersiowym lub szyjnym. Sztywność odczuwana jest przede wszystkim rano, a ból ustępuje po aktywności fizycznej.
Kolejny etap postępu choroby to rozprzestrzenianie się stanu zapalnego na kolejne partie kręgosłupa oraz stawy międzykręgowe. Postępuje zwyrodnienie, co w efekcie wpływa na zanik ruchomości i usztywnione pochylenie pleców.
Organizm reaguje na nieprawidłowości i w celu kompensacji dąży do kifotyzacji (czyli ułożenia kręgosłupa w pochyleniu), czego wyrazem jest nadmierne pochylenie ciała do przodu. Sylwetka ciała chorego zmienia się. Pacjent zaczyna wyraźnie garbić się przy jednoczesnym wysunięciu szyi ku przodowi. Pojawia się hiperkifoza w odcinku piersiowym oraz hiperlordoza w odcinku szyjnym kręgosłupa. Postępuje ograniczenie ruchomości a dolegliwości bólowe nasilają się.
Następny etap – stan zapalny dochodzi do odcinka szyjnego kręgosłupa. Zmiany chorobowe powodują ograniczenie ruchomości, które odczuwane jest w klatce piersiowej oraz w kończynach dolnych. Na tym etapie może dojść do uszkodzenia rdzenia.
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) – diagnoza
Zdiagnozowanie zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa nie jest proste. Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta przeprowadza badanie fizykalne oraz wywiad z Pacjentem. Podczas testów specjalista sprawdza zakresy ruchów, miejsce występowania bólu oraz pozycje ciała, które potęgują lub wycofują ból.
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) – badanie Rezonans Magnetyczny, RTG, Tomografia Komputerowa
Można wykonać:
- diagnostykę obrazową – MR (Rezonans Magnetyczny), RTG, TK stawów krzyżowo-biodrowych oraz całego kręgosłupa
- badania laboratoryjne – oznaczenie antygenu HLA B27, wskaźniki stanu zapalnego – OB, CRP oraz morfologię krwi.
Zwyrodnienie kręgosłupa (ZZSK) – leczenie i fizjoterapia w Krakowie
Ważną rolę w procesie leczenia ZZSK odgrywa fizjoterapia, szczególnie fizjoterapia przeciwbólowa i kinezyterapia.
Zestaw ćwiczeń dobierany jest indywidualnie do stanu zdrowia, kondycji i potrzeb Pacjenta.
Ćwiczenia, które mogą pomóc przy ZZSK
ZZSK – główne cele fizjoterapii:
- złagodzenie dolegliwości bólowych
- poprawa elastyczności, rozciągnięcie napiętych mięśni
- wzrost sprawności fizycznej
- nauka prawidłowej postawy ciała
- nauka unikania sytuacji związanych z nadmiernym przeciążaniem kręgosłupa
Zwyrodnienie kręgosłupa (ZZSK) – konsekwencje braku leczenia
Objawów ZZSK nie powinno się lekceważyć. Charakterystyczna dla tej choroby utrata elastyczności w obszarze kręgosłupa zmniejsza jego wytrzymałość na uszkodzenia. Fakt ten zwiększa ryzyko zwichnięć lub złamań kręgów, nawet w przypadku lekkich urazów.
ZZSK może również wpływać na przyspieszenie rozwoju osteoporozy.
Niezdiagnozowane lub niewłaściwie leczone ZZSK może spowodować ograniczenie ruchomości stawów kręgosłupa, a w efekcie do niepełnosprawności. Patologiczne pochylenie ciała do przodu może znacznie utrudniać poruszanie się, a zmiana środka ciężkości może przyczynić się do przeciążeń stawów kończyn dolnych (kolana, biodra).
Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa (ZZSK) – gdzie leczyć w Krakowie?
Masz zwyrodnienie kręgosłupa? Sprawdź nasze terapie i UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ Z FIZJOTERAPEUTĄ.
MAMY DOŚWIADCZENIE w leczeniu zwyrodnień kręgosłupa takich jak ZZSK, choroba Scheuermanna i inne choroby zwyrodnieniowe. Lata praktyki pozwoliły nam opracować terapie, które pomagają znaleźć i wyeliminować przyczynę dolegliwości, dzięki temu skutecznie leczymy nawet przewlekłe stany.