Spis treści
ToggleKolano biegacza – co to właściwie jest?
Kolano biegacza to zespół chorobowy spowodowany przeciążeniem przyczepu pasma biodrowo-piszczelowego.
Przyczyną schorzenia kolana biegacza są długotrwałe powtarzające się przeciążenia i mikrourazy mięśni odwodzących i rotujących staw biodrowy. W efekcie powstaje nadmierne naprężenie pasma biodrowo piszczelowego i ból w obszarze stawu kolanowego. Ponieważ uszkodzenia często się powtarzają, tkanki nie mogą się wygoić, w efekcie wytwarza się stan zapalny oraz zmiany zwyrodnieniowe. Bolesne staje się całe pasmo, ale najmocniej Pacjent odczuwa obszar kolana.
Kolano biegacza – kto najczęściej choruje?
Kolano biegacza to uraz stawu pomiędzy rzepką a kością udową. Dolegliwość zdarza się osobom aktywnie uprawiającym dyscypliny sportu, które nadmiernie obciążają kolana. W grupie ryzyka są przede wszystkim piłkarze, kolarze, narciarze i łyżwiarze.
Kolano biegacza – przyczyny
Jedną z głównych przyczyn jest brak treningu aktywizującego mięśnie antagonistyczne czyli przywodziciele i zginacze kolana. Systematyczne i długotrwałe obciążanie stawu podczas uprawiania sportu wywołuje przeciążenia mięśni funkcyjnych.
Jakie są inne przyczyny kolana biegacza?
- wygórowane napięcie mięśnia naprężacza powięzi szerokiej
- osłabienie mięśni, brak równowagi mięśniowej
- wcześniejsze urazy i kontuzje
- przykurcze mięśnia biodrowo-lędźwiowego
- bóle wzrostowe, które pojawiają się w okresie dojrzewania na skutek zmian hormonalnych
- utrzymywanie niewłaściwego ułożenia ciała przez długi czas, co powoduje zgięcie stawu – np. pozycja ze zgiętymi kolanami
- nieodpowiednie obuwie – np. częste chodzenie na wysokich obcasach
- patologia rzepki
- zaburzenia w produkcji mazi stawowej
Kolano biegacza – objawy
- kłujący lub piekący ból kolana, umiejscowiony w przedniej lub bocznej części stawu
- ból nasila się podczas takich aktywności jak bieganie, przysiady, chodzenie po schodach (najczęściej do góry)
- ból pojawia się po dłuższym odpoczynku np. przy wstawaniu
- wrażenie trzeszczenia, zgrzytania w kolanie
- obrzęk stawu kolanowego
Kolano biegacza – diagnoza
W sytuacji gdy dolegliwości nie są wyłącznie sporadyczne, a ból z czasem nasila się, to warto umówić się na konsultację z lekarzem lub fizjoterapeutą.
Fizjoterapeuta podczas pierwszej wizyty przeprowadza wywiad i za pomocą testów sprawdza lokalizację oraz zakres bólu, analizuje, które mięśnie są osłabione, a które należy rozciągnąć.
Kolano biegacza – badanie RTG, USG, Rezonans Magnetyczny
W procesie diagnostyki kolana biegacza można zastosować badania obrazowe takie jak RTG (aby wykluczyć inne schorzenie), USG lub opcjonalnie MR (rezonans magnetyczny).
Kolano biegacza – leczenie i fizjoterapia w Krakowie
Fizjoterapia i leczenie kolana biegacza może mieć różne formy, zależy od tego, na jakim etapie problem został zdiagnozowany oraz jak rozległe są urazy stawu.
Kluczową rolę w leczeniu odgrywa kinezyterapia. Fizjoterapeuta dobiera ćwiczenia do stanu Pacjenta oraz stopnia zaawansowania choroby.
Ćwiczenia na kolano biegacza – główne cele:
- rozluźnienie i rozciągnięcie pasma biodrowo-piszczelowego oraz mięśnia czworogłowego
- wzmocnienie mięśni zginaczy kolana i mobilizacja rzepki
- poprawa koordynacji i równowagi
- poprawa zakresu ruchu
Pacjent otrzymuje instruktaż ćwiczeń i pod okiem fizjoterapeuty wykonuje sesje treningowe, następnie ćwiczenia powtarza samodzielnie w domu aby utrwalić efekt.
Przy urazie jakim jest kolano biegacza stosuje się również fizykoterapię np. ultradźwięki, krioterapię, pole magnetyczne, laseroterapię, jonoforezę i elektrostymulację mięśni.
Pomocna może być także terapia manualna i taping (oklejanie specjalistycznymi plastrami, które zmniejszają napięcie pasma biodrowo-piszczelowego).
Ważne jest aby na czas terapii ograniczyć aktywność sportową. W celu uniknięcia powikłań, powrót do sportu powinien być poprowadzony pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty.
Kolano biegacza – konsekwencje braku leczenia
Brak leczenia kolana biegacza może doprowadzić do różnych powikłań. W wyniku zaburzenia wzorca ruchu, poprzez kompensację inna grupa mięśniową może przejąć funkcję mięśnia naprężacza. Jeśli do tego dojdzie to Pacjent zacznie odczuwać ból już nie tylko w kolanie, ale też w innych obszarach.
Zdarza się, że Pacjent zgłasza ból w okolicy stawu biodrowego lub krętarza kości udowej. Po badaniu okazuje się, że źródłem problemu jest boczna część stawu kolanowego – komentuje Paweł Czarnocki
Kolano biegacza – profilaktyka
Wczesna diagnostyka oraz profilaktyka jest kluczowa. Dobrze zaplanowany plan treningowy, który nie wywoła przeciążeń i uszkodzeń jest ważny zarówno dla sportowców jak i pasjonatów sportu – niezawodowców.
Rozgrzewka przed treningiem i ćwiczenia rozciągające po aktywności oraz odpowiedni czas rekonwalescencji to kluczowe elementy, na które warto zwrócić uwagę.
Kolano biegacza – jak zapobiec nawrotowi choroby?
Po zakończonej terapii Pacjent powinien wprowadzić zmiany w zakresie treningu.
Kluczowe jest aby wzmacniać siłę mięśni zginaczy kolana, uelastyczniać i wydłużać ścięgna mięśnia czworogłowego oraz pozostałe mięśnie uda, ponieważ odgrywają ważną rolę w stabilizacji kolana.
Kolano biegacza – o czym warto pamiętać?
- rozgrzewka przed treningiem
- ćwiczenia rozciągające po treningu – przede wszystkim należy uelastyczniać mięsień czworogłowy
- zaplanowane i stopniowe zwiększanie intensywności treningu
- ograniczenie aktywności, które wywoływały ból w stawie kolanowym
- odpowiednie obuwie, dopasowane do typu aktywności
- kontrola wagi ciała – nadwaga powoduje obciążanie stawu
Kolano biegacza a treningi
Warto pamiętać, że jeśli rozpoczynamy treningi po kilku latach ograniczonej aktywności spowodowanej kontuzją lub po prostu stylem życia, to warto skonsultować się ze specjalistą, który ustali plan powrotu do sportu. Sprawdź co możesz zrobić aby sport był bezpieczny.
Wizyta Pacjenta z dolegliwością kolano biegacza – przeczytaj opis.
Poznaj opinie naszych Pacjentów
Ja polecam fizjoterapeutę Pawła Czarnockiego z Fizjoterapii Panaceum. Bardzo skuteczny i sumienny fizjoterapeuta. Wyleczył „przenoszoną” kontuzję kolana. Poleciłem kilku kolegom, biegaczom – wszyscy zadowoleni. Pokazał mi zestaw ćwiczeń, które mogę ćwiczyć samodzielnie w domu. Ma też nagrane filmy instruktażowe, więc jak coś zapomnę to zawsze można odtworzyć – Janek
Bardzo kompetentny fizjoterapeuta. Miałam problem z kontuzją kolana. Przez ostatni rok leczyłam się w różnych gabinetach. Bez efektu. Pan Paweł zaproponował terapię, która okazała się skuteczna – Monika I.
Pan Paweł pomógł mi uniknąć operacji. Miałam przewlekłą kontuzję kolana. Jestem aktywna (biegam), więc nóg nie oszczędzałam:-) Bardzo fachowy, cierpliwy, uważny a przede wszystkim skuteczny! Do tego bardzo sympatyczny człowiek. Polecam – Pacjent
Pana Pawła poleciłam koledze z Katowic. Ja leczę się w gabinecie w Krakowie i wiem, że to dobry fachowca. Jako jedyny fizjoterapeuta wyleczył moją wieloletnią kontuzję kolana – Jadźka
Kolano biegacza – gdzie leczyć w Krakowie?
Jeśli odczuwasz ból w stawie kolanowym to warto SKONSULTOWAĆ SIĘ Z FIZJOTERAPEUTĄ.
MAMY DOŚWIADCZENIE w leczeniu urazów z obrębie stawu kolanowego. Lata praktyki pozwoliły nam opracować terapie, które pomagają znaleźć i wyeliminować przyczynę dolegliwości, dzięki temu skutecznie leczymy nawet przewlekłe stany pourazowe.
Kolano biegacza, kolano skoczka, chondromalacja rzepki czy uszkodzenia łąkotki to częste problemy, z którymi zgłaszają się Pacjenci.