Spis treści
ToggleStaw łokciowy – rola, funkcje
Staw łokciowy (zwany łokciem) podobnie jak staw skokowy ma dość skomplikowaną budowę jak również funkcje. To skomplikowany mechanizm połączonych i współpracujących ze sobą elementów.
Staw łokciowy jest stawem zawiasowo-obrotowym, który ma dwie osie ruchu. Łokieć odpowiada za prostowanie, zginanie ramienia oraz rotację przedramienia.
Jest to staw bardzo masywnie zbudowany, jego kształt pozwala na przenoszenie dużych obciążeń pod różnymi kątami. Jednak rola jaką odgrywa powoduje, że bywa on często narażony na przeciążenia, urazy i kontuzje.
Staw łokciowy – budowa
Staw łokciowy zbudowany jest z:
- 3 kości: ramiennej, łokciowej i promieniowej
- 3 stawów połączonych wspólną torebką stawową: staw ramienno-łokciowy, ramienno-promieniowy, promieniowo-łokciowy
- 3 więzadeł: bocznego łokciowego, które jest zlokalizowane przyśrodkowo, pierścieniowatego położonego centralnie i pobocznego promieniowego ułożonego bocznie
Częste urazy i dolegliwości w stawie łokciowym
Najbardziej popularne urazy stawu łokciowego:
- zespół sztywnego łokcia
- zwichnięcie stawu łokciowego
- złamania w obszarze stawu łokciowego
- zapalenie kaletki łokciowej
- łokieć golfisty
- łokieć tenisisty
Zespół sztywnego łokcia, przykurcz łokcia – co to właściwie jest?
Zespół sztywnego łokcia to schorzenie spowodowane uszkodzeniem struktur (zewnętrznych lub wewnętrznych) stawu łokciowego. Powodem choroby są zmiany w tkankach miękkich i kościach.
Niesprawny staw łokciowy może znacznie utrudnić codzienną aktywność, a w zaawansowanym stadium choroby nawet uniemożliwić wykonywanie zwykłych czynności, takich jak używanie sztućców, długopisu czy szklanki.
Zespół sztywnego łokcia – przyczyny
Termin „sztywny łokieć” używa się gdy doszło do znacznego ogranicza ruchomości w stawie łokciowym, który powinien wynosić około 145 stopni.
Przyczyną zespołu sztywnego łokcia może być zapalenia pourazowe torebki stawowej, obrzęk, zwłóknienia śródstawowe, przykurcz ścięgnisto-mięśniowy, obkurczenie tkanek okołostawowych oraz wiele innych.
Jakie są główne przyczyny zespołu sztywnego łokcia?
Możemy wskazać dwie główne przyczyny:
-
Zespół sztywnego łokcia – przyczyny nieurazowe
- choroby zwyrodnieniowe z uszkodzeniem: chrząstki, torebki czy więzadeł, osteofity, ograniczające ruch w stawie łokciowym
- choroby reumatoidalne
- infekcyjne zapalenie stawów (np. borelioza)
- wady wrodzone
-
Zespół sztywnego łokcia – przyczyny urazowe
- złamania, niewłaściwy zrost kostny
- zespoły przeciążeniowe stawu łokciowego
- urazowe uszkodzenia chrzęstno-kostne
- unieruchomienie stawu z powodu gipsu lub ortezy
- intensywna praca lub aktywność sportowa bez właściwego przygotowania
Przykurcz łokcia a gips
Przykurcz łokcia może pojawić się gdy doszło do kontuzji, a następnie nastąpiło unieruchomienie łokcia przez kilka tygodni w gipsie. W tej sytuacji leczenie przykurczu nie jest łatwe, gdyż o ile złamanie (czy inny uraz) wstępnie wygoiło się, o tyle przykurcz mięśnia dwugłowego (najczęściej do kąta około 90 stopni) pozostaje. Należy pamiętać, że zbyt intensywne rozciąganie przykurczu niesie ryzyko odnowienia urazu.
Ograniczenie ruchomości to jedno z częstych powikłań po złamaniu w obrębie łokcia, dlatego tak istotna jest przemyślana i spójna terapia w trakcie usztywnienia łokcia, jak i zaraz po ściągnięciu gipsu.
Fizjoterapia po złamaniu łokcia nie jest łatwa, dlatego obecnie maksymalnie skraca się czas unieruchomienia stawu łokciowego w gipsie, a gdy to możliwe stosuje się stabilizację łuską lub ortezą.
Sztywność w łokciu
Po urazie może pojawić się sztywność w samym łokciu jako efekt osłabienia i zmniejszonej elastyczności więzadeł i torebki.
Sztywny łokieć – objawy
- ograniczona ruchomość w stawie łokciowym – ruch zgięcia, wyprostu, skrętu
- ból w obszarze łokcia podczas próby ruchu
- wrażliwość na dotyk lub ucisk
- uczucie sztywności
- dyskomfort odczuwany jest intensywniej po odpoczynku
Zespół sztywnego łokcia – diagnoza
Podczas pierwszej wizyty w gabinecie fizjoterapii, po wywiadzie i badaniu fizykalnym, fizjoterapeuta sprawdza ruchomość stawu, analizuje siłę mięśni, a następnie dobiera terapię dopasowaną do stanu Pacjenta.
Zespół sztywnego łokcia – badanie USG, RTG, Rezonans Magnetyczny
W diagnostyce zespołu sztywnego łokcia można też skorzystać z badań obrazowych takich jak USG, RTG czy MR (Rezonans magnetyczny).
Przykurcz łokcia – leczenie i fizjoterapia w Krakowie
-
Przykurcz łokcia – leczenie zachowawcze
Leczenie sztywnego łokcia zależy od przyczyny, która spowodowała ograniczenie ruchowe.
Aby ograniczyć sztywność w łokciu należy możliwie szybko rozpocząć leczenie. W leczeniu przykurczu łokcia, fizjoterapeuta musi wykazać się dużym doświadczeniem oraz ostrożnością aby nie wywołać nowych uszkodzeń, gdyż stawu łokciowego za pomocą ćwiczeń nie da się rozprostować „na siłę”. Istotny jest stały monitoring postępu leczenia.
Celem terapii w gabinecie fizjoterapeuty jest wyrównanie siły mięśni poruszających stawem oraz poprawa ruchomości w stawie.
Przy przykurczu łokcia dobre efekty daje:
- terapia manualna Mulligana
- terapia powięziowa
- ćwiczenia
- taping
- flossing
- fizykoterapia
Terapeuta prowadzi ćwiczenia zarówno rozluźniające, rozciągające, wytrzymałościowe jak i stabilizujące.
Inne skuteczne narzędzia w rękach fizjoterapeuty to taping i flossing. Dzięki tapingowi i flossingowi można poradzić sobie z obrzękiem, bólem i ograniczeniem ruchomości w stawie.
Dedykowane terapie może wspomóc fizykoterapia, w tymi zabiegi takie jak elektroterapia, laseroterapia czy pole magnetyczne.
-
Przykurcz łokcia – leczenie operacyjne
Jeśli zmiany są bardzo duże i staw został zniszczony to rozwiązaniem może okazać się endoprotezoplastyka. Przed i po operacji niezbędna jest fizjoterapia okołooperacyjna, której celem jest maksymalnie szybki powrót do sprawności.
Niezależnie od tego czy fizjoterapeuta wprowadza leczenie zachowawcze czy fizjoterapię pooperacyjną, to ważnym elementem w procesie leczenia jest zaangażowanie Pacjenta.
Zespół sztywnego łokcia, przykurcz – konsekwencje braku leczenia
Nie powinno się lekceważyć objawów sztywnego łokcia, gdyż nieleczona dolegliwość może znacznie ograniczyć sprawność ręki i negatywnie wpłynąć na działanie zarówno barku jak i nadgarstka.
Bardzo ważny jest czas wprowadzenia fizjoterapii, gdyż zmiany szybko ulegają utrwaleniu.
Jeśli zespół sztywnego łokcia nie jest właściwie leczony to może to znacząco utrudnić wykonywanie codziennych czynności.
Zespół sztywnego łokcia, przykurcz – gdzie leczyć w Krakowie?
Masz problem ze stawem łokciowym? Sprawdź nasze terapie i umów się na KONSULTACJĘ Z FIZJOTERAPEUTĄ.
MAMY DOŚWIADCZENIE w leczeniu urazów w obrębie łokcia, takich jak zwichnięcia stawu łokciowego, złamania, zapalanie kaletki łokciowej, łokieć golfisty, łokieć tenisisty i wiele innych. Lata praktyki pozwoliły nam opracować terapie, które pomagają znaleźć i wyeliminować przyczynę dolegliwości, dzięki temu skutecznie leczymy nawet przewlekłe stany pourazowe.