Spis treści
ToggleBól przeciążeniowy kręgosłupa – co to właściwie jest?
Zespoły Przeciążeniowe kręgosłupa są jedną z najczęstszych przyczyn występowania przewlekłych bólów kręgosłupa. Bóle pojawiają się w odcinku szyjnym, piersiowym lub lędźwiowych kręgosłupa.
Objawy mogą narastać powoli lub gwałtownie. Nasilenie dolegliwości jest zmienne i często ma charakter nawrotowy. Dolegliwość dotyka coraz większą grupę ludzi z powodu złych nawyków ruchowych lub niewystarczającej aktywności.
Bóle przeciążeniowe kręgosłupa – przyczyny
Zespół Przeciążeniowy kręgosłupa związany jest z patologią w obrębie stawów międzykręgowych kręgosłupa. Przeciążenia powierzchni stawowych prowadzą do zmian degeneracyjnych chrząstki stawowej. Z uwagi na dobre unerwienie, każde uszkodzenie w tym obszarze najczęściej objawia się bólem.
Zespół Przeciążeniowy kręgosłupa powstaje na skutek zmian degeneracyjnych powierzchni stawowych stawów kręgowo-żebrowych oraz międzywyrostkowych.
Stawy praktycznie codzienne narażone są na duże obciążenia. Kręgosłup szyjny i piersiowy w zależności od pozycji ciała (stanie, siedzenie, leżenie) przenosi obciążenia będące nawet kilkakrotnością masy ciała. To bezpośrednio wiąże się z uszkodzeniami i przyspieszonym „zużyciem”, co w rezultacie prowadzi do powstawania zespołu przeciążeniowo – bólowego kręgosłupa.
Dodatkowo, wraz z wiekiem krążki międzykręgowe, które mają za zadanie amortyzowanie obciążeń tracą swoją elastyczność oraz wytrzymałość, następuje stopniowe odwadnianie krążka i postępuje proces włóknienia i degeneracji. Warto pamiętać, że aerobowa aktywność zapobiega temu procesowi.
Bóle przeciążeniowe kręgosłupa – objawy
Objawy nie zawsze są charakterystyczne, dlatego ważne jest doświadczenie fizjoterapeuty, który postawi trafną diagnozę i rozpocznie proces leczenia.
W zależności od zaawansowania choroby, oprócz dolegliwości bólowych może pojawić się zaburzenie odruchów i czucia, ograniczenie sprawności ruchowej (problemy z poruszaniem), a przy zaawansowanej chorobie nawet niepełnosprawność.
Częste objawy zespołu przeciążeniowego kręgosłupa:
- ograniczenie zakresu ruchu, uczucie usztywnienia i zablokowania w stawach kręgosłupa
- ból często pojawia się nagle i może mieć charakter ostry lub tępy
- ból o zmiennym nasileniu – najczęściej pojawia się kilka razy w miesiącu, czasami kilka razy w roku
- dolegliwości bólowe nasilają się po aktywności
- ból ma tendencję do nasilania się przy zmianie pozycji ciała – ból potęguje się przy siadaniu i wstawaniu, natomiast zmniejsza się w pozycji leżącej
- nadmierne napięcie mięśni przykręgosłupowych, „tkliwość” na dotyk
- w bólach przeciążeniowych kręgosłupa lędźwiowego, ból promieniuje do pośladków, ale czasem też w innych kierunkach jak brzuch, uda, kolana itd.
- przy bólach przeciążeniowych kręgosłupa szyjnego, ból odczuwany jest przede wszystkim w obszarze barku, szyi, czasami pojawia się drętwienie obu kończyn górnych. Mogą pojawić się zawroty głowy i ból
Bóle przeciążeniowe kręgosłupa – diagnoza
Analiza objawów podczas wywiadu jest podstawową formą sprawdzenia przyczyn dolegliwości, które zgłasza Pacjent. Wykonuje się ją w czasie pierwszej wizyty w gabinecie fizjoterapii i często powtarza na następnych. Na tej podstawie planuje się dalsze działania. Jeśli Pacjent posiada diagnozę lekarza specjalisty lub diagnostykę obrazową, jest ona istotnym uzupełnieniem wniosków z wywiadu.
Badanie fizykalne to szczegółowa analiza ciała Pacjenta dokonywana na podstawie wniosków z wcześniejszych etapów. Fizjoterapeuta sprawdza wymiary, funkcje i zakresy ruchu poszczególnych części ciała.
Rozpoznanie zespołu przeciążeniowego kręgosłupa jest możliwe dzięki:
- diagnostyce obrazowej (RTG, CT, MR)
- analizie objawów podczas wywiadu – przeprowadza fizjoterapeuta
- badaniu fizykalnym – wykonuje fizjoterapeuta
Bóle przeciążeniowe kręgosłupa – badanie RTG, Rezonans Magnetyczny, Tomografia Komputerowa
1. RTG odcinka kręgosłupa
RTG wykonuje się w trzech projekcjach: przednio-tylnej, bocznej oraz skośnej. Badanie pozwala ocenić stan tkanki kostnej, pomaga w wykryciu uszkodzeń, zmian zwyrodnieniowych oraz zapalnych takich jak przerosty, ubytki elementów stawów międzykręgowych
2. Rezonans magnetyczny (MR) lub tomografia komputerowa (TK)
MR lub CT to bardziej precyzyjna diagnostyka, która jest uzupełnieniem RTG
3. Diagnostyczna blokada stawów międzykręgowych
Przy użyciu specjalnych igieł wprowadza się do stawów międzykręgowych środek o miejscowym działaniu znieczulającym oraz przeciwzapalnym. Dodatni wynik badania potwierdza chorobę
Bóle przeciążeniowe kręgosłupa – fizjoterapia i leczenie w Krakowie
Rozpoznanie choroby, trafna diagnoza oraz czas rozpoczęcia terapii ma kluczowe znaczenie.
W zespole przeciążeniowym kręgosłupa ważną rolę odgrywa fizjoterapia. Fizjoterapeuta dobiera odpowiednią terapię, dostosowaną do stopnia zaawansowania choroby oraz stanu zdrowia Pacjenta. Elementy terapii są następnie weryfikowane w zależności od efektu jaki pojawia się na kolejnych etapach leczenia.
Najczęściej połączenie wielu uzupełniających się składowych fizjoterapii jak: masaż i terapia manualna, fizykoterapia i kinezyterapia daje najlepsze efekty.
Bóle przeciążeniowe kręgosłupa – zlikwidowanie bólu i poprawa sprawności
Fizjoterapeuta ma wiele możliwości, dzięki którym może skutecznie działać przy tej dolegliwości:
- fizykoterapia przeciwbólowa i przeciwzapalna (pole magnetyczne, laser, elektroterapia, ultradźwięki)
- ćwiczenia sensomotoryczne i elektrostymulacja mięśni i powięzi
- kinezyterapia – leczenie ruchem (terapia manualna oraz ćwiczenia) – celem jest rozluźnienie i aktywizacja
Kluczowe cele pracy fizjoterapeuty przy bólach przeciążeniowych kręgosłupa:
- przyspieszenie procesów naprawczych organizmu
- przeciwdziałanie wtórnym zmianom w układzie kostno-stawowo-mięśniowym
- poprawienie wydolności
- zapobieganie nawrotom dolegliwości (w tym profilaktyka i edukacja Pacjenta)
Bóle przeciążeniowe kręgosłupa – profilaktyka
Ważną rolę ogrywa również profilaktyka. Podczas terapii fizjoterapeuta stosuje terapie mobilizujące zablokowany odcinek kręgosłupa oraz uczy Pacjenta właściwej pozycji ułożeniowej (w pracy jak i w czasie wypoczynku), czyli takiej, w której odciążamy kręgosłup i eliminujemy przyczynę bólu.
Po zakończonej terapii Pacjent powinien samodzielnie pracować nad stabilizacją kręgosłupa oraz kontrolą prawidłowej postawy. Często kluczowa jest też zmiana trybu życia i poziomu aktywności fizycznej.
Warto pamiętać, że jedną z bardziej szkodliwych pozycji jest siedzenie na krześle w pozycji opartej i rozluźnionej.
Sprawdź ćwiczenia przy bólach przeciążeniowych kręgosłupa
-
Ból obręczy barkowej
-
Ból pleców, ramion, karku
-
Ból kręgosłupa piersiowego i lędźwiowego
Poznaj opinie naszych Pacjentów
Polecam zabiegi pana Czarnockiego. Korzystałam z jego pomocy kilka razy, miałam ogromne bóle kręgosłupa, nawet nie mogłam się sama ubrać bez pomocy:-) Po kilku zabiegach dolegliwości całkowicie ustąpiły. Pan Czarnocki stosuje bardzo łagodne i bezbolesne metody, całkowicie wzbudza zaufanie i jest profesjonalistą. Dokładnie tłumaczy, na czym polega zabieg i jakie schorzenie powoduje ból. Poza tym jest bardzo serdeczny i sympatyczny, podczas zabiegu pacjent czuje się spokojnie i bezpiecznie – Paulina G.
Pierwszy raz trafiłam do Pana Pawła z bólem kręgosłupa. Ból minął już po pierwszym zabiegu. Później miałam kontuzję kciuka w lewej ręce. Problemy całkowicie ustąpiły i po kolejnym zabiegu ból zniknął. Polecam wszystkim, Pan Paweł jest niezwykle skuteczny – Katarzyna Antos
Wspaniały specjalista. Ból kręgosłupa ustąpił po pierwszym zabiegu. Polecam wszystkim Pacjentom. Skuteczność terapii 100% – Adam
Bardzo dziękuję za pomoc w zwalczeniu bólu pleców. Przed wizytą u Pana Pawła byłem u 3 innych fizjoterapeutów bez większych rezultatów. Pan Paweł jako jedyny nie dość że pomógł mi to jeszcze dał wytyczne na ćwiczenia domowe oraz podczas sesji również włączał ćwiczenia, które mam wrażenie bardzo pomogły i uzupełniły kompleksowa terapię. Teraz śmigam na rowerze i plecy nie dokuczają. Dziękuje i gorąco polecam! – Jakub Sznajder
Bóle przeciążeniowe kręgosłupa – gdzie leczyć w Krakowie?
Jeśli odczuwasz ból w obszarze kręgosłupa to warto SKONSULTOWAĆ SIĘ Z FIZJOTERAPEUTĄ.
MAMY DOŚWIADCZENIE w leczeniu bólów przeciążeniowych kręgosłupa. Lata praktyki pozwoliły nam opracować terapie, które pomagają znaleźć i wyeliminować przyczynę dolegliwości, dzięki temu skutecznie leczymy nawet przewlekłe stany pourazowe.