Spis treści
ToggleŁokieć golfisty – co to właściwie jest?
Łokieć golfisty (entezopatia przyczepu zginaczy przedramienia) to choroba przyczepu ścięgien mięśni zginaczy nadgarstka do nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej.
Pomimo tego, że jest to przypadłość dość częsta, to łokieć golfisty pojawia się zdecydowanie rzadziej niż łokieć tenisisty.
Łokieć golfisty – przyczyny
Przyczyną łokcia golfisty są przeciążenia i uszkodzenia przyczepów mięśnia nawrotnego obłego lub zginacza promieniowego nadgarstka.
Kontuzję może spowodować wielokrotne zginanie i prostowanie łokcia, co powoduje długotrwałe przeciążenie mięśnia oraz mikrourazy tkanki.
Rzadziej występującą przyczyną mogą być zwłóknienia, zwapnienia, złamania, narośla lub choroby nowotworowe.
Dolegliwość może pojawić się w wyniku źle prowadzonego treningu lub długotrwałej pracy przy komputerze.
Łokieć golfisty – kto najczęściej choruje?
Łokieć golfisty może dotyczyć osób grających w golfa, ale nie tylko. Jest wiele dyscyplin sportowych, w których pojawia się to schorzenie. Narażone są osoby trenujące piłkę ręczną, tenis, badminton, squash, strzelanie z łuku, wspinaczkę. Często problem pojawia się u osób trenujących sporty siłowe np. podnoszenie ciężarów. W tym przypadku pojawienie się dolegliwości jest efektem źle prowadzonego treningu.
Czy łokieć golfisty to przypadłość jedynie sportowców? – nie. Chorować mogą też osoby intensywnie wykonujące tę samą, powtarzalną czynność np. pracownicy fizyczni czy biurowi. Chorują również stomatolodzy, których praca wymaga utrzymania tej samej pozycji ciała przez długi czas.
Łokieć golfisty – objawy
Najbardziej charakterystycznym objawem łokcia golfisty jest silny ból po wewnętrznej stronie łokcia, w jego przyśrodkowej części. Ból może promieniować nawet do palców ręki.
Najczęstsze objawy łokcia golfisty:
- ból po przyśrodkowej stronie stawu łokciowego
- ból może promieniować do przedramienia, nadgarstka, a nawet palców dłoni (mały i serdeczny palec)
- początkowo nie pojawia się ograniczenie ruchomości i osłabienie siły mięśniowej
- ból pojawia się podczas chwytania oraz przenoszenia przedmiotów
- ból wzmaga się podczas wykonywania ruchów takich jak: uścisk dłoni, rzut piłką i powrót przedramienia z oporem
- w pierwszej fazie choroby ból pojawia się na początku aktywności fizycznej, a przy zaawansowanej chorobie ból intensyfikuje się i uniemożliwia wykonanie czynności
- w kolejnej fazie choroby pojawia się tkliwość łokcia, sztywność i osłabienie ręki, nadgarstka oraz palców. Może wystąpić drętwienie lub mrowienie przedramienia oraz ból promieniujący do palców
Łokieć golfisty – diagnoza
Najczęściej diagnozę stawia lekarz lub fizjoterapeuta po wywiadzie i badaniu palpacyjnym.
Łokieć golfisty – badanie USG, RTG, Rezonans Magnetyczny, Tomografia Komputerowa
Aby potwierdzić diagnozę należy przeprowadzić badanie USG. W razie wątpliwości można wykonać dokładniejszą diagnostykę – MR (Rezonans magnetyczny), TK (Tomografia Komputerowa) lub RTG. Dwa pierwsze pomagają w sytuacji gdy łokieć golfisty występuje z innymi chorobami i objawy mogą być niejasne. Natomiast RTG pokazuje zmiany takie jak stopień zwapnienia w ścięgnach i więzadłach.
Łokieć golfisty – leczenie i fizjoterapia w Krakowie
Z jednej strony ból może być umiarkowany, z drugiej dolegliwości mogą znacznie utrudniać codzienne życie. W pierwszym przypadku objawy są często lekceważone.
Terapie fizjoterapeutyczne są istotnym elementem procesu leczenia łokcia golfisty. Zabiegi zmieniają się wraz z fazą choroby i postępem leczenia.
W przypadku ostrego stanu łokcia golfisty, na pierwszym etapie terapii stosuje się miejscowo środki przeciwzapalne oraz zimne okłady. Ważne jest aby zmodyfikować aktywność fizyczną, ograniczyć ruch oraz odciążyć kończynę. Powyższe wskazówki działają tylko doraźnie, nie likwidują przyczyny i nie mają działania leczniczego – warto więc udać się na konsultację do fizjoterapeuty.
Fizjoterapeuta ustala plan terapii. Czas terapii zależy od wielu czynników, w tym zaawansowania choroby.
Kolejny etap to ćwiczenia izometryczne, a następnie bardziej intensywne ćwiczenia z oporem. Ćwiczenia wspomagane są przez terapię manualną – masaż poprzeczny i funkcyjny oraz kinesiotaping. Zabiegi działają rozluźniająco oraz przeciwbólowo.
Dobre efekty daje też fizykoterapia: laseroterapia, ultradźwięki, jonoforeza, krioterapia, magnetoterapia.
Przy zaawansowanej chorobie może okazać się niezbędna operacja. Przed i po zabiegu konieczna jest fizjoterapia, w tym ćwiczenia relaksacyjne oraz wzmacniające struktury mięśniowe.
W przypadku sportowców powrót do aktywności fizycznej powinien następować stopniowo. Ważny jest przemyślany plan treningowy nastawiony na systematyczne zwiększanie obciążeń (przy założeniu, że ćwiczenia nie powodują bólu). Powrót do sprawności i sportu po operacji zajmuje kilka miesięcy – komentuje Paweł Czarnocki
Łokieć golfisty – ćwiczenia
Ćwiczenia dobiera fizjoterapeuta. Początkowo Pacjent uczy się jak wykonywać ćwiczenia w gabinecie, następnie samodzielnie powtarza je w domu.
Przykłady ćwiczeń, które moga pomóc przy łokciu golfisty
-
rozciąganie zginaczy nadgarstka
Unieś rękę do przodu, wyprostuj ją w łokciu, grzbiet ręki skieruj do góry. Z pomocą drugiej ręki chwyć dłoń i delikatnie odginaj nadgarstek do góry, aż do momentu pojawienia się uczucia rozciągania. Ćwiczenie powtórz 10 razy.
-
rozciąganie prostowników nadgarstka
Unieś rękę do przodu, wyprostuj ją w łokciu, grzbiet ręki skieruj do góry. Z pomocą drugiej ręki chwyć dłoń i delikatnie zginaj nadgarstek do dołu, aż do momentu pojawienia się uczucia rozciągania. To ćwiczenie również powtórz 10 razy.
-
aktywizacja ruchowa mięśni poruszających palcami
Zginanie, wyprost, krążenie poszczególnymi palcami osobno, następnie wszystkimi palcami jednocześnie.
Łokieć golfisty – powikłania
Nieleczony lub źle leczony łokieć golfisty może doprowadzić do sytuacji, w której niektóre czynności dnia codziennego mogą być utrudnione, a przy zaawansowanej chorobie wręcz niemożliwe.
Ograniczenie ruchomości kończyny górnej powoduje osłabienie a nawet zanik mięśni oraz upośledzenie ich funkcji. Dlatego ważna jest szybka i trafna diagnoza oraz skuteczna terapia.
Łokieć golfisty – profilaktyka
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia łokcia golfisty, należy przede wszystkim unikać jednostajnego przeciążania mięśni ręki. Należy pamiętać o aktywizacji mięśni antagonistycznych, w celu wyrównania siły mięśni i kompensacji przeciążeń. Ważna jest profilaktyka w miejscu pracy – warto robić ćwiczenia relaksujące mięśnie podczas przerwy w pracy przy komputerze.
O czym powinni pamiętać entuzjaści sportu? Jeśli nie chcesz aby łokieć golfisty uniemożliwiał uprawianie sportu to warto pamiętać o właściwej profilaktyce. Każdą aktywność fizyczną warto zacząć od rozgrzewki i aktywizacji mięśni przedramienia. Przydatne może być tak proste ćwiczenie jak ściskanie piłki.
Łokieć golfisty – gdzie leczyć w Krakowie?
Masz niepokojące objawy, podejrzewasz, że możesz mieć łokieć golfisty? Umów się na KONSULTACJĘ Z FIZJOTERAPEUTĄ.
MAMY DOŚWIADCZENIE w leczeniu łokcia golfisty. Lata praktyki pozwoliły nam opracować terapie, które pomagają znaleźć i wyeliminować przyczynę dolegliwości, dzięki temu skutecznie leczymy nawet przewlekłe stany pourazowe.