Spis treści
ToggleRzepka i więzadło rzepki – jaką pełni funkcję?
Rzepka jest częścią stawu kolanowego. To trzeszczka, płaska kość umiejscowiona wewnątrz ścięgna, pomiędzy mięśniem czworogłowym a kośćmi podudzia. Za pomocą więzadła rzepka jest połączona z kością piszczelową. Rzepka wraz z kością udową tworzy staw rzepkowo-udowy i pełni kluczową rolę dla prawidłowego działania całego kolana.
Z kością piszczelową rzepkę łączy więzadło właściwe rzepki. Więzadło rzepki to struktura, która pełni ważną rolę w procesie przekazywania sił mięśni uda. Dzięki prawidłowej pracy więzadła możemy prostować kolano, biegać, skakać i kopać. Rzepka przenosi więc obciążenia dynamiczne, które podczas tych ruchów są znaczące.
Rzepka stabilizuje kolano od przodu, wspomaga siłę działania mięśnia czworogłowego uda, przez co jego zakres ruchu jest większy (rzepka zwiększa ramię siły).
Rzepka podczas wyprostu jak również zgięcia kolana chroni część przednią kłykci kości udowej, zwłaszcza podczas klęczenia lub upadku. Między innymi właśnie z powodu funkcji ochronnej rzepka jest często narażona na urazy.
Kolano skoczka – co to właściwie jest?
Kolano skoczka to dolegliwość powstała na skutek przeciążeń rzepki lub zmian zwyrodnieniowych w obszarze kolana. Uraz najczęściej pojawia się przy zbyt intensywnej aktywności sportowej. Główne objawy to dolegliwości bólowe oraz ograniczenie zakresu ruchu.
Kolano skoczka – etapy choroby
Jakie są poszczególne etapy choroby?
- ból w przedniej części kolana, szczególnie w miejscu przyczepu więzadła rzepki do rzepki
- na początku choroby ból pojawia się tylko po intensywnej aktywności fizycznej
- w zaawansowanym stadium choroby ból pojawia się już na etapie rozgrzewki
- na kolejnym etapie ból jest odczuwalny w trakcie normalnej aktywności takiej jak schodzenie ze schodów, siadanie itp.
- pojawiają się urazy stawu kolanowego (zwłaszcza chrząstki) lub naderwanie więzadła rzepki
- przy braku leczenia rzepka może zostać zerwana
Kolano skoczka – przyczyny
Kolano skoczka to zmiany przeciążeniowe lub degeneracyjne więzadła rzepki. Dolegliwość powstaje w wyniku zaburzenia procesu gojenia powtarzających się mikrourazów więzadła rzepki, które narastając osłabiają i obniżają wytrzymałość. W ostateczności może dojść nawet do zerwania więzadła rzepki.
W wyniku intensywnej aktywności takiej jak bieganie czy skakanie dochodzi do przeciążeń prostowników stawu kolanowego. Powtarzające się obciążenia bez fazy odpoczynku i regeneracji prowadzą do mikrourazów i degeneracji w więzadle rzepki.
Kolano skoczka – kto najczęściej choruje?
Pomimo tego, że przy tej chorobie dochodzi do mechanicznego uszkodzenia ścięgna, to można wyszczególnić sporo czynników, które sprzyjają rozwojowi tej dolegliwości.
Kolano skoczka często dotyka aktywnych osób, którzy uprawiają takie formy sportu jak: piłka nożna, tenis, koszykówka, siatkówka. Głównym „winowajcą” są błędy w technice treningu.
Czy kolano skoczka to kontuzja wyłącznie osób uprawiających sport?
Nie, z drugiej strony bieguna są osoby mało aktywne, często też otyłe. W tym przypadku brak aerobowej aktywności i bierny tryb życia powoduje większe obciążenie przodu kolana i rzepki, co może doprowadzić do problemu typu kolano skoczka.
Grupy narażone na kolano skoczka?
W grupie ryzyka są osoby, które:
- zbyt intensywnie uprawiają sport – chodzi szczególnie o duże obciążenia i niewłaściwy dobór typu treningu
- mają niewyleczone kontuzje i urazy
- stany zapalne w obrębie mięśnia czworogłowego i kolana
- zaburzony wzorzec ruchu
- osłabioną siłę mięśniową zginaczy kolana
- wiotkość więzadeł
- zaburzenia w anatomii i ustawieniu rzepki np. wysokość rzepki
- nieprawidłowe ustawienie kończyny dolnej, w tym zła biomechanika stopy
- mają otyłość
Kolano skoczka – objawy
Ból pojawia się w przedniej części kolana, w miejscu przyczepu więzadła rzepki do rzepki.
Stopień dolegliwości może być różny, natomiast objawy są dość charakterystyczne.
- ból w przedniej części kolana, poniżej rzepki
- ból zlokalizowany po jednej lub obydwu stronach
- ból o charakterze kłującym
- ból nasila się podczas ruchów takich jak przysiady, podskoki, schodzenie po schodach
- najczęściej ból pojawia się gdy Pacjent zaczyna obciążać kolano i dość szybkie ustępuje po zakończeniu aktywności
- ból rzadko pojawia się podczas spoczynku
- wrażliwość na dotyk, szczególnie w okolicach rzepki
- obrzęk stawu kolanowego
- sztywność odczuwana w kolanie
- brak uczucia stabilności kolana
- osłabienie mięśni zginaczy kolana
- w zaawansowanym stadium choroby może dojść do naderwania ścięgna
Kolano skoczka – diagnoza
Gdy ból w okolicy kolana nie wycofuje się pomimo odpoczynku to warto udać się do specjalisty na konsultację. Fizjoterapeuta podczas wizyty przeprowadzi badanie palpacyjne, wykona testy i przygotuje dedykowaną terapię.
Kolano skoczka – badanie USG, Rezonans Magnetyczny, Tomografia Komputerowa
W diagnostyce stopnia uszkodzenia więzadła właściwego rzepki wykorzystywane jest badanie USG. USG pokazuje czy występują uszkodzenia więzadła i jaki jest stan gojenia. Jeśli sytuacja nie jest klarowna lub zachodzi potrzeba opracowania dokładniejszych wyników, można wykonać dodatkowo MR (Rezonans Magnetyczny) lub TK (Tomografia Komputerowa).
Kolano skoczka a inne choroby
Czasami kolano skoczka mylone jest z innymi dolegliwościami takimi jak:
- zespół zakleszczenia ciała tłuszczowego Hoffy
- konflikt rzepkowo-udowy
- patologia i uszkodzenie błony maziowej oraz powierzchni chrząstki
- choroba Osgooda-Schlattera
Dlatego niezwykle ważna jest właściwa diagnoza oraz szybkie rozpoczęcie terapii.
Kolano skoczka – leczenie i fizjoterapia w Krakowie
Ważną rolę w procesie leczenia pełni fizjoterapia. Właściwie przeprowadzona terapia wspomaga gojenie, daje szansę, że nie pogłębią się zmiany degeneracyjne stawu oraz, że staw będzie zabezpieczony przed urazami.
Ważnym elementem fizjoterapii są ćwiczenia, które stymulują mięśnie i nerwy w okolicy stawu kolanowego. Fizjoterapeuta przygotowuje zestaw ćwiczeń dedykowanych przy kolanie skoczka. Głównym celem sesji treningowych jest wzmocnienie siły mięśni.
Przy tej dolegliwości stosuje się także reedukację motoryki stawu oraz zestawy ćwiczeń zawierających elementy ćwiczeń w łańcuchu kinematycznym zamkniętym i otwartym, izokinetyczne a także izometryczne. Pacjent ćwiczy pod okiem fizjoterapeuty, a później otrzymuje instruktaż ćwiczeń do wykonywania w domu.
Dobre efekty daje fizykoterapia, a w szczególności zabiegi przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Fizjoterapeuta może zastosować krioterapię, laser biostymulujący, pole magnetyczne lub jonoforezę. Zabiegami, które przyspieszają regenerację są ultradźwięki i elektrostymulacja.
Leczenie kolana skoczka często nie jest krótkotrwałe. Na czas terapii należy znacznie ograniczyć aktywność fizyczną – jest to kluczowe aby umożliwić właściwe gojenie i regenerację, która jest warunkiem powrotu do zdrowia.
W sytuacji gdy doszło do pęknięcia rzepki czy też znacznego uszkodzenia więzadła rzepki, może być konieczna operacja. Przed i po operacji, w okresie rekonwalescencji należy stosować fizjoterapię.
W zależności od stopnia zaawansowania choroby powrót do sprawności można trwać kilka miesięcy. Najczęściej uprawianie sportu można rozpocząć po 3-6 miesiącach.
Kolano skoczka – profilaktyka
Lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli uprawiasz sport to pamiętaj aby aktywność zaczynać od rozgrzewki a kończyć na ćwiczeniach rozciągających. Równie ważne jest proporcjonalne obciążanie różnych grup mięśni podczas treningu. Trening musi aktywizować również mięśnie antagonistyczne oraz zawierać elementy ogólnorozwojowe.
Ważnym elementem jest również dobór właściwego obuwia, gdyż również ono może nasilić dolegliwości kolana skoczka.
Poznaj opinie naszych Pacjentów
Pan Paweł pomógł mi uniknąć operacji. Miałam przewlekłą kontuzję kolana. Jestem aktywna (biegam), więc nóg nie oszczędzałam:-) Bardzo fachowy, cierpliwy, uważny a przede wszystkim skuteczny! Do tego bardzo sympatyczny człowiek. Polecam – Pacjent
Pana Pawła poleciłam koledze z Katowic. Ja leczę się w gabinecie w Krakowie i wiem, że to dobry fachowca. Jako jedyny fizjoterapeuta wyleczył moją wieloletnią kontuzję kolana – Jadźka
Bardzo kompetentny fizjoterapeuta. Miałam problem z kontuzją kolana. Przez ostatni rok leczyłam się w różnych gabinetach. Bez efektu. Pan Paweł zaproponował terapię, która okazała się skuteczna – Monika I.
Ja polecam fizjoterapeutę Pawła Czarnockiego z Fizjoterapii Panaceum. Bardzo skuteczny i sumienny fizjoterapeuta. Wyleczył „przenoszoną” kontuzję kolana. Poleciłem kilku kolegom, biegaczom – wszyscy zadowoleni. Pokazał mi zestaw ćwiczeń, które mogę ćwiczyć samodzielnie w domu. Ma też nagrane filmy instruktażowe, więc jak coś zapomnę to zawsze można odtworzyć – Janek
Kolano skoczka – gdzie leczyć w Krakowie?
Jeśli odczuwasz ból w stawie kolanowym to warto SKONSULTOWAĆ SIĘ Z FIZJOTERAPEUTĄ.
MAMY DOŚWIADCZENIE w leczeniu między innymi kolana skoczka, kolana biegacza. Lata praktyki pozwoliły nam opracować terapie, które pomagają znaleźć i wyeliminować przyczynę dolegliwości, dzięki temu skutecznie leczymy nawet przewlekłe stany pourazowe.