Reedukacja sensomotoryczna – temat dla fizjoterapeuty
Informacje, które docierają do receptorów naszego organizmu są na bieżąco analizowane i segregowane. W efekcie nasza reakcja jest mniej lub bardziej świadoma. Część reakcji ogranicza się do bieżącej chwili, ale informacja jest również zapamiętywana i wpływa na reakcję w przyszłości. Przykładem może być potknięcie lub ukłucie, które praktycznie w jednej chwili może mocno zmodyfikować sposób poruszania się i wzór reakcji.
Doświadczenia mają wpływ na sposób poruszania się. Jeśli ktoś intensywnie pracuje przez kilka tygodni czy miesięcy, jego sposób poruszania ulega zmianie. To samo zdarza się po kontuzji czy wypadku. Ból lub asymetria zniekształca lub niszczy dotychczasowe wzorce ruchu i równocześnie wytwarza patologiczne, które mogą przekształcić się w zły nawyk. Ugruntowanie zmian jest tym większe – im dłużej trwa bodziec lub zły wzorzec ruchu.
Reedukacja sensomotoryczna to odtwarzanie optymalnej formy ruchu poprzez obserwację sposobu poruszania oraz analizę symetrii ruchu. Praca na platformach balansowych oraz podwieszeniach (częściowych lub całkowitych) umożliwia precyzyjną analizę w czasie rzeczywistym. Ćwiczenia w łańcuchach kinematycznych na zmianę otwartych i zamkniętych, oraz na podłożu stabilnym i niestabilnym kształtują funkcjonalnie korzystny wzorzec ruchu.
Ćwiczenia integracji sensomotorycznej są przyjemne i atrakcyjne, poprzez aktywizację wielu receptorów pozytywnie wpływają na pracę umysłową.
Czy wiesz co to jest powięź? Sprawdź – Terapia powięziowa – aktywizacja zaburzonych procesów regeneracji.