Spis treści
ToggleRwa barkowa (rwa ramienna) – co to właściwie jest?
Rwa barkowa zwana jest również rwą ramienną lub neuralgią barkową. Obok rwy kulszowej i rwy udowej to dość popularny problem z zakresu korzeniowych zespołów bólowych.
Rwa barkowa – przyczyny
Przyczyn rwy barkowej może być wiele. Najczęstszą przyczyną jest ucisk występujący na obszarze gdzie przebiega dany nerw. Ucisk może dotyczyć korzeni nerwowych – w tym przypadku w odcinku szyjnym kręgosłupa, lub splotów nerwowych – splot barkowy (splot ramienny). Szczególnie w tym ostatnim przypadku schorzenie jest dość uciążliwe.
Najczęstsze przyczyny rwy ramiennej:
- zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych, w wiązadłach kręgosłupa lub w krążkach międzykręgowych. W wyniku zmian powstają narośla kostne – osteofity, które powodują długotrwały ucisk i ból
- dyskopatia, w wyniku której krążek międzykręgowy uciska w odcinku szyjnym kręgosłupa
- przeciążenia po długotrwałej pracy fizycznej, która nie została zrównoważona aktywnością antagonistycznych grup mięśni
- stany zapalne tkanek i ropnie
- zmiany hormonalne
- choroba nowotworowa
Rwa barkowa – kto najczęściej choruje?
Zdarza się, że rwa ramienna pojawia się u Pacjentów wykonujących ciężką pracę fizyczną, ale może też dotknąć osoby prowadzące nieaktywny tryb życia i spędzające wiele godzin dziennie przy komputerze.
Rwa barkowa – objawy
Atak rwy barkowej pojawia się najczęściej nagle i może trwać nawet kilka dni. Ból jest dość silny, dlatego szybka diagnoza i skuteczne leczenie jest tak istotne.
Najczęstsze objawy rwy ramiennej:
- ostry, rwący ból w okolicy stawu ramiennego, promieniujący od kręgosłupa szyjnego w stronę kończyny
- ból wzdłuż kończyny górnej
- ból może obejmować przednią część łopatki
- dolegliwości bólowe często nasilają się rano, po przebudzeniu
- ból może narastać przy ruchu, nawet tak nieznacznym jak poruszenie głową
- uczucie sztywności
- zaburzenia czucia wzdłuż przebiegu uszkodzonego nerwu
- parestezja – zaburzenie czucia objawiające się pieczeniem, kłuciem, mrowieniem, drętwieniem
- osłabienie odruchów
- przykurcz mięśni karku
- osłabienie siły mięśniowej w kończynie
- ucisk dający częściowe lub całkowite uszkodzenie korzeni nerwowych, najczęściej odcinka C4 do Th1
- niedowład mięśni ramienia, nadramienia lub przedramienia
Rwa barkowa – diagnoza
Jak rozpoznać rwę barkową?
Podczas pierwszej wizyty, oprócz wywiadu, fizjoterapeuta przeprowadza badanie fizykalne, sprawdza odruchy oraz miejsce występowania dolegliwości bólowych.
Terapeuta analizuje zakres ograniczeń ruchu i objawy zmian zwyrodnieniowych w obszarze odcinka szyjnego kręgosłupa.
Rwa barkowa – badanie RTG, Tomografia Komputerowa, Rezonans Magnetyczny
Do ustalenia programu fizjoterapii nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt. W razie potrzeby można wykonać badanie obrazowe TK (Tomografia Komputerowa), MR (Rezonans Magnetyczny) i RTG, które pomogą określić stopień zaawansowania zmian oraz wskażą co powoduje nacisk na nerwy.
Rwa barkowa – leczenie i fizjoterapia w Krakowie
Bardzo ważna jest właściwa diagnoza oraz rozpoczęcie fizjoterapii. Fizjoterapeuta sprawdza co spowodowało rwę ramienną i wdraża terapię.
Najczęściej stosuje się terapię manualną oraz ćwiczenia. Terapia manualna ma na celu ograniczenie dolegliwości bólowych, a w trakcie ćwiczeń Pacjent pracuje nad siłą mięśniową.
Działanie przeciwbólowe mają również zabiegi z zakresu fizykoterapii – elektroterapia, ultradźwięki i inne.
Tak jak w każdym innym przypadku ważne jest zaangażowanie Pacjenta, gdyż ćwiczenia wskazane przez fizjoterapeutę chory powinien wykonywać również samodzielnie, w domu.
Sprawdź ćwiczenia, które mogą pomóc przy rwie barkowej
-
Bóle obręczy barkowej – ćwiczenia
-
Ból karku, ból pleców, bóle ramion – ćwiczenia
Rwa barkowa – profilaktyka
Najważniejsze jest to aby unikać dolegliwości neurologicznych zamiast je leczyć. Staw ramienny tak jak reszta obręczy barkowej, jest mechanicznie oparty na wytworzonym balansie sił pomiędzy równoważącymi się grupami mięśni. Gdy jedna z grup mięśniowych jest nadmiernie obciążana przez np. jazdę samochodem, to konieczne jest wykonanie korygujących ćwiczeń antagonistycznych grup mięśni. Zaniedbanie tego może doprowadzić do zaburzeń ustawienia stawu.
Ćwiczenia ogólnousprawniające są niezbędne aby być zdrowym.
Poznaj opinie naszych Pacjentów
Wreszcie jakieś sensowne ćwiczenia (przyp. red. – dotyczy filmu “Bóle obręczy barkowej – ćwiczenia”). Dzięki wielkie! – Elizabeth Harbinson
Ciekawe ćwiczenia, polecam (przyp. red. – dotyczy filmu “Bóle obręczy barkowej – ćwiczenia”) – John McLane
Najbardziej sensowne ćwiczenia. Dziękuję (przyp. red. – dotyczy filmu „Obręcz barkowa – ćwiczenia”) – Karolina Szałata
Ćwiczenia bardzo mi się podobają. Jestem po urazie barku wybicie, zwichnięcie i zerwanie więzadeł krzyżowych, po nastawieniu i rehabilitacji, wykonuję te ćwiczenia z bardzo dobrym skutkiem (przyp. red. – dotyczy filmu “Obręcz barkowa – ćwiczenia”) – Elżbieta Kozłowska
Jestem m-c po zabiegu artroskopii barku. Ćwiczę powoli, w swoim tempie, nic na siłę (przyp. red. – dotyczy filmu “Obręcz barkowa – ćwiczenia”). Boli. Te proste ćwiczenia są sterem do sprawności mojej prawej ręki. Dziękuję – Wanda Nieduziak
Bardzo dobre i pomocne ćwiczenia. Dziękuję (przyp. red. – dotyczy filmu “Ból obręczy barkowej, pleców, karku”) – Barbara Bochenek
Świetne normalne ćwiczenia bez ceregieli (przyp. red. – dotyczy filmu “Ból obręczy barkowej, pleców, karku”) – komentarz na kanale YouTube
Chcesz wiedzieć więcej o nerwobólach?
Przeczytaj artykuł „Nerwobóle – przyczyny, objawy, leczenie”.
Rwa barkowa – gdzie leczyć w Krakowie?
Podejrzewasz, że masz rwę barkową? Umów się na KONSULTACJĘ Z FIZJOTERAPEUTĄ.
MAMY DOŚWIADCZENIE w leczeniu rwy barkowej. Lata praktyki pozwoliły nam opracować terapie, które pomagają znaleźć i wyeliminować przyczynę dolegliwości, dzięki temu skutecznie leczymy nawet przewlekłe stany pourazowe.