Spis treści
ToggleZwyrodnienie kręgosłupa – co to właściwie jest?
Zwyrodnienie struktur kręgosłupa (choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa) szyjnego, piersiowego, lędźwiowego, to częsta przyczyna dolegliwości bólowych. To choroba, która jest skutkiem powiększania się zmian degeneracyjnych i deformacyjnych w obrębie kręgosłupa.
Zdarza się, że przyczyną jest reumatyczna choroba układowa taka jak ZZSK czy choroba Scheuermanna, ale częściej powodem bywa nadmierna i ograniczona tylko do wybranych partii mięśni aktywność, bez okresów odpoczynku, które są niezbędne dla regeneracji. W efekcie następuje przedwczesne zużycie oraz zwyrodnienie tkanek tworzących stawy, kręgi, dyski. Ból i stopniowe ograniczenie ruchomości kręgów to efekt narastania zwyrodnienia – zauważa Paweł Czarnocki
Jeśli weźmiemy pod uwagę sposób życia jako możliwą przyczynę zwyrodnień kręgosłupa to możemy zauważyć, że postępująca degeneracja struktur kostno-stawowych wywołuje dolegliwości bólowe i znacząco ogranicza sprawność ruchową. Procesy zwyrodnieniowe mogą obejmować z czasem nie tylko kręgosłup, ale także stawy kończyn górnych lub dolnych.
Zwyrodnienia kręgosłupa – czy zmiany można wyleczyć?
Uszkodzeń lub zniekształceń stawów lub kręgów często nie można całkowicie cofnąć, ale można łagodzić objawy bólowe i ograniczać postęp choroby. Przy właściwym = zdrowym modelu aktywności ciało zaczyna się regenerować i pojawiają się rezerwy zakresów ruchu, co często skutkuję poprawą.
Zwyrodnienia kręgosłupa – kto najczęściej choruje?
Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa a wiek
Zwyrodnienia kręgosłupa nasilają się wraz z wiekiem, kręgosłup traci swoją elastyczność, kręgi uginają się a krążki międzykręgowe odwadniają się (dehydratacja) i sztywnieją – co podnosi ryzyko uszkodzeń. Jednak tempo tego procesu można znacząco zahamować, a nawet zatrzymać.
Zwyrodnienia to z jednej strony częsta dolegliwość osób w starszym wieku, jednakże siedzący tryb życia i ograniczona aktywność fizyczna powoduje, że zmiany zwyrodnieniowe pojawiają się coraz wcześniej, a nawet u osób młodych.
Podsumowując – zwyrodnienie, jeśli nie jest to choroba reumatyczna, to jest to postępujący proces zużycia organizmu, który można spowolnić lub znacznie przyspieszyć.
ZMIANY ZWYRODNIENIOWE KRĘGOSŁUPA SZYJNEGO, PIERSIOWEGO, LĘDŹWIOWEGO
Zwyrodnienie kręgosłupa – na czym polega? Co to właściwie jest zwyrodnienie kręgosłupa?
Zwyrodnienie kręgosłupa SZYJNEGO
Zwyrodnienia w obszarze kręgosłupa szyjnego obejmuje zmiany w kościach, krążkach międzykręgowych i stawach szyi. Wraz z upływem lat dochodzi do dehydratacji krążków, co powoduje, że stają się one spłaszczone i mogą pękać w obszarze zewnętrznego pierścienia włóknistego. W wyniku zmian powstają osteofity (narośla chrzęstno–kostne) co może powodować zwężenie kanału kręgowego oraz wywoływać ucisk na korzenie nerwów rdzeniowych. Proces jest podobny do działania przepukliny kręgosłupa, która uciska na worek oponowy. W efekcie zmian pojawia się ból oraz ograniczenie stabilizacji kręgosłupa.
Zwyrodnienie kręgosłupa PIERSIOWEGO
Osteofity również mogą pojawić się w odcinku piersiowym (Th). Podobnie jak przy zwyrodnieniu kręgosłupa szyjnego pojawia się ból wzdłuż żeber i ograniczenie zakresu ruchomości.
Zwyrodnienie kręgosłupa LĘDŹWIOWEGO
Zwyrodnienie kręgosłupa lędźwiowego to dość częsta choroba. Stan zapalny rozwija się stopniowo i obejmuje kolejne stawy kręgosłupa lędźwiowego. Ból w tym odcinku kręgosłupa może być dość uciążliwy, ponieważ dehydratacja krążka jest często połączona z osteofitami. Ból może blokować podstawowe czynności dnia codziennego stopniowo ograniczając ruchomość, zwłaszcza rotację i skłon.
Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa – przyczyny
Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa to efekt czynników biomechanicznych, które uszkadzają procesy tworzenia nowej chrząstki i innych tkanek stawowych w miejsce zużytych.
Jeżeli obciążenia trwają zbyt długo lub mazi stawowej jest za mało (z powodu wieku, braku ruchu, lub choroby reumatycznej) to dochodzi do przyspieszonego ścierania i zaniku tkanki chrzęstnej. Organizm tkankę odbudowuje ale regeneracja wymaga czasu oraz budulca np. kolagenu i innych białek, witamin itp. W skrajnej sytuacji dochodzi do całkowitego zaniku tkanki chrzęstnej i wtedy gdy kość ociera się o kość, konieczne jest leczenie chirurgiczne.
Na przyczynę choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa wpływają również zmiany wytwórcze kręgosłupa, tzw. osteofity (dzioby), które powstają w miejscu uszkodzeń krawędzi kręgów. Narośla zniekształcają staw, bardzo często ograniczają pracę sąsiednich części kręgosłupa i powodują silne dolegliwości.
Zdarza się, że osteofity naciskając na nerwy, wywołują ból podczas wykonywania ruchu. W wyniku dolegliwości bólowych Pacjent tym bardziej ogranicza ruch, a to z kolei prowadzi do osłabienia mięśni i przeciążeń w obrębie kręgosłupa. Proces ten można wyhamować, a nawet czasami zatrzymać.
Co sprzyja zwyrodnieniu kręgosłupa?
- brak różnorodnej aktywności fizycznej
- otyłość, nadwaga
- siedzący tryb życia, słabe mięśnie posturalne
- zła technika podnoszenia ciężkich przedmiotów
- urazy i kontuzje
- wady postawy
- choroby ogólnoustrojowe
- choroby autoimmunologiczne – ZZSK, choroba Scheuermanna
- osteoporoza
- wady rozwojowe
Zwyrodnienie kręgosłupa – objawy
- postępujące ograniczenie zakresu ruchomości tułowia
- obniżenie wydolności
- ogólne osłabienie, uczucie zmęczenia
- ból po wypoczynku
- narastający ból w trakcie ruchu
- ból korzeniowy, tzn. promieniujący do nogi/ręki
- ból może pojawić się po wysiłku lub dużej aktywności
- objawy neurologiczne (drętwienie, mrowienie, wrażenia pieczenia)
- cechy stanu zapalnego: zaczerwienienia, miejscowe obrzęki, tkliwość
- osłabienie mięśni przykręgosłupowych oraz czucia głębokiego
- uczucie sztywności kręgosłupa po obudzeniu się
Zwyrodnienie kręgosłupa SZYJNEGO – objawy
- ograniczenie ruchomości w odcinku szyjnym kręgosłupa
- ból i sztywność karku
- ból i sztywność szyi
- drętwienie rąk
- niedowłady kończyn górnych
- rwa barkowa
- bóle i zawroty głowy, szumy w uszach
Zwyrodnienie kręgosłupa PIERSIOWEGO – objawy
- ograniczenie ruchomości tułowia
- promieniujący ból wzdłuż żeber w kierunku mostka/łopatek
- ból międzyłopatkowy
- ból może nasilać się w trakcie kichania lub kaszlu
Zwyrodnienie kręgosłupa LĘDŹWIOWEGO – objawy
- ograniczenie ruchomości w odcinku lędźwiowo-krzyżowym
- ból ogranicza ruchomość w kończynach dolnych
- narastający ból w trakcie chodzenia
- ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, promieniujący w dół – do pośladków i nóg
- rwa kulszowa
- rwa udowa
- sztywność dolnej partii pleców
- napięcie mięśni przykręgosłupowych
- drętwienie nóg
Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa – diagnoza
Na początku, zmiany zwyrodnieniowe nie są zaawansowane, a Pacjent odczuwa jedynie niewielkie dolegliwości wynikające z nawarstwiającego się przeciążania tkanek. Już na tym etapie warto skonsultowanie się z fizjoterapeutą.
Analiza objawów, badanie fizykalne, testy oraz wywiad z Pacjentem, który przeprowadza fizjoterapeuta podczas pierwszej wizyty najczęściej wskazuje na przyczynę problemu. Drugim etapem jest analiza aktywności i wydolności, która pozwoli dobrać skuteczną terapię.
Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa – badanie RTG, Rezonans Magnetyczny, Tomografia Komputerowa
Jednakże gdy proces narastania zwyrodnienia trwa długo to równocześnie postępuje proces uszkodzeń tkanek kręgosłupa. W tej sytuacji konieczne jest skonsultowanie problemu z lekarzem i wykonanie badań obrazowych – RTG, MR (Rezonans Magnetyczny) lub TK (Tomografia Komputerowa) kręgosłupa. Badania obrazowe mogą pokazać stopień zaawansowania choroby.
Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa – leczenie i fizjoterapia w Krakowie
Zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa nie można cofnąć, jednakże kompleksowa fizjoterapia może spowolnić rozwój choroby oraz poprawić sprawność i komfort życia.
Leczenie zależy od przyczyny choroby oraz stanu (ostry/przewlekły). Terapia jest każdorazowo dobierane do stanu Pacjenta.
Fizjoterapia początkowo koncentruje się na złagodzeniu objawów oraz ograniczeniu powikłań. Fizjoterapeuta może korzystać z wielu różnych narzędzi fizjoterapeutycznych. Często stosuje się:
- kinezyterapia – ćwiczenia wzmacniające oraz rozciągające mięśnie przykręgosłupowe. Ćwiczenia mają poprawić mechanikę stawów kończyn, siłę mięśni posturalnych i głębokich. Dobre efekty dają systematycznie wykonywane ćwiczenia grzbietu, obręczy biodrowej i barkowe. Sprawdzają się także techniki mięśniowo–powięziowe oraz trening funkcjonalny
- fizykoterapia – działa aktywizująco i przeciwbólowo. Można zastosować wiele zabiegów, takich jak elektroterapia, laseroterapia, krioterapia, magnetoterapia
- instruktaż ćwiczeń do samodzielnego wykonania przez Pacjenta – łagodzi dolegliwości bólowe, utrwala efekt terapii oraz działa w ramach profilaktyki
Kolejnym celem jest zmiana stylu aktywności i pracy Pacjenta oraz wprowadzenie działań, które uruchomią procesy regeneracyjne.
Zwyrodnienie kręgosłupa – ćwiczenia
Sprawdź nasze ćwiczenia, które mogą pomóc przy zwyrodnieniu kręgosłupa.
Jeśli poziom deformacji wywołanych procesem zwyrodnienia wytwarza ucisk na struktury układu nerwowego, a leczenia zachowawcze nie daje spodziewanych efektów, to niezbędna jest konsultacja lekarska oparta na testach i diagnostyce (diagnostyka obrazowa RTG, MR lub CT).
Przy zaawansowanych zmianach niezbędny może być zabieg chirurgiczny. Celem zabiegu jest zmniejszenie skutków zwyrodnień i zahamowanie postępu uszkodzeń neurologicznych. Podczas zabiegu zablokowane struktury zostają odbarczone a struktury kręgosłupa ustabilizowane.
Zwyrodnienia kręgosłupa – konsekwencje braku leczenia
Leczenie zwyrodnień kręgosłupa jest procesem dość skomplikowanym, więc warto skorzystać z pomocy doświadczonego fizjoterapeuty. Natomiast brak leczenia lub niewłaściwie dobrana terapia może przyspieszyć rozwój choroby.
Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa – profilaktyka
Warto zacząć od zmiany trybu życia i wprowadzenia aktywności fizycznej, która poprawi kondycję, uelastyczni i wzmocni mięśnie grzbietu i brzucha.
Ważne jest też utrzymanie prawidłowej wagi ciała. Nadwaga i otyłość sprzyjają zwyrodnieniom – nacisk przyspiesza zużycie elementów kostnych.
Zwyrodnienia kręgosłupa – o czym warto pamiętać?
- odpoczywaj czynnie – aktywność fizyczna wzmocni oraz uelastyczni mięśnie
- unikaj błędów, które mogą przyspieszyć rozwój choroby – przeciążania kręgosłupa
Poznaj opinie naszych Pacjentów
Polecam zabiegi pana Czarnockiego. Korzystałam z jego pomocy kilka razy, miałam ogromne bóle kręgosłupa, nawet nie mogłam się sama ubrać bez pomocy:-) Po kilku zabiegach dolegliwości całkowicie ustąpiły. Pan Czarnocki stosuje bardzo łagodne i bezbolesne metody, całkowicie wzbudza zaufanie i jest profesjonalistą. Dokładnie tłumaczy, na czym polega zabieg i jakie schorzenie powoduje ból. Poza tym jest bardzo serdeczny i sympatyczny, podczas zabiegu pacjent czuje się spokojnie i bezpiecznie – Paulina G.
Pierwszy raz trafiłam do Pana Pawła z bólem kręgosłupa. Ból minął już po pierwszym zabiegu. Później miałam kontuzję kciuka w lewej ręce. Problemy całkowicie ustąpiły i po kolejnym zabiegu ból zniknął. Polecam wszystkim, Pan Paweł jest niezwykle skuteczny – Katarzyna Antos
Wspaniały specjalista. Ból kręgosłupa ustąpił po pierwszym zabiegu. Polecam wszystkim Pacjentom. Skuteczność terapii 100% – Adam
Bardzo dziękuję za pomoc w zwalczeniu bólu pleców. Przed wizytą u Pana Pawła byłem u 3 innych fizjoterapeutów bez większych rezultatów. Pan Paweł jako jedyny nie dość że pomógł mi to jeszcze dał wytyczne na ćwiczenia domowe oraz podczas sesji również włączał ćwiczenia, które mam wrażenie bardzo pomogły i uzupełniły kompleksowa terapię. Teraz śmigam na rowerze i plecy nie dokuczają. Dziękuje i gorąco polecam! – Jakub Sznajder
Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa – gdzie leczyć w Krakowie?
Jeśli odczuwasz ból o charakterze zwyrodnieniowym w obszarze kręgosłupa lub stawów, który nasila się przy pochyleniu tułowia lub innej aktywności – to warto SKONSULTOWAĆ SIĘ Z FIZJOTERAPEUTĄ. Przy długo utrzymującym się bólu w obszarze pleców oraz znaczącym nasileniu dolegliwości, należy niezwłocznie sprawdzić przyczynę i możliwie szybko rozpocząć leczenie.
MAMY DOŚWIADCZENIE w leczeniu zwyrodnień kręgosłupa. Lata praktyki pozwoliły nam opracować terapie, które pomagają znaleźć i wyeliminować przyczynę dolegliwości, dzięki temu skutecznie leczymy nawet przewlekłe stany.