Spis treści
ToggleTerapia TECAR – co to właściwie jest?
Terapia metodą TECAR (z jęz. hiszpańskiego Transferencia Electrica CApacitiva Resistiva), w języku polskim to Przeztkankowa Diatermia Oporowo Pojemnościowa.
Diatermia – co to jest?
Diatermia to słowo pochodzące z języka greckiego, w tłumaczeniu oznacza terapię poprzez ogrzewanie. Diatermia TECAR to precyzyjna i bezpieczna wersja diatermii. Oprócz reakcji termicznej, pod wpływem przepływu prądu wytwarzana jest reakcja chemiczna i elektryczna w tkankach objętych terapią.
Reakcja fizyko-chemiczna występuje mocniej w wersji pojemnościowej (CApacitiva) terapii TECAR. Natomiast w wersji oporowej (Resistiva) oddziałujemy przede wszystkim przegrzewaniem tkanek, które znajdują się pomiędzy dwoma elektrodami.
W efekcie TECAR, tkanki głęboko położone ulegają rozgrzaniu, co prowadzi do ich stymulacji – nawet w głębokich warstwach. Stymulacja tkanek za pomocą TECAR wspomaga regenerację i poprawia kondycję.
Terapia niesie za sobą działanie:
-
przeciwzapalne
-
przeciwbólowe
-
regeneracyjne
-
poprawiające ukrwienie
Diatermia TECAR – jak to działa?
Diatermia TECAR przenosi energię za pomocą przepływu prądu zmiennego o wysokich częstotliwościach, w zakresie 400 – 1200kHz. Jest to częstotliwość fal radiowych średnich, ale warto podkreślić, że nie jest to fala radiowa – jak czasem błędnie bywa nazywana. Fala radiowa jest to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego o częstotliwości od 30kHz do 30THz i umownej długości fali powyżej 30 cm.
Przepływ takiego prądu jest dla człowieka całkowicie nieodczuwalny, wywołuje jednak w obszarze oddziaływania reakcje fizyko-chemiczne, z których najwyraźniejsza to wytwarzanie energii cieplnej. Ciało ludzkie składa się w większości z płynów, będących roztworami substancji chemicznych – jest więc w przybliżeniu elektrolitem. Prąd stały powoduje ukierunkowany przepływ ładunków (elektronów i jonów) w elektrolicie. Przy prądzie zmiennym przepływ ładunków nie występuje, pojawia się natomiast drżenie ładunków.
Przy wysokiej częstotliwości drżenie ładunków jest na tyle intensywne, że powoduje powstawanie selektywnego wydzielania energii cieplnej w obszarze oddziaływanie pomiędzy elektrodami. To zjawisko jest wykorzystane w terapii TECAR.
Jakie efekty można osiągnąć stosując terapię TECAR?
Diatermia oporowa i pojemnościowa – jak to działa oraz jaki jest efekt?
Efekt biologiczny jest podobny w przypadku obu wersji terapii – pojemnościowej i oporowej.
W diatermii oporowej głównym czynnikiem jest przegrzewanie tkanek w obszarze pomiędzy elektrodami, natomiast efekt fizykochemiczny jest słabiej odczuwalny.
W diatermii pojemnościowej wytwarzane jest ciepło, głównie w obszarze pod elektrodą czynną. Reakcja fizyko-chemiczna, która jest głównym efektem, powstaje w tkankach pomiędzy elektrodami.
Terapia TECAR – jak reaguje organizm człowieka?
Reakcja organizmu człowieka na działanie terapii TECAR:
1. Reakcja mechaniczna – przyspieszenie cyrkulacji płynów, zarówno w układzie limfatycznym jak i krwionośnym. Jest to związane z ruchami „posuwisto-zwrotnymi” jonów w zmiennym polu elektrycznym.
2. Reakcja biochemiczna – zmiany przepuszczalności błony komórkowej, a także rozszerzenie naczyń krwionośnych, co powoduje zwiększenie lokalnego przepływ krwi. Lepsze zaopatrzenie komórek w tlen oraz substancje odżywcze, przy jednocześnie bardziej skuteczniejszym procesie przemiany materii i szybszym metabolizmie.
Czy terapia TECAR jest bezpieczna?
Starsze wersje diatermii takie jak DKF czy Terapuls, jako czynnik przekazywania energii wykorzystywały falę elektromagnetyczną, co wiązało się z dużym ryzykiem powikłań, zwłaszcza w chorobach onkologicznych.
Nowoczesna diatermia TECAR jest zarówno precyzyjna jak i bezpieczna. Zabieg wykonywany jest przez fizjoterapeutę, który obsługuje aparat oraz monitoruje przebieg terapii.
Przegrzanie tkanek, które następuje w wyniku przepływu prądu zmiennego wysokiej częstotliwości nie wywołuje szkodliwych skutków na okoliczne tkanki, gdyż prąd działa miejscowo i precyzyjnie.
W celu ochrony naskórka przed wystąpieniem efektu brzegowego stosowane są uwodnione żele lub kremy, które używane są podczas zabiegu.
Tak więc w odróżnieniu od starszych form diatermii, terapia TECAR jest bezpieczna.
Czy terapia TECAR jest bezbolesna?
Tak, terapia TECAR jest bezbolesna. Sam zabieg nie powoduje ani dolegliwości bólowych, ani poczucia dyskomfortu. Zabieg wykonywany przez doświadczonego fizjoterapeutę jest bezpieczny i przyjemny.
Terapia TECAR a działanie przeciwbólowe
Podczas terapii TECAR można osiągną efekt przeciwbólowy. Co warto podkreślić można to uzyskać zarówno przy „świeżych” kontuzjach, jak również przewlekłych stanach pourazowych i „starych” schorzeniach – komentuje Paweł Czarnocki
Przy jakich problemach może pomóc terapia TECAR?
Najczęstsze wskazania do zabiegu diatermii to:
-
zmiany pourazowe, w tym rany, urazy wewnętrzne, złamania
np. kontuzje i urazy sportowe, ból kręgosłupa piersiowego, ból kręgosłupa lędźwiowego, terapia pooperacyjna
-
choroby reumatyczne i reumatoidalne
np. RZS, ZZSK, gościec, bóle ramion i nadgarstków
-
choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa
np. wypadnięcie dysku, bolesny bark, kolano skoczka, kolano biegacza, cieśń nadgarstka
-
nerwobóle i zapalenia nerwów
np. bóle i drętwienie palców i stóp i palców dłoni
-
stany pourazowe stawów i zapalenia stawów podostre i przewlekłe
-
entezopatie i inne stany pourazowe ścięgien, więzadeł i torebek stawowych
np. łokieć tenisisty, łokieć golfisty, ścięgno Achillesa, więzadło rzepki, rozcięgno podeszwowe, naciągnięcia mięśni
Terapia TECAR – przeciwskazania
Kto nie powinien korzystać z terapii TECAR? Pomimo tego, że terapia jest bezpieczna, to istnieją pewne przeciwskazania. Dlatego też na etapie wywiadu, w gabinecie fizjoterapii Pacjent powinien poinformować fizjoterapeutę o wszelkich istotnych schorzeniach.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu diatermii TECAR?
- gruźlica
- choroba nowotworowa
- krwawienie i skłonność do krwawień
- ciąża
- implant, rozrusznik znajdujący się w obszarze działania diatermii TECAR
- zaburzenia czucia powierzchniowego i głębokiego
- zapalenie zakrzepowe naczyń
Dla kogo jest terapia TECAR?
Grupa Pacjentów, którym może pomóc diatermia TECAR jest duża. Fizjoterapeuta po wywiadzie i analizie problemu proponuje TECAR jako samodzielną terapię lub jako uzupełnienie do innej terapii.
Terapia TECAR jest przeznaczona między innymi dla Pacjentów, którzy skarżą się na przewlekły ból mięśni i ścięgien – komentuje Paweł Czarnocki
Terapia TECAR a leczenie kontuzji u sportowców
TECAR dobrze sprawdza się po kontuzjach i urazach u sportowców. Zabiegi mogą pomóc przy takich urazach sportowych jak:
-
stłuczenia, skręcenia, naderwania mięśni
-
uszkodzenia ścięgna Achillesa
-
zmiany przeciążeniowe stawów
-
zapalenie rozcięgna podeszwowego stopy
-
łokieć golfisty
-
łokieć tenisisty
-
inne stany zapalne ścięgien i mięśni
-
zwyrodnienia stawów
-
obrzęki pooperacyjne
-
bóle kręgosłupa
TECAR sprawdza się także jako element:
-
przygotowania do rozpoczęcia aktywności sportowej lub zmiany dyscypliny
-
przygotowania do zawodów sportowych oraz regeneracji po zawodach
W trakcie zabiegu organizm dostaje sporą dawkę energii, co w przypadku sportowców może wywołać zauważalne skutki. Zabieg może okazać się skuteczny zarówno podczas leczenia kontuzji sportowych jak i regeneracji po treningach czy zawodach.
Terapia TECAR stosowana jest przez fizjoterapeutów w klubach sportowych do leczenia urazów mięśni i stawów, zapaleń czy obrzęków. Może znacząco rozluźnić mięśnie, wpłynąć na wzmocnienie siły mięśniowej oraz ograniczyć dolegliwości bólowe. Dodatkowo TECAR wpływa na uelastycznienie tkanki łącznej, przez co zmniejsza ryzyko kontuzji.
Terapia TECAR w sporcie – główne obszary oddziaływania
-
regeneracja mięśni i tkanek
Głębokie, miejscowe ogrzewanie tkanek może istotnie przyspieszyć proces regeneracji.
Stosując terapię TECAR można wpłynąć na odbudowę uszkodzonych mięśni i tkanek oraz pobudzić organizm do regeneracji, zwłaszcza po zawodach sportowych. Dobre efekty można uzyskać łącząc terapię powięziową, terapię TECAR i inne terapie manualne.
-
leczenie zmian zwyrodnieniowych
U sportowców szczególnie narażone są kolana i stopy. Intensywność treningów, systematyczne przeciążanie kolan i stóp, a czasem też błędy treningowe mogą doprowadzić do znacznych uszkodzeń. TECAR obniża ryzyko kontuzji.
-
pomoc przy dolegliwościach bólowych stawów i kręgosłupa
TECAR ogranicza skutki długotrwałego treningu sportowego.
Stosowanie TECAR wraz z innymi terapiami i zabiegami
W zależności od problemu zdrowotnego, terapia TECAR jest łączona z formami fizjoterapii, takimi jak:
Terapia TECAR a czas powrotu do zdrowia
Każdy „przypadek” jest inny, nie można więc odgórnie założyć ile zabiegów należy wykonać aby osiągnąć efekt leczniczy. Natomiast poprzez włączenie terapii TECAR w proces leczenia, można skrócić czas powrotu do zdrowia.
Terapia TECAR – fizjoterapia w Krakowie
W gabinetach wykorzystujemy aparat DIACARE 5000, włoskiej firmy GLOBUS. Są to profesjonalne urządzenia, które wykorzystują nowoczesną technologię polegającą na emisji prądów wysokiej częstotliwości (diatermia długofalowa) w zakresie 400-1000 KHz, które oddziaływają na głębokie tkanki.
MAMY DOŚWIADCZENIE w stosowaniu diatermii TECAR.