Spis treści
ToggleBiodro trzaskające, biodro przeskakujące – co to właściwie jest?
Biodro trzaskające, zespół trzaskającego biodra, biodro przeskakujące – pod takimi nazwami można znaleźć informacje i opisy tej dolegliwości.
Charakterystycznym objawem jest głośny dźwięk trzasku podczas wykonywania ruchu przyciągania zgiętego kolana do klatki piersiowej lub ruchu obwodzenia zgiętym kolanem na zewnątrz.
Co warto podkreślić to fakt, że ból nie występuje we wczesnym etapie dolegliwości, przez co bywa lekceważony.
Przyczyną biodra trzaskającego jest zbyt wysokie napięcie tkanek ścięgnistych nad występem kostnym w obszarze ponad stawem biodrowym, co wywołuje w czasie ruchu skokowe przesuwanie się pasma mięśniowo-powięziowego nad wystającą powierzchnią kości.
Biodro trzaskające, biodro przeskakujące – typy
Można wyróżnić trzy wersje trzaskającego biodra: wewnętrzną, zewnętrzną i wewnątrzstawową.
-
Trzaskające biodro typu wewnętrznego
Dolegliwość wywołana jest przez ścięgna nadmiernie napiętego mięśnia biodrowo-lędźwiowego, które przeskakują po krętarzu mniejszym kości udowej lub po wyniosłości kości łonowej (po przodzie stawu biodrowego). Ból pojawia się w okolicy pachwiny i ma tendencję do narastania
-
Trzaskające biodro typu zewnętrznego
Dolegliwość wywołana jest przez pasmo biodrowo-piszczelowe przeskakujące po wystającej powierzchni krętarza większego kości udowej. Ból pojawia się w okolicy stawu biodrowego. Przyczyną jest nadmiernie napięty mięsień napinacz powięzi szerokiej.
-
Trzaskające biodro typu wewnątrzstawowego
Choroba jest skutkiem urazu wewnątrz stawu biodrowego, jako skutek uszkodzenia chrząstki stawowej, obrąbka panewki stawu lub złamania fragmentu kości udowej. Dolegliwość leczy się operacyjnie.
Biodro trzaskające – objawy
Jak wynika z nazwy, elementem charakterystycznym jest trzask w obszarze stawu biodrowego.
Jakie są częste objawy biodra przeskakującego?
- trzaskanie, przeskakiwanie odczuwane w stawie, dźwięk pojawia się podczas ruchu
- ból jest odczuwany nad stawem biodrowym, w pachwinie, rzadziej w udzie i pośladku
- na późniejszym etapie choroby pojawia się stały, tępy ból w obszarze stawu biodrowego
- problem z przemieszczaniem się
- osłabienie mięśni nóg
- może pojawić się obrzęk
- może dojść do stanu zapalnego kaletek i ścięgien
Biodro trzaskające, przeskakujące – gdzie najczęściej dochodzi do przeskakiwania?
„Przeskakiwanie” pojawia się najczęściej w dwóch miejscach:
-
obszar pachwiny
W tym przypadku mamy wtedy do czynienia z typem wewnętrznym, strzelającego biodra. Przyczyną jest nadmiernie napięty mięsień biodrowo lędźwiowy, którego fragment przeskakuje po krętarzu mniejszym lub kolcu biodrowym, w trakcie ruchu w stawie biodrowym.
-
boczna powierzchnia nasady bliższej kości udowej stawu biodrowego
Tym razem to typ zewnętrzny strzelającego biodra. Przyczyną jest nadmiernie napięty mięsień napinacz powięzi szerokiej i jego ścięgno przeskakuje po krętarzu większym kości udowej w trakcie ruchu zgięcia.
Biodro trzaskające, przeskakujące – przyczyny
Przyczyny nie są do końca znane. Przyjmuje się, że biodro przeskakujące może być wynikiem powtarzanych przeciążeń oraz wcześniejszych urazów w obszarze stawu.
Pacjenci, którzy odwiedzają nasz gabinet często obawiają się, że przeskakiwanie biodra jest wynikiem przemieszczania się głowy kości udowej. Natomiast charakterystyczny dźwięk „trzasku” jest najczęściej objawem pozastawowym. Biodro trzaskające jest wynikiem konfliktu tkanek miękkich z wystającymi fragmentami kości. Jest efektem niewłaściwego rozłożenia sił mięśni, które poruszają stawem biodrowym. Dolegliwość może być również skutkiem braku symetrii w sile mięśni stawu biodrowego – zauważa Paweł Czarnocki
Biodro trzaskające, przeskakujące – jakie są czynniki zwiększające ryzyko?
- urazy w okolicy stawu biodrowego
- stany zapalne ścięgien mięśni
- przeciążenie bioder np. w wyniku intensywnego, zwiększonego poziomu aktywności sportowej (biegi długodystansowe, squash, tenis)
- wady postaw, np. przykurcz stawu biodrowego, wady stóp, koślawe kolana, przodopochylenie miednicy
- choroby stawów, np. RZS – reumatoidalne zapalenie stawów, zwyrodnienie stawów
- wady anatomiczne w budowie stawu biodrowego
Biodro trzaskające – kto jest najbardziej narażony?
Biodro przeskakujące to dolegliwość wcale nie tak rzadka. Jednakże często Pacjenci bagatelizują objawy lub też nie zdają sobie sprawy, że ten często bezbolesny efekt może doprowadzić do przykrego schorzenia. Problem ten dotyczy często młodych sportowców w okresie szybkiego wzrostu.
Biodro trzaskające to dolegliwość ludzi aktywnych, którzy uprawiają dyscypliny mocno obciążają mięśnie stabilizatory stawu biodrowego. Elementem wywołującym problem bywa długi wysiłek typu bieg długodystansowy lub jazda na rowerze. Rotacyjny ruch wykonywany podczas aktywności takich jak taniec, aerobik czy sporty walki również może spowodować tę dolegliwość. Przyczyną są zazwyczaj błędy treningowe, a zwłaszcza brak rozgrzewki i relaksacji mięśni obręczy biodrowej – zauważa Paweł Czarnocki
Biodro trzaskające, przeskakujące – diagnoza
Staw biodrowy jest elementem obręczy biodrowej, która ma dość złożoną budowę i skomplikowaną motorykę. Jest wiele dolegliwości, które mogą pojawić się w obszarze biodra. Niepokojące objawy warto skonsultować ze specjalistą.
Biodro trzaskające, przeskakujące – badanie RTG, MRI
Lekarz może zlecić wykonanie badań obrazowych takich jak RTG lub MRI. Szczególnie jest to przydatne, gdy występują dolegliwości bólowe. Badania obrazowe są niezbędne do określenia wersji wewnątrzstawowej. Co ważne, badania pozwalają też wykluczyć inne dolegliwości stawu np. zwyrodnienie lub zapalenie oraz potwierdzić diagnozę.
Biodro trzaskające, przeskakujące – leczenie i fizjoterapia w Krakowie
Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta wykonuje badanie fizykalne i sprawdza w jakiej pozycji dochodzi do „przeskoczenia”.
Pacjentów, którzy mają tę dolegliwość najczęściej leczy się zachowawczo. Zaleca się im ograniczenie pewnych form aktywności fizycznej i unikanie ruchów, które wywołują przeskakiwanie, trzaskanie. Stosowanie się do wskazań fizjoterapeuty umożliwia zagojenie się chorego ścięgna, kaletki czy mięśnia.
-
Biodro trzaskające, przeskakujące – leczenie zachowawcze
Jest wiele zabiegów i terapii, które stosuje się przy biodrze trzaskającym. Głównym celem jest ograniczenie dolegliwości bólowych oraz zlikwidowanie stanu zapalnego tkanek miękkich.
Fizjoterapeuta podczas terapii dąży do:
- uelastycznienia i rozciągnięcia przykurczonych struktur
- poprawy prawidłowej postawy ciała, w tym właściwego ustawienia miednicy
- dobrania zestawu indywidualnych ćwiczeń, które Pacjent wykonuje podczas terapii, a następnie samodzielnie w domu
Częste zabiegi fizjoterapeutyczny stosowane przy biodrze trzaskającym:
- kinezyterapia
- mobilizacja stawów i terapia manualna
- tapping
- ultradźwięki
- pole magnetyczne
- krioterapia
- laseroterapia
- elektrostymulacja
Tapping często stosuje się aby odciążyć stawy i zminimalizować ryzyko kontuzji podczas aktywności ruchowej.
Zabiegi takie jak krioterapia, laser i pole magnetyczne, działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
Dobrze sprawdzają się również ćwiczenia, które zmniejszają napięcie i wydłużają pasmo biodrowo-piszczelowe oraz mięsień biodrowo-lędźwiowy, jak również przywracają elastyczność. Ważną rolą ćwiczeń jest też poprawa koordynacji, stabilizacji oraz wyrównanie siły osłabionej kończyny. Pacjent wykonuje ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty, a następnie powtarza je w domu.
-
Biodro trzaskające, przeskakujące – operacja
Biodro przeskakujące rzadko leczone jest operacyjnie. Operację stosuje się gdy na skutek długotrwałych dolegliwości doszło do uszkodzenia funkcji chodu. W tym przypadku zabieg ma na celu ułatwić codzienną aktywność Pacjenta, która została znacznie ograniczona podczas trwania choroby.
Najczęściej wykonuje się artroskopię. Lekarz wykonuje plastykę napiętego ścięgna, co wpływa na:
- odbarczenie ścięgna
- zmniejszenie napięcia
- usunięcie nieprawidłowości ze stawu biodrowego
Zdarza się, że po operacji wskazane jest chodzenie o kulach, co ma zabezpieczyć zoperowaną kończynę.
Po artroskopii konieczna jest fizjoterapia.
Zdarza się, że Pacjenci po operacji skarżą się na ból w stawie biodrowym, kolanowym lub skokowym. Dyskomfort ten odczuwany jest najczęściej przy zmianie pogody albo podczas intensywnej aktywności ruchowej.
Biodro trzaskające, przeskakujące – jak długo trwa leczenie?
Trudno wskazać konkretny czas trwania terapii, ponieważ każdy organizm jest inny i istnieje wiele czynników, które wpływają na proces i tempo leczenia. Najczęściej leczenie trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy.
Biodro trzaskające, przeskakujące – jakie są konsekwencje braku leczenia?
Nie powinno się bagatelizować tej dolegliwości, gdyż wraz z rozwojem choroby może dojść do istotnych problemów z chodzeniem. Pacjent może odczuwać również nasilający się ból, a w konsekwencji może pojawić się zapalenia kaletki maziowej. Rozwój stanu zapalnego może być podstawą do leczenia operacyjnego.
Biodro trzaskające, biodro przeskakujące – czy można zapobiec chorobie?
-
Wczesna diagnostyka i leczenie
Istotnym elementem profilaktyki w chorobie trzaskającego biodra jest wczesna diagnoza i leczenie wad postawy. Zdarza się, że zaburzenie wzoru chodu lub brak aktywności aerobowej w dzieciństwie może doprowadzić do asymetrii kończyny dolnej, co może mieć konsekwencje w późniejszych latach.
-
Przygotowanie do aktywności sportowej
Należy pamiętać o właściwym przygotowaniu do aktywności sportowej. Rozciąganie i wzmacnianie wszystkich mięśni, rozgrzewka to niezbędne minimum przed każdym treningiem.
Biodro trzaskające, biodro przeskakujące – gdzie szukać pomocy w Krakowie?
Odczuwasz ból w okolicy biodra? Umów się na KONSULTACJĘ Z FIZJOTERAPEUTĄ.
MAMY DOŚWIADCZENIE w leczeniu dolegliwości bólowych biodra i okolic. Lata praktyki pozwoliły nam opracować terapie, które pomagają znaleźć i wyeliminować przyczynę dolegliwości, dzięki temu skutecznie leczymy nawet przewlekłe stany pourazowe.