Spis treści
ToggleKość udowa – budowa
Kość udowa zbudowana jest z dwóch końców (nasady dalszej i bliższej) oraz trzonu zawartego między końcami. Do urazu może dojść w każdym z tych obszarów.
1. ZŁAMANIE, PĘKNIĘCIE KOŚCI UDOWEJ
Ból kości udowej to najczęściej wynik urazu mechanicznego, czyli złamania bądź pęknięcia. Najbardziej narażony jest krętarz mniejszy i większy kości udowej. Występuje również złamanie przezkrętarzowe oraz złamanie szyjki kości udowej.
Bolesność kości udowej może również oznaczać chorobę wewnętrzną – jak zapalenie kości, trudną do wyleczenia chorobę zakaźną, która uszkadza tkanki kości.
Złamanie kości udowej – przyczyny
Najczęstszą przyczyną u osób zdrowych bywa upadek z wysokości oraz wypadek komunikacyjny.
Schorzenia, które znacząco zwiększają ryzyko złamania kości udowej:
- osteopenia
- osteoporoza
- ischemiczne zaburzenia kostnienia u dzieci (złuszczenie głowy kości udowej). Ich cechą charakterystyczną jest obniżenie gęstości mineralnej i osłabienie wytrzymałości struktury kości.
Złamania występuję też w przebiegu choroby nowotworowej kości, tworząc anomalię w budowie kości.
Złamanie kości udowej – obszary występowania
Obszary występowania złamania:
A/ Bliższy obszar złamania kości udowej
B/ Dalszy obszar złamania kości udowej
A/ Złamanie kości udowej – obszar nasady bliższej
Obszar bliższy złamania kości udowej to okolica miednicy, gdzie najczęstszym obszarem uszkodzeń jest krętarz mniejszy i większy kości udowej. Występuje również złamanie przezkrętarzowe oraz złamanie szyjki kości udowej.
Złamanie kości udowej – kto jest najbardziej narażony?
Złamanie występuje zwykle u osób starszych, częściej u kobiet, jako następstwo osteoporozy. Przyczyną może być uraz taki jak upadek na bok lub potknięcie.
Obecnie coraz częściej ten uraz pojawia się również u osób młodych. Jest to spowodowane brakiem minimalnej dawki aktywności fizycznej oraz złą dietą w okresie dzieciństwa i dojrzewania – zauważa Paweł Czarnocki
Złamanie bliższego obszaru kości udowej – objawy
W efekcie urazu pojawia się ból blokujący ruch w biodrze lub w kolanie po stronie złamania. Kończyna jest skręcona na zewnątrz, często skrócona.
Aby nie dopuścić do większych uszkodzeń należy kończynę unieruchomić. W tym celu można wykorzystać drugą kończynę jako szynę i obie związać razem.
Złamania kości udowej – leczenie operacyjne
Leczenie operacyjne, przywraca choremu sprawność, jaką miał przed złamaniem. Leczenie to, bez względu na wiek, pozwala uniknąć powikłań i przywrócić sprawność złamanej kończyny.
Złamanie kości udowej – leczenie i fizjoterapia w Krakowie
Fizjoterapię wprowadza się bezpośrednio po leczeniu operacyjnym, w celu uniknięcia skutków unieruchomienia i przyspieszenia powrotu do sprawności.
B/ Dalszy obszar złamania kości udowej
Dalszy obszar złamania to okolica trzonu i dalszego końca kości udowej.
Złamanie trzonu może wystąpić w następstwie bardzo silnego urazu bezpośredniego (złamanie wieloodłamowe) lub urazu pośredniego (skośne złamanie spiralne).
Złamanie trzonu kości udowej – objawy
Objawy złamania trzonu kości udowej:
- ból okolicy złamania – zwłaszcza przy próbie ruchu
- skrócenie kończyny
- nieprawidłowe wygięcie uda
- niekiedy zgrubienie uda
Złamania kości udowej – unieruchomienie
Unieruchomienie powinno obejmować staw biodrowy oraz udo. Obszar złamania można zabezpieczyć poprzez przywiązanie do drugiej nogi oraz szyny zewnętrznej (np. narta). U dzieci należy zastosować unieruchomienie gipsowe, u dorosłych uraz leczy się operacyjnie.
Złamania kości udowej – fizjoterapia i leczenie w Krakowie
Typ zastosowanej fizjoterapii zależy od rodzaju leczenia, natomiast zasadniczo terapia powinna być wprowadzona bezpośrednio po zabiegu operacyjnym i trwać aż do odzyskania sprawności.
Aby zapobiegać złamaniom oraz wspomagać leczenie, warto być regularnie aktywnym, rozciągniętym i elastycznym oraz suplementować witaminę D i K.
Złamanie dalszego końca kości udowej
Złamanie obwodowej nasady kości udowej należy do urazów ciężkich, które powstają najczęściej podczas sportu, upadków z wysokości lub wypadków komunikacyjnych.
W obszarze tym występują mocne mięśnie, których działanie może doprowadzić do przemieszczenia się odłamków złamanej kości udowej.
Złamaniu kości udowej często towarzyszą inne, duże urazy, takie jak uszkodzenie:
- stawu kolanowego
- tętnicy udowej lub podkolanowej
- nerwu strzałkowego
Złamania te wymagają leczenia operacyjnego. Fizjoterapia zależy od rodzaju uszkodzenia i wprowadzana jest bezpośrednio po zabiegu operacyjnym.
2. ZŁUSZCZENIE GŁOWY KOŚCI UDOWEJ
Specyficznym typem złamania kości udowej jest złuszczenie głowy kości udowej. Złuszczenie głowy kości udowej to rodzaj choroby wewnętrznej. Dolegliwość ta jest również nazywana biodrem szpotawym. Przyczyny nie są do końca znane.
Złuszczenie głowy kości udowej – kto najczęściej choruje?
Chorują najczęściej młode osoby w okresie dojrzewania, u których choroba uszkadza budowę chrząstek nasadowych powodując przemieszczenie się głowy kości udowej.
Ból biodra a złuszczenie głowy kości udowej – objawy
Objawem są bóle w obszarze uda i postępujące ograniczanie ruchomości w stawie.
Ponieważ złuszczenie to forma złamania, wymaga więc leczenia operacyjnego, które polega na stabilizacji głowy kości udowej poprzez wprowadzenie implantów, których zadaniem jest zablokowanie osuwania się głowy kości udowej z szyjki. Zespolenie złuszczenia jest zabiegiem bardzo precyzyjnym.
Złuszczenie głowy kości udowej – czynniki ryzyka
Jedynym z głównych czynników ryzyka wystąpienia złuszczenia kości udowej jest słaba struktura kostna oraz nadwaga i nagły wzrost siłowej aktywności fizycznej. Niewykluczone, że na jej powstanie mają wpływ również czynniki genetyczne i metaboliczne.
Ból kości udowej – fizjoterapia i leczenie w Krakowie
Odczuwasz ból w okolicy biodra? Umów się na KONSULTACJĘ Z FIZJOTERAPEUTĄ.
MAMY DOŚWIADCZENIE w leczeniu dolegliwości bólowych biodra i okolic. Lata praktyki pozwoliły nam opracować terapie, które pomagają znaleźć i wyeliminować przyczynę dolegliwości, dzięki temu skutecznie leczymy nawet przewlekłe stany pourazowe.