Spis treści
ToggleBóle kręgosłupa lędźwiowego – pomóc może fizjoterapeuta
Szacuje się, że większość osób ma lub miała dolegliwości związane z kręgosłupem. Dolegliwości bólowe kręgosłupa mogą mieć różne podłoże, czasem czynników powodujących ból może być kilka, zdarza się, że wzajemnie na siebie wpływają.
Ból kręgosłupa lędźwiowego to częsta dolegliwość występująca zarówno u starszych jak i młodszych osób. Dlaczego tak się dzieje?
Jedną z głównych przyczyn są zbyt szybkie zmiany stylu życia, do których organizm człowieka nie ma czasu się dostosować. Inną przyczyną są przeciążenia i urazy, na które narażony jest kręgosłup lędźwiowy.
Na kondycję kręgosłupa lędźwiowego wpływa zarówno aktywność ruchowa jak i tryb pracy.
Bóle kręgosłupa mogą mieć różne przyczyny, oprócz urazów, najbardziej popularne są zwyrodnienia, przeciążenia i dyskopatie. Dowiedz się jak można zapobiegać bólom kręgosłupa lędźwiowego, a jeśli już wystąpią to jak je leczyć.
Jakie bóle kręgosłupa można leczyć u fizjoterapeuty?
W dużym uproszczeniu kręgosłup składa się z odcinka szyjnego, piersiowego i lędźwiowego. W każdej części kręgosłupa może pojawić się dolegliwość, która będzie powodować ból. Jednocześnie każdy odcinek wpływa na funkcje odcinków sąsiednich. Najistotniejsza jest więc diagnoza, w którym miejscu jest problem bazowy.
Większość dolegliwości bólowych w obszarze kręgosłupa lędźwiowego można skutecznie leczyć u fizjoterapeuty, który po rozpoznaniu problemu wdraża odpowiednią terapię.
Ból kręgosłupa lędźwiowego – co to właściwie jest?
Odcinek lędźwiowy kręgosłupa składa się z pięciu kręgów, poniżej znajduje się kość krzyżowa. Z 33 kręgów kręgosłupa, kręgi L1 do L5 są najbardziej ruchome i składają się na lędźwiowy odcinek kręgosłupa.
Pacjenci, którzy przychodzą do gabinetu często mówią, że odczuwają ból krzyża. Lokalizacja bólu wskazuje na problem w obszarze kręgosłupa lędźwiowego. Ten odcinek kręgosłupa często narażony jest na przeciążenia, które z czasem mogą zmienić się w zwyrodnienia – zauważa Paweł Czarnocki
Bóle kręgosłupa lędźwiowego – kto najczęściej choruje?
Podobnie jak przy bólach kręgosłupa szyjnego i piersiowego, bóle lędźwiowe mogą szczególnie uaktywnić się u osób, które nie mają wystarczającej aerobowej aktywności ruchowej.
Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia bólu krzyża?
- brak aktywności fizycznej
- źle dobrana aktywność fizyczna, błędy treningowe (np. brak rozgrzewki)
- wiek – często problem pojawia się pomiędzy 40. a 60. rokiem życia
- niekorzystny typ pracy – zarówno intensywna praca fizyczna jak również długotrwała praca przy biurku
- wady wrodzone
- przewlekły stres, depresja
- otyłość
Typy bólu kręgosłupa lędźwiowego
-
Ból nieswoisty
Konkretna przyczyna bólu nie jest znana. Powodem mogą być przeciążenia różnych struktur. Ból pojawia się po urazie lub wysiłku i jego intensywność zmniejsza się po okresie spoczynku. Ból może być zlokalizowany w dolnym odcinku kręgosłupa lub też promieniować do uda, a nawet kolana. Charakterystyczne jest to, że ból mija samoistnie, ale często powraca.
-
Ból związany ze zwężeniem kanału kręgowegolub zespołem korzeniowym
Ból pojawia się w wyniku ucisku rdzenia kręgowego lub wychodzących z niego nerwów przez zwężone struktury kręgosłupa. Najczęściej przyczyną jest wypuklina lub zwyrodnienie. Jakie są charakterystyczne dolegliwości? Bardzo popularną chorobą jest zespół korzeniowy. Ból pojawia się nagle, jest „rwący” i promieniuje do kończyny (rwa kulszowa, rwa udowa). Inna dolegliwość to chromanie przestankowe neurogenne, które pojawia się przy zwężeniu kanału kręgowego. Ból często narasta i nasila się przy pozycji stojącej, a zmniejsza przy pochyleniu do przodu. Warto też wspomnieć o zespole ogona końskiego – zaburzeniu czucia w obszarze kończyn dolnych. Choroba ta łączy się z problemem przy oddawaniu moczu i stolca. Zespół ogona końskiego wymaga pilnego leczenia.
-
Ból o charakterze psychogennym
Przewlekły stres, depresja i inne problemy psychiczne mogą wywoływać pojawiający się w różnych miejscach i okresowo nasilający się ból kręgosłupa lędźwiowego – jest to ból o podłożu somatycznych.
-
Ból wywołany przez inną chorobę
Ból może mieć charakter rzutowany, a źródłem może być choroba narządów wewnętrznych, które sąsiadują z odcinkiem lędźwiowym.
Ból kręgosłupa lędźwiowego – objawy
W zależności od przyczyny ból odcinka lędźwiowego może być piekący, ostry, lub tępy. Może być przewlekły lub też może się nasilać podczas schylania.
Najczęstsze objawy bólu kręgosłupa lędźwiowego:
- ból może być odczuwany w okolicach kręgów lędźwiowych, w środkowej części pośladka, zdarza się, że ból promieniuje do kończyny dolnej
- zwiększone napięcie mięśni w odcinku lędźwiowym
- uczycie usztywnienia
- mrowienie i drętwienie kończyn
- zaburzenia czucia
- niedowład mięśniowy
Ból kręgosłupa lędźwiowego – przyczyny
Powodów może być wiele. Często przyczyną jest mechaniczne uszkodzenie struktur – kręgów, krążków międzykręgowych (tzw. dysków), stawów międzykręgowych, mięśni, ścięgien, więzadeł i nerwów.
Bóle lędźwiowe często związane są z dyskopatią, czyli zwyrodnieniem krążków międzykręgowych i są wynikiem ucisku wysuwającego się jądra miażdżystego (czyli potocznie – dysku). Choroba ta jest wynikiem zmian zwyrodnieniowych.
Zdarza się również, że przewlekły stres, który powoduje nadmierne napięcie mięśniowe może mieć wpływ na pojawienie się dolegliwości w tym odcinku kręgosłupa.
Ból kręgosłupa lędźwiowego może pojawić się również podczas ciąży.
Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego:
- przeciążenia mięśni, ścięgien lub więzadeł przykręgosłupowych
- uszkodzenia krążka międzykręgowego, czyli dysku (dyskopatia)
- wady wrodzone kręgosłupa
- wady postawy
- urazy kostne (złamania kręgów)
- zmiany zwyrodnieniowe w wyniku, których nastąpiło przesunięcie struktur kręgosłupa lub zwężenia kanału kręgowego
- brak aktywności fizycznej
- otyłość
Bolą mnie plecy – jaki jest powód?
Bolą mnie plecy – jaki jest powód? Często słyszę to pytanie w gabinecie – wspomina Paweł Czarnocki
Nie zawsze przyczyna bólu jest znana. Zdarza się, że ból pojawia się na krótki czas i mija bez żadnej ingerencji z zewnątrz. Często tak się dzieje gdy powodem dolegliwości jest uraz (mięśni, ścięgien lub więzadeł), który pojawił się po wysiłku. Jeśli ból mija i nie pojawia się, to oprócz obserwacji nie wymaga to dodatkowych działań.
Jeśli dolegliwość bólowa powraca to warto skontaktować się z fizjoterapeutą, który przeprowadzi szczegółową diagnostykę.
Ból kręgosłupa lędźwiowego podczas kaszlu, kichania
Zdarza się, że ból pojawia się w najmniej spodziewanym momencie, na przykład podczas kaszlu. Dzieje się tak gdy nastąpi nacisk na nerwy i korzenie nerwowe. Powodem może być rwa barkowa lub rwa kulszowa.
Ból kręgosłupa lędźwiowego a choroby narządów wewnętrznych
W przypadku dolegliwości bólowych lędźwi, objaw może być powiązany z chorobami narządów wewnętrznych, więc podczas diagnozy warto wziąć pod uwagę również taką możliwość.
Odcinek lędźwiowy kręgosłupa znajduje się w pobliżu narządów wewnętrznych jamy brzusznej. Oznacza to, że choroby organów wewnętrznych mogą powodować ból, który odczuwany będzie w tym obszarze. Problem jest bardziej złożony, ponieważ narządy wewnętrzne mają swoją reprezentację czuciową na powierzchni skóry – tzw. strefy Heada. Jest to ból rzutowany i bywa odczuwany w miejscach odległych od danego narządu.
Jakie schorzenia narządów wewnętrznych mogą objawiać się bólem, który promieniuje do kręgosłupa lędźwiowego?
- choroby układu moczowego, np. zapalenie pęcherza, kamica nerkowa
- choroby narządów rozrodczych, np. endometrioza, zapalenie przydatków
- choroby trzustki, wątroby
- choroby miednicy, stawów biodrowych
- zaparcia
Kiedy należy skontaktować się z lekarzem?
Pilny kontakt jest konieczny gdy oprócz bólu w odcinku lędźwiowym pojawi się zaburzenie czucia, niedowład, problem z oddawaniem moczu/stolca.
Ból kręgosłupa lędźwiowego a aktywność fizyczna
Ból kręgosłupa może pojawić się podczas różnych czynności dnia codziennego, takich jak chodzenie, stanie, siedzenie, leżenie. Jeśli ból nie wycofuje się i nie jest incydentalny – to warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który przeprowadzi diagnostykę.
-
Ból kręgosłupa lędźwiowego podczas chodzenia
Podczas chodzenia ból zlokalizowany jest najczęściej w odcinku lędźwiowym, ale zdarza się, że objawem dolegliwości jest ból rzutowany – pojawiający się w kolanie lub udzie. Ból może być uciążliwy i z każdym ruchem będzie narastać.
Przyczyn może być wiele. Z jednej strony powodem może być zbyt mała aktywność fizyczna, z drugiej zbyt intensywny trening sportowy wykonywany bez odpowiedniego przygotowania – do najczęstszych błędów zalicza się pominięcie rozgrzewki na początku oraz brak relaksacji mięśni na końcu.
Inną przyczyną może być praca fizyczna, w szczególności podnoszenie ciężkich przedmiotów bez właściwego ustabilizowania ciała.
Do innej grupy przyczyn zalicza się choroby krążka międzykręgowego.
-
Ból kręgosłupa lędźwiowego podczas STANIA
Zdarza się, że podczas badania fizykalnego zauważam asymetrię w ułożeniu miednicy. Pacjenci często skarżą się na ból kręgosłupa lędźwiowego czy miednicy podczas stania. Dolegliwość ta może wynikać z niewłaściwej postawy ciała, podczas której nierównomiernie angażujemy jedną stronę ciała (prawą lub lewą). Niesymetryczne napięcie powoduje niestabilność miednicy. W efekcie dochodzi do kompresji (gdyż nasz organizm reaguje i chce „dopasować się” do sytuacji) – aktywizują się struktury mięśniowe, które są odpowiedzialne za inne funkcje. Zaistniała sytuacja doprowadza je go szybkiego „męczenia się” i bólu. Pacjent zaczyna odczuwać napięcie, sztywność, ograniczenie ruchomości i ból. Co można zrobić? Kluczowa jest praca nad właściwą stabilizacją miednicy – komentuje Paweł Czarnocki.
-
Ból kręgosłupa lędźwiowego podczas SIEDZENIA
Długotrwała pozycja siedząca oraz nieprawidłowe ułożenie ciała (pochylenie do przodu, rotacja tułowia itd.) może wywołać ból kręgosłupa. Napięte mięśnie mogą powodować ucisk na nerwy przebiegające w ich sąsiedztwie.
-
Ból kręgosłupa lędźwiowego podczas SCHYLANIA SIĘ
Najczęściej ból kręgosłupa lędźwiowego w tym przypadku wynika z osłabienia mięśni. Powodem mogą być złe nawyki podczas obciążania kręgosłupa, niewłaściwa pozycja ciała, w tym długotrwała pozycja stojąca lub siedząca.
Ból może być przewlekły, albo może się nasilać podczas schylania i dźwigania.
Dlaczego ból przy schylaniu jest tak uciążliwy? Podczas ruchu pochylenia do przodu angażowanych jest wiele mięśni i więzadeł.
Jakie są najczęstsze przyczyny?
- dyskopatia – przy pochylaniu dyski są ściskane przez kręgi lędźwiowe
- kręgozmyk – patologiczne zsuwanie się jednego kręgu nad drugim, ból może intensyfikować się podczas próby pochylenia
- złamanie kompresyjne trzonu kręgu
- patologia ścięgna mięśnia biodrowo-lędźwiowego
-
Ból kręgosłupa lędźwiowego podczas WSTAWANIA
Powodów może być wiele. Często przyczyną jest:
- rwa kulszowa
- przepuklina
- uszkodzenie dysku
Nacisk na nerwy może uaktywniać się podczas zmiany ułożenia ciała – w efekcie podczas wstawania Pacjent odczuwa dotkliwy ból.
-
Ból kręgosłupa lędźwiowego podczas LEŻENIA
Zmiana pozycji może wywoływać ucisk w odcinku lędźwiowym. Powodem może być:
- ból rzutowany z narządów wewnętrznych
- uszkodzenie mięśnia
- rwa kulszowa
Jak radzić sobie z bólem kręgosłupa lędźwiowego?
Zacznij od diagnozy.
Bóle kręgosłupa lędźwiowego – diagnoza
Jak przy większości podobnych schorzeń bardzo ważna jest szybka i trafna diagnoza.
Wnikliwe badanie, analiza siły mięśniowej i ocena zakresu ruchomości umożliwia postawienie diagnozy.
Równie ważne jest przeprowadzenie testów, podczas których można zobaczyć, jaki element został podrażniony lub uszkodzony. Podczas wizyty fizjoterapeuta sprawdza gdzie jest zlokalizowany ból oraz w jakich sytuacjach się nasila.
Dla fizjoterapeuty równie istotnym elementem jest wywiad, który przeprowadza podczas pierwszej wizyty w gabinecie.
Ból kręgosłupa lędźwiowego – badanie USG, RTG, Tomografia Komputerowa, Rezonans Magnetyczny
Można wprowadzić również dodatkowe badania takie jak USG, RTG, TK (Tomografia Komputerowa) lub MR (Rezonans Magnetyczny) – aby zobaczyć zmiany zwyrodnieniowe w obszarze kręgów lędźwiowych. Za pomocą tych badań można potwierdzić lub wykluczyć relację pomiędzy objawami a realnym stanem kręgosłupa lędźwiowego.
Ból kręgosłupa lędźwiowego – leczenie i fizjoterapia w Krakowie
Leczenie dolegliwości bólowych kręgosłupa lędźwiowego polega na zastosowaniu różnych technik fizjoterapeutycznych, które przywrócą równowagę strukturalną jak również funkcjonalną.
Pierwszym etapem leczenia jest usunięcie przyczyny bólu. Na kolejnym etapie należy zlikwidować współistniejące zaburzenia pracy mięśni, które mogą wpływać na utrzymywanie się dolegliwości bólowych. Warto popracować nad wzmożonym napięciem więzadeł i mięśni oraz zablokowaniem stawów kręgu. Powrót do prawidłowej symetrii napięć mięśniowych – czyli rozluźnienie przykurczonych mięśni i wzmocnienie osłabionych, jest bardzo istotnym elementem procesu leczenia.
W zależności od objawów bólowych kręgosłupa lędźwiowego fizjoterapeuta wprowadza dedykowaną terapię. Terapia każdorazowo dobierana jest do stanu i potrzeb Pacjenta.
Bóle kręgosłupa lędźwiowego – zabiegi
- Kinezyterapia to dedykowane ćwiczenia rozluźniające oraz pobudzające zablokowane partie mięśniowe, mają również na celu ograniczenie dolegliwości bólowych.
- Terapia manualna Mulligana i Kaltenborna to skuteczne techniki stosowane między innymi przy leczeniu przewlekłych stanów pourazowych stawów i kręgosłupa. To terapie zarówno bezpieczne jaki i bezbolesne.
- Terapia powięziowa – głównym zadaniem jest przywrócenie przesuwalności zablokowanych tkanek mięśniowo-powięziowych.
- Reedukacja sensomotoryczna – celem jest zintegrowanie umiejętności ruchowych z bodźcami zmysłów i odtwarzanie prawidłowej reakcji układu nerwowego na bodźce zewnętrzne.
- Kinesiotaping ma na celu ustabilizowanie systemu mięśniowo-powięziowego oraz aktywizację przeciążonych mięśni. Taping może pomóc w utrwaleniu efektów, które zostały osiągnięte podczas terapii manualnej.
- Fizykoterapia to wiele zabiegów takich jak elektroterapia, krioterapia, laseroterapia, pole magnetyczne, ultradźwięki, które mogą wspomóc proces leczenia. Zabiegi mają na celu zmniejszenie napięcia mięśniowego i w konsekwencji złagodzenie bólu. Wykorzystując te narzędzia, fizjoterapeuta może osiągnąć nie tylko efekt przeciwbólowy, ale też przeciwzapalny i rozluźniający.
Ból kręgosłupa lędźwiowego – ćwiczenia
Przy bólu kręgosłupa lędźwiowego konieczne jest właściwe usprawnienie ruchowe. Wpłynie to na kondycję tego odcinka kręgosłupa, poprawi elastyczność oraz siłę mięśniową. Ćwiczenia mają za zadanie przywrócić właściwą funkcję kręgosłupa oraz zapobiec nawrotom dolegliwości.
Sprawdź ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego, które mogą pomóc
Jeśli dolegliwości bólowe nie ustępują – to należy skontaktować się z fizjoterapeutą.
Ból kręgosłupa lędźwiowego a leżenie w łóżku
Dawno temu wierzono, że skuteczną metodą leczenia bólu kręgosłupa lędźwiowego jest leżenie. Prawda jest taka, że to nie tylko nie przynosi spodziewanych efektów, ale również może wydłużyć czas leczenia. Pasywna pozycja ciała powoduje osłabienie mięśni i może niekorzystnie wpłynąć na kondycję.
Krótkotrwałe leżenie w łóżku (najczęściej dobę) może być uzasadnione przy silnym bólu z objawami zespołu korzeniowego. Przy czym warto pamiętać aby możliwie szybko powrócić do aktywności, oczywiście unikając pozycji, które nasilają dolegliwości bólowe.
Niestety nadal spotykam się z takim przekonaniem, że jak bolą plecy to trzeba leżeć. Dla kręgosłupa długotrwałe leżenie jest wyjątkowo niekorzystne. Dlatego oprócz leczenia ważna jest również edukacja Pacjentów i profilaktyka – komentuje Paweł Czarnocki
Ból kręgosłupa lędźwiowego – jak długo trwa fizjoterapia?
Czas trwania terapii zależy od wielu czynników, m.in. od stopnia zmian czy stanu i kondycji Pacjenta. Zdarzają się sytuacje gdy wystarczy kilka zabiegów aby uzyskać efekt. Bywa i tak, że postęp rozwoju choroby jest na tyle znaczący, że proces leczenia trwa znacznie dłużej.
Ból kręgosłupa lędźwiowego – konsekwencje braku leczenia
Jest wiele dolegliwości, które wywołują ból w kręgosłupie lędźwiowym. Niektóre są mniej istotne, jak na przykład pourazowy ból mięśni pleców, inne mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie. Dlatego tak ważne jest aby przeprowadzić właściwą diagnozę, a następnie podjąć leczenie.
Warto pamiętać, że nie należy lekceważyć niepokojących objawów w okolicy kręgosłupa lędźwiowego, gdyż nie wiadomo jakie jest źródło dolegliwości, jak poważny jest problem i jakie mogą być jego konsekwencje w przyszłości.
Często stosowanie się do zaleceń fizjoterapeuty, profilaktyka oraz kontynuowanie zalecanych ćwiczeń w domu może okazać się wystarczające.
Ból kręgosłupa lędźwiowego – profilaktyka
Najczęściej ból kręgosłupa lędźwiowego jest skutkiem gwałtownego szarpnięcia lub dźwignięcia – co mechaniczne uszkadza tkanki okołostawowe. Często też wynika z przeciążenia mięśni lub naciągnięcia więzadeł. Dolegliwości, które nie są leczone często powracają.
Kręgosłup lędźwiowy jest narażony na uszkodzenia. Warto o tym pamiętać.
Na co zwrócić szczególną uwagę?
- zmiana dotychczasowych nawyków – unikanie sytuacji, które mogą spowodować dolegliwości bólowe
- dbanie o prawidłową postawę ciała podczas siedzenia, stania, leżenia
- utrwalenie prawidłowych wzorców wykonywania podstawowych ruchów podczas codziennej aktywności – np. ciężkie przedmioty należy podnosić przy ugiętych kolanach
- aktywność fizyczna – odpowiednia dawka ruchu to niezbędne minimum, konieczna rozgrzewka przed ćwiczeniami
- ergonomia miejsca pracy – pozycja powinna minimalizować przeciążenia mięśni przykręgosłupowych
- przerwy podczas pracy – zmiana pozycji ułożenia ciała
- ćwiczenia – wykonuj ćwiczenia, które pomogą rozluźnić spięte mięśnie, wzmocnią mięśnie przykręgosłupowe i ustabilizują kręgosłup lędźwiowy
- prawidłowa proporcja masy i siły ciała
Poznaj opinie naszych Pacjentów
Gość w 5 minut pokazał więcej niż panie na rehabilitacjach, ból natychmiast mniej odczuwalny czego na zabiegach nie doświadczyłem, polecam. Przyp. red. – dotyczy filmu “Bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i piersiowym – zestaw ćwiczeń” – Rafał Janiszewski
Zastosowałem ćwiczenia na odcinek lędźwiowy kręgosłupa czyli te pierwsze trzy ćwiczenia, które Pan prezentuje (przyp. red. – dotyczy filmu “Bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i piersiowym – zestaw ćwiczeń”). Muszę przyznać, że wystarczyło mi 5 minut ćwiczeń a efekty są znakomite. Ucisk w kręgosłupie ustąpił jak ręką odjął:-) Dziękuję za ten filmik. Pozdrawiam! – Pacjent
Ćwiczenia pomagają (przyp. red. – dotyczy filmu “Bóle kręgosłupa piersiowego i lędźwiowego”), są konkretne i widać że rehabilitant zna się na swojej profesji i chce pomagać w bólu – Maria Ziemianska
Pan Paweł jest godnym polecenia specjalistą z powołania. Skutecznie wyleczył mnie z problemów z kręgosłupem lędźwiowym, serdecznie dziękuję i gorąco polecam! – Jadwiga Kornasiewicz
Ból kręgosłupa lędźwiowego – gdzie leczyć w Krakowie?
Jeśli odczuwasz ból w odcinku kręgosłupa lędźwiowego to warto umówić się na KONSULTACJĘ Z FIZJOTERAPEUTĄ.
MAMY DOŚWIADCZENIE w leczeniu urazów w obrębie kręgosłupa lędźwiowego, piersiowego czy szyjnego – to częste problemy, z którymi zgłaszają się do nas Pacjenci. Lata praktyki pozwoliły nam opracować terapie, które pomagają znaleźć i wyeliminować przyczynę dolegliwości, dzięki temu skutecznie leczymy nawet przewlekłe stany pourazowe.