Spis treści
ToggleBóle kręgosłupa szyjnego – pomóc może fizjoterapeuta
Szacuje się, że większość osób ma lub miała dolegliwości związane z kręgosłupem. Dolegliwości bólowe kręgosłupa mogą mieć różne podłoże. Czasem czynników powodujących ból może być wiele, zdarza się, że wzajemnie na siebie wpływają.
Ból kręgosłupa szyjnego to dolegliwość, która występuje coraz częściej zarówno u starszych jak i młodszych osób. Dlaczego tak się dzieje? Jedną z głównych przyczyn są zbyt szybkie zmiany stylu życia, do których organizm człowieka nie ma czasu się dostosować.
Inną przyczyną są przeciążenia i urazy. Kręgosłup szyjny dźwiga i porusza głową, nagły, nieprzewidziany ruch (np. szarpnięcie podczas wypadku komunikacyjnego) może doprowadzić do kontuzji.
Na kondycję kręgosłupa szyjnego wpływa wiele czynników, zarówno aktywność ruchowa jak i tryb życia.
Pacjenci często skarżą się na ból w obszarze obręczy barkowej oraz między łopatkami. Natomiast szczególnie powinny zaniepokoić nas objawy takie jak zablokowanie ruchu w odcinku szyjnym i ból, który blokuje ruchy głową – wyjaśnia Paweł Czarnocki
Bóle kręgosłupa mogą mieć różne przyczyny, oprócz urazów, najbardziej popularne są zwyrodnienia, przeciążenia i dyskopatie. Dowiedz się jak można zapobiegać bólom kręgosłupa szyjnego, a jeśli już wystąpią to jak je leczyć.
Jakie bóle kręgosłupa można leczyć u fizjoterapeuty?
W dużym uproszczeniu kręgosłup składa się z odcinka szyjnego, piersiowego i lędźwiowego. W każdej części kręgosłupa może pojawić się dolegliwość, która będzie powodować ból. Jednocześnie każdy odcinek wpływa na funkcje odcinków sąsiednich. Najistotniejsza jest więc diagnoza, w którym miejscu jest problem bazowy.
Większość dolegliwości bólowych w obszarze kręgosłupa szyjnego można skutecznie leczyć u fizjoterapeuty, który po rozpoznaniu problemu wdraża odpowiednią terapię.
Ból kręgosłupa szyjnego – co to właściwie jest?
Ból szyi lub karku przed 40. rokiem życia często jest wynikiem długotrwałego napięcia mięśni, które nie są odpowiednio aktywizowane do pracy. Jeśli młody człowiek nie jest przyzwyczajany od dzieciństwa do systematycznego wysiłku fizycznego i przez większą część życia jest nieaktywny ruchowo, to skutkiem tego są zmiany zwyrodnieniowe pojawiające się dość wcześnie. W rezultacie powstałe zwyrodnienia jeszcze bardziej ograniczają aktywność.
Zdarza się, że typ pracy, szczególnie długotrwałe pochylanie głowy do dołu powoduje powtarzające się urazy przeciążeniowe. Kręgi zniekształcają się i uciskają na nerwy oraz naczynia krwionośne, a długotrwałe przeciążenia mięśni, więzadeł i powięzi powodują uciążliwe objawy bólowe.
Ból kręgosłupa szyjnego – przyczyny
Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym może mieć wiele przyczyn.
Zmiany zwyrodnieniowe, w tym dyskopatia szyjna są częstą, ale nie jedyną przyczyną bólu kręgosłupa szyjnego.
Częste przyczyny bólu kręgosłupa szyjnego
- choroby zwyrodnieniowe
- stenoza kanału kręgowego
- choroby tkanki mięśniowej i kostnej
- wady wrodzone
- choroby zakaźne
- nowotwory w okolicy odcinka szyjnego
- zmiany w wyniku urazów i kontuzji np. naderwania i skręcenia więzadeł
- wady postawy
- mała aktywność fizyczna, siedzący tryb życia
- nieergonomiczna pozycja podczas pracy przy komputerze
- patologia i niszczenie dysków
Bóle kręgosłupa szyjnego – kto najczęściej choruje?
Najbardziej narażone są osoby, które mają niewielką aktywność ruchową, zarówno w pracy jak i po pracy. Brak ruchu może wywołać wiele dolegliwości, ból kręgosłupa to jedna z wielu.
Wielogodzinna praca siedząca np. przed komputerem, zła pozycja i niewłaściwa ergonomia pracy, brak odpoczynku w ciągu dnia – to częste powody zmian przeciążeniowych prowadzących do tej dolegliwości.
Również przewlekły stres wywołuje nadmierne napięcie mięśni przykręgosłupowych i ból.
Ból kręgosłupa szyjnego – objawy
Najczęstsze objawy towarzyszące bólowi kręgosłupa szyjnego:
- blokada obojczyka
- zablokowanie mięśni szyi
- ból karku, promieniujący do łopatki i do szyi
- napięcie mięśni szczęki
- osłabienie siły mięśniowej obręczy barkowej
- zwiększone napięcie mięśni w odcinku szyjnym
- zawroty głowy
- drętwienie, mrowienie dłoni
- szumy w uszach (jako efekt niedokrwienia mózgu)
- migrena
Ból kręgosłupa przy pochylaniu głowy
To częsty objaw, który zgłaszają Pacjenci podczas wizyty w gabinecie. Ból ten często jest związany z długotrwałym przebywaniem w tej samej pozycji siedzącej i/lub niewłaściwą pozycją ciała. Do takiej sytuacji może dojść podczas długotrwałej pracy przy komputerze.
Jak radzić sobie z bólem kręgosłupa szyjnego?
Zacznij od diagnozy.
Ból kręgosłupa szyjnego – diagnoza
Jak przy większości podobnych schorzeń ważna jest szybka i trafna diagnoza.
Badanie fizykalne czyli analiza budowy ciała, siły mięśniowej i ocena zakresu ruchomości umożliwia postawienie diagnozy.
Równie ważne jest przeprowadzenie testów, podczas których można zobaczyć, jaki element został podrażniony lub zablokowany. Podczas wizyty fizjoterapeuta sprawdza gdzie jest zlokalizowany ból oraz w jakich sytuacjach się nasila.
Dla fizjoterapeuty równie istotnym elementem jest wywiad, który przeprowadza podczas pierwszej wizyty w gabinecie.
Ból kręgosłupa szyjnego – badanie USG, RTG, Tomografia Komputerowa, Rezonans Magnetyczny
Jeśli istnieje potrzeba dokładniejszej analizy przyczyn, można wprowadzić również dodatkowe badania takie jak USG, RTG, TK (Tomografia Komputerowa) lub MR (Rezonans Magnetyczny) – aby zobaczyć zmiany zwyrodnieniowe w obszarze kręgów szyjnych. Za pomocą tych badań można potwierdzić lub wykluczyć relację pomiędzy objawami a realnym stanem kręgosłupa szyjnego.
Ból kręgosłupa szyjnego – leczenie i fizjoterapia w Krakowie
Fizjoterapia kręgosłupa szyjnego korzysta z różnych technik fizjoterapeutycznych. Celem jest przywrócenie równowagi funkcjonalnej i łagodzenie skutków zwyrodnień.
Pierwszym etapem leczenia jest usunięcie przyczyny bólu. Na kolejnym etapie należy zlikwidować współistniejące zaburzenia pracy mięśni, które mogą wpływać na utrzymywanie się dolegliwości bólowych. Powrót do prawidłowej symetrii napięć mięśniowych – czyli rozluźnienie przykurczonych mięśni i wzmocnienie osłabionych, jest bardzo istotnym elementem procesu leczenia.
W zależności od objawów bólowych kręgosłupa szyjnego fizjoterapeuta wprowadza dedykowaną terapię. Terapia każdorazowo dobierana jest do stanu i potrzeb Pacjenta.
Bóle kręgosłupa szyjnego – zabiegi
- Kinezyterapia to dedykowane ćwiczenia rozluźniające oraz pobudzające zablokowane partie mięśniowe, mają również na celu ograniczenie dolegliwości bólowych.
- Terapia manualna Mulligana i Kaltenborna to skuteczne techniki stosowane między innymi przy leczeniu przewlekłych stanów pourazowych stawów i kręgosłupa. To terapie zarówno bezpieczne jaki i bezbolesne.
- Terapia powięziowa – głównym zadaniem jest przywrócenie przesuwalności zablokowanych tkanek mięśniowo-powięziowych.
- Reedukacja sensomotoryczna – celem jest zintegrowanie umiejętności ruchowych z bodźcami zmysłów i odtwarzanie prawidłowej reakcji układu nerwowego na bodźce zewnętrzne.
- Kinesiotaping – celem jest ustabilizowanie układu mięśniowo-powięziowego oraz relaksacja przeciążonych mięśni. Taping może pomóc w utrwaleniu efektów, które zostały osiągnięte podczas terapii manualnej.
- Fizykoterapia to wiele zabiegów takich jak elektroterapia, krioterapia, laseroterapia, pole magnetyczne, ultradźwięki, które mogą wspomóc proces leczenia. Zabiegi mają na celu zmniejszenie napięcia mięśniowego i w konsekwencji złagodzenie bólu. Wykorzystując te narzędzia, fizjoterapeuta może osiągnąć nie tylko efekt przeciwbólowy, ale też przeciwzapalny i rozluźniający.
Ból kręgosłupa szyjnego – ćwiczenia
Przy bólu kręgosłupa szyjnego konieczne jest właściwe usprawnienie ruchowe. Wpłynie to na kondycję tego odcinka kręgosłupa, poprawi elastyczność oraz siłę mięśniową. Ćwiczenia mają za zadanie przywrócić właściwą funkcję kręgosłupa oraz zapobiec nawrotom dolegliwości.
Sprawdź ćwiczenia na ból kręgosłupa szyjnego, które mogą pomóc:
-
ćwiczenia na obręcz barkową
-
ćwiczenia na ból karku, pleców i ramion
Jeśli dolegliwości bólowe nie ustępują – to należy skontaktować się z fizjoterapeutą.
Ból kręgosłupa szyjnego – jak długo trwa fizjoterapia?
Czas trwania terapii zależy od wielu czynników, m.in. od przyczyny bólu, stopnia zmian czy stanu i kondycji Pacjenta. Zdarzają się sytuacje gdy wystarczy kilka zabiegów aby uzyskać efekt. Bywa i tak, że postęp rozwoju choroby jest na tyle znaczący, że proces leczenia trwa znacznie dłużej.
Ból kręgosłupa szyjnego – konsekwencje braku leczenia
Jest wiele dolegliwości, które wywołują ból w kręgosłupie szyjnym. Niektóre są mniej istotne, jak na przykład pourazowy ból mięśni szyi, inne mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie. Dlatego tak ważne jest aby przeprowadzić właściwą diagnozę, a następnie podjąć leczenie.
Warto pamiętać, że nie należy lekceważyć niepokojących objawów w okolicy głowy i kręgosłupa szyjnego, gdyż nie wiadomo jakie jest źródło dolegliwości, jak poważny jest problem i jakie mogą być jego konsekwencje w przyszłości.
Często stosowanie się do zaleceń fizjoterapeuty, profilaktyka oraz kontynuowanie zalecanych ćwiczeń w domu może okazać się wystarczające.
Ból kręgosłupa szyjnego – profilaktyka
Kręgi C3-C6 kręgosłupa szyjnego są najbardziej narażone na przeciążenia, a w konsekwencji zwyrodnienia. Warto o tym pamiętać i unikać niekorzystnych pozycji podczas pracy np. pozycji skręconej, zgarbionej z dodatkowo pochyloną w dół głową.
Ból szyi – na co zwrócić szczególną uwagę?
- zmiana szkodliwych dla szyi nawyków ruchowych – unikanie sytuacji, które mogą wywołać dolegliwości bólowe
- utrwalenie prawidłowych wzorców wykonywania podstawowych ruchów podczas codziennej aktywności
- aktywność fizyczna – odpowiednia dawka ruchu to warunek dobrego samopoczucia
- ergonomia miejsca pracy – pozycja powinna minimalizować przeciążenia szyi, warto pamiętać też o częstych zmianach pozycji
- przerwy podczas pracy – zmiana pozycji ułożenia ciała
- ćwiczenia – wykonuj ćwiczenia, które pomogą rozluźnić spięte mięśnie, wzmocnią mięśnie przykręgosłupowe i ustabilizują kręgosłup szyjny
Poznaj opinie naszych Pacjentów
Wspaniały specjalista. Ból kręgosłupa ustąpił po pierwszym zabiegu. Polecam wszystkim Pacjentom. Skuteczność terapii 100% – Adam
Polecam zabiegi pana Czarnockiego. Korzystałam z jego pomocy kilka razy, miałam ogromne bóle kręgosłupa, nawet nie mogłam się sama ubrać bez pomocy:-) Po kilku zabiegach dolegliwości całkowicie ustąpiły. Pan Czarnocki stosuje bardzo łagodne i bezbolesne metody, całkowicie wzbudza zaufanie i jest profesjonalistą. Dokładnie tłumaczy, na czym polega zabieg i jakie schorzenie powoduje ból. Poza tym jest bardzo serdeczny i sympatyczny, podczas zabiegu pacjent czuje się spokojnie i bezpiecznie – Paulina G.
Pierwszy raz trafiłam do Pana Pawła z bólem kręgosłupa. Ból minął już po pierwszym zabiegu. Później miałam kontuzję kciuka w lewej ręce. Problemy całkowicie ustąpiły i po kolejnym zabiegu ból zniknął. Polecam wszystkim, Pan Paweł jest niezwykle skuteczny – Katarzyna Antos
Ból kręgosłupa szyjnego – gdzie leczyć w Krakowie?
Jeśli odczuwasz ból w odcinku kręgosłupa szyjnego to warto umówić się na KONSULTACJĘ Z FIZJOTERAPEUTĄ.
MAMY DOŚWIADCZENIE w leczeniu urazów w obrębie kręgosłupa szyjnego, piersiowego czy też lędźwiowego – to częste problemy, z którymi zgłaszają się do nas Pacjenci. Lata praktyki pozwoliły nam opracować terapie, które pomagają znaleźć i wyeliminować przyczynę dolegliwości, dzięki temu skutecznie leczymy nawet przewlekłe stany pourazowe.