Spis treści
ToggleBól – kluczowa informacja o stanie zdrowia Pacjenta
Ból bardzo często towarzyszy Pacjentom, którzy trafiają do naszych gabinetów. Jest to jeden z pierwszych problemów, które Pacjent zgłasza fizjoterapeucie podczas wywiadu – wspomina Paweł Czarnocki
Silny, uciążliwy ból często towarzyszy stanom przeciążeniowym, rwie kulszowej, nerwobólom czy też bólom pleców. Źródło bólu nie zawsze jest tam gdzie Pacjent odczuwa ból. Ból może mieć różne podłoże np. ból mięśni może być objawem kontuzji, przemęczenia, infekcji wirusowej lub choroby układowej jak SM czy polineuropatia.
Warto podkreślić, że ból mięśni może towarzyszyć innym schorzeniom, niezwiązanym z tkanką mięśniową np. schorzenia układu nerwowego (zmiany w odcinku lędźwiowym, szyjnym) czy też schorzenia kardiologiczne (ból rzutowany, odczuwany np. na wysokości żeber).
Ból często pełni rolę ostrzegawczą. Nie wolno go bagatelizować i warto zadbać o niezbędną diagnostykę.
Chcesz WIEDZIEĆ WIĘCEJ? – Boli, ale czy musi? Nie przyzwyczajaj się do bólu
Jednym z celów fizjoterapeuty jest zlikwidowanie lub ograniczenie dolegliwości bólowych Pacjenta. Zdarza się jednak, że następnego dnia po terapii pojawia się ból. Czy taki ból powinien nas niepokoić?
Ból po terapii u fizjoterapeuty
Fizjoterapeuta za pomocą dobranych zabiegów i terapii próbuje przywrócić utracone funkcje lub uzyskać poprawę u Pacjenta. Działanie to może wywołać różne reakcje, jedną z nich może być ból pojawiający się w następnym dniu po wizycie.
Ból po zabiegach fizjoterapeutycznych – czy to normalne?
Ból po zabiegu to zjawisko normalne, które wynika z reakcji organizmu na leczenie. Ból może być wynikiem uruchomienia mechanizmów i zmian, które pojawiają się w procesie leczenia:
-
uelastycznienie powięzi
-
przebudowa tkanki łącznej
-
rozluźnienie spiętych mięśni
-
oczyszczenie organizmu z toksyn
Ból mięśniowy o charakterze miejscowym może być wynikiem mikro stanu zapalnego, który wytworzył się w wyniku regeneracji tkanki łącznej. Tkanka łączna to jedna z bardziej unerwionych czuciowo struktur z licznymi receptorami, dlatego może generować różne objawy, o różnej specyfice oraz stopniu nasilenia.
Po terapii często obserwuję znaczną poprawę samopoczucia u Pacjentów – zadowolenie, rozluźnienie, istotne ograniczenie, a nawet wycofanie dolegliwości bólowych. W takiej sytuacji zawsze „studzę” optymizm i informuję, że w następnym dniu może pojawić się ból, który jest naturalną reakcją organizmu – komentuje Paweł Czarnocki
Od czego zależy ból po zabiegach fizjoterapeutycznych?
Fizjoterapeuta nie może przewidzieć jak ciało Pacjenta zareaguje na terapię, nie wie czy ból się pojawi oraz jakie będzie jego natężenie. Dlaczego tak trudno to przewidzieć? Jest zbyt wiele zmiennych, które mogą występować osobno lub razem:
- wiek i kondycja Pacjenta
- typ dolegliwości
- wcześniejsze lub równoległe inne schorzenia
- wrażliwość na ból
- zastosowana terapia
Warto jednak podkreślić, że fizjoterapeuta podczas wizyty zawsze powinien poinformować o możliwości pojawienia się bólu, aby Pacjent nie był zaskoczony.
Co zrobić gdy ból po zabiegach nasila się?
Jeśli ból po zabiegu nie jest intensywny, to nie powinno to wywoływać niepokoju. Natomiast jeśli ból się nasila i nie ustępuje to warto skonsultować się z fizjoterapeutą.
Ból po terapii często świadczy o pozytywnej reakcji organizmu Pacjenta na zastosowaną terapię.
Odczuwasz ból? – gdzie szukać pomocy w Krakowie?
Jeśli odczuwasz ból lub masz niepokojące dolegliwości, to warto umówić się na KONSULTACJĘ Z FIZJOTERAPEUTĄ.
MAMY DOŚWIADCZENIE w leczeniu problemów ortopedycznych, neurologicznych oraz terapii bólu – to częste problemy, z którymi zgłaszają się do nas Pacjenci. Lata praktyki pozwoliły nam opracować terapie, które pomagają znaleźć i wyeliminować przyczynę dolegliwości, dzięki temu skutecznie leczymy nawet przewlekłe stany pourazowe.
AUTOR: Paweł Czarnocki