Spis treści
ToggleBól stawu biodrowego – przyczyny
Ból okolicy stawu biodrowego jest jedną z częstszych przyczyn zgłaszania się Pacjentów do fizjoterapeuty lub poradni ortopedycznej.
Ból niezwiązany z urazem występuje w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawu oraz zapaleń stawu. Wypadki i inne urazy jak złamania kości udowej czy miednicy, zwichnięcia stawu biodrowego są również częstym powodem bólu biodra.
Warto zaznaczyć, że dolegliwości ze strony stawów biodrowych nie wynikają bezpośrednio z biernego trybu życia lub nadwagi, ale nieproporcjonalnych okresów braku ruchu oraz nadmiernej aktywności. Problem ten często dotyka osób, które mają nadmierną i niezbilansowaną aktywność fizyczną, jak trening siłowy czy trening biegowy – komentuje Paweł Czarnocki
Ból stawu biodrowego lokalizowany jest przez Pacjentów zazwyczaj w obszarze pachwiny, krętarza kości udowej oraz po obu stronach biodra. Ból często promieniuje do pośladka, a nawet jest rzutowany do kolana.
Ból biodra a inne choroby
Zdarza się, że ból, który odczuwamy w okolicy stawu biodrowego może być symptomem innych schorzeń. Warto skonsultować się ze specjalistą, który po charakterystyce bólu, analizie sytuacji kiedy ból się pojawia, po badaniach palpacyjnych oraz testach określi przyczynę i zaproponuje leczenie.
Choroby stawu biodrowego, które są często diagnozowane u dorosłych
1. Zwyrodnienie stawu (coxarthrosis)
Charakterystyczną cechą zwyrodnienia stawu jest przedwczesne zużywanie się chrząstki stawowej, która pokrywa część głowy i panewki stawu. Zmieniona tkanka chrzęstna przestaje chronić powierzchnie stawowe i je amortyzować, w przebiegu choroby dochodzi do powstawania wyrośli kostnych oraz torbieli podchrzęstnych w obrębie stawu biodrowego, które zwiększają tarcie kości i znacznie ograniczają jego ruchomość.
2. Zwichnięcie stawu biodrowego
Zwichnięcie stawu biodrowego powstaje najczęściej w wyniku urazów komunikacyjnych i sportowych.
Wyróżnia się zwichnięcia:
- tylne zwichnięcie stawu biodrowego
- przednie zwichnięcie stawu biodrowego
- centralne zwichnięcie stawu biodrowego
Do częstych powikłań zwichnięcia stawu biodrowego zalicza się:
- chorobę zwyrodnieniową stawów
- powstawanie zwapnień i skostnień okołostawowych
- niestabilność stawu
- jałową martwicę głowy kości udowe
3. Choroba Legga-Calvego-Perthesa czyli jałowa martwica głowy kości udowej
Jałowa martwica głowy kości udowej występuje u dorosłych jako powikłanie pourazowe oraz jako skutek innej przyczyny uszkodzenia więzadła głowy kości udowej. Do objawów choroby zalicza się postępujące zaburzenia chodu i ograniczenie ruchomości w stawie biodrowym. Często choroba rozwija się skrycie.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ o jałowej martwicy głowy kości udowej
4. Biodro trzaskające
Biodro trzaskające charakteryzuje się występowaniem odczucia strzelania lub trzeszczenia w obrębie stawu biodrowego. Wynika ono z przemieszczania się napiętych ścięgien mięśni biodra nad krętarzem kości udowej. Zazwyczaj odczuciu trzaskania nie towarzyszą dolegliwości bólowe.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ o biodrze trzaskającym
Bolesny staw biodrowy – fizjoterapia i leczenie w Krakowie
Odczuwasz ból w okolicy biodra? Umów się na KONSULTACJĘ Z FIZJOTERAPEUTĄ.
MAMY DOŚWIADCZENIE w leczeniu dolegliwości bólowych biodra i okolic. Lata praktyki pozwoliły nam opracować terapie, które pomagają znaleźć i wyeliminować przyczynę dolegliwości, dzięki temu skutecznie leczymy nawet przewlekłe stany pourazowe.