Spis treści
ToggleStaw krzyżowo-biodrowy – co to właściwie jest?
Staw krzyżowo-biodrowy łączy kość krzyżową i biodrową, ma płaski kształt, pofałdowaną powierzchnię i niewielką ruchomość. Staw ten odgrywa kluczową rolę we wszystkich codziennych aktywnościach – amortyzując i korygując ruchy kręgosłupa oraz miednicy.
Dolegliwości tego stawu trudno jednoznacznie zdiagnozować, gdyż objawy są mylone z innymi problemami w okolicy obręczy biodrowej. Diagnoza więc często jest wynikiem eliminacji.
Bolesny staw krzyżowo-biodrowy – przyczyny
Najczęstsze przyczyny bólu stawu krzyżowo-biodrowego to:
- uraz miednicy
- ciąża
- skutek innego urazu
- asymetryczne obciążenie
- wady wrodzone
Niewłaściwe ułożenie kości względem siebie skutkuje blokadą i bolesnością. Do blokady stawów krzyżowo-biodrowych dochodzi nawet w okresie prenatalnym, kiedy płód jest nieprawidłowo ułożony albo poród jest ciężki – z użyciem siły.
Dysfunkcja stawów krzyżowo-biodrowych może być spowodowana przez nadmierne przodopochylenie miednicy lub wyprostowanie oraz rotację, co ze względu na wytworzone napięcia więzadeł może dawać objawy bólowe, mylone z rwą kulszową.
Zdarza się również zablokowanie ruchomości stawu krzyżowo-biodrowego na skutek urazów miednicy podczas uprawiania sportu, takiego jak sporty siłowe, kolarstwo górskie, sporty zimowe (snowboard, narty).
Na skutek dysfunkcji stawu krzyżowo-biodrowego i napięcia mięśni pośladków, bolesność może być powiązana ze zbyt dużym napięciem mięśnia gruszkowatego, który łączy kość krzyżową z krętarzem większym kości udowej. Z kolei jego nadmierne napięcie może uciskać nerw kulszowy do talerza biodrowego, co w efekcie daje objaw podobny do rwy kulszowej.
Złamanie kości miednicy i stawu krzyżowo-biodrowego
Złamanie, pęknięcie miednicy następuje najczęściej na skutek urazu bezpośredniego, przy upadku na bok bez amortyzacji. Uraz może również spowodować uszkodzenie narządów wewnętrznych znajdujących się w miednicy mniejszej (pęknięcie moczowodów, pęcherza moczowego, jelita, naczyń krwionośnych).
Typowe objawy złamania w obrębie miednicy to:
- ból w podbrzuszu
- niemożność stania i wyprostowania się
- ból nasila się podczas ruchu, wstrząsów
- jeżeli zostaną uszkodzone narządy wewnętrzne to może pojawić się wstrząs
Złamanie, pęknięcie miednicy – leczenie i fizjoterapia w Krakowie
Złamanie, pęknięcie miednicy – leczenie zachowawcze i operacyjne
Przy prostych urazach wdraża się leczenie zachowawcze. Leczenie operacyjne stosowane jest przy skomplikowanych złamaniach miednicy.
Urazy z przemieszczeniem wymagają nastawienia. Po nastawieniu następuje unieruchomienie na 6 do 8 tygodni. W trakcie zrastania się obowiązkowa jest fizjoterapia, która obejmuje zarówno kinezyterapię jak i fizykoterapię.
Fizjoterapię należy kontynuować po zakończeniu unieruchomienia, w celu aktywizacji i stabilizacji tkanek miękkich oraz odtworzenia ich elastyczności.
Ważnym elementem jest instruktaż ćwiczeń, który otrzymuje Pacjent od fizjoterapeuty z zaleceniem samodzielnego wykonywania w domu.
Bolesny staw krzyżowo-biodrowy – fizjoterapia i leczenie w Krakowie
Odczuwasz ból w okolicy biodra? Umów się na KONSULTACJĘ Z FIZJOTERAPEUTĄ.
MAMY DOŚWIADCZENIE w leczeniu dolegliwości bólowych biodra i okolic. Lata praktyki pozwoliły nam opracować terapie, które pomagają znaleźć i wyeliminować przyczynę dolegliwości, dzięki temu skutecznie leczymy nawet przewlekłe stany pourazowe.