Spis treści
ToggleBóle nóg i kręgosłupa lędźwiowego a szpilki
O ile tytuł wydaje się abstrakcyjny, o tyle dla fizjoterapeuty relacja pomiędzy szpilkami a bólem kręgosłupa jest dość oczywista. Nie tak rzadko zdarza się, że do gabinetu trafiają kobiety, które skarżą się na przewlekłe bóle pleców. Przyczyn może być wiele. Jedną z nich jest niewłaściwe obuwie.
Aby było jasne o jakich szpilkach mówimy – szpilki to damskie obuwie o wysokim, cienko zakończonym obcasie. O ile walory estetyczne szpilek są powszechnie znane – wysoki obcas wysmukla kostkę i uwydatnia łydkę, a stopa wydaje się optycznie węższa, o tyle aspekt medyczny jest zazwyczaj pomijany.
Obuwie a dolegliwości kręgosłupa lędźwiowego
Częste noszenie szpilek może powodować haluksy i deformacje palców u nóg. Mała stabilność stopy spowodowana niewielką powierzchnią styku z podłożem może powodować skręcenia i złamania. Te problemy są powszechnie znane. A o czym się rzadziej mówi? Szpilki mogą być również przyczyną bólu kręgosłupa, szczególnie w odcinku lędźwiowo-krzyżowym.
Bóle nóg i kręgosłupa lędźwiowego – poznaj przyczynę
Wysokie ustawienie stopy powoduje blokadę funkcji amortyzującej. Gwałtowny kontakt stopy z podłożem, zwłaszcza przy szybkim ruchu, wywołuje wstrząs przekazywany przez zablokowane kolano i biodro na kręgosłup. Negatywnym skutkiem częstego chodzenia w szpilkach jest charakterystyczne, nadmierne wygięcie lędźwi, co prowadzi do bolesnych przeciążeń mięśni przykręgosłupowych.
Nie chcemy Wam „wbijać szpilki”, ani nakłaniać do masowej eksterminacji wszystkich szpilek, które posiadacie, ale warto zachować umiar. Jeśli lubicie szpilki to niech to będzie jeden, ale nie jedyny typ obuwia, który nosicie.
Boli Cię kręgosłup? – zobacz ćwiczenia, które mogą Tobie pomóc
-
Sprawdź ćwiczenia na bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i piersiowym
-
Jeśli odczuwasz bóle placów, karku, głowy to zobacz nasze ćwiczenia
Poznaj opinie naszych Pacjentów
Polecam zabiegi pana Czarnockiego. Korzystałam z jego pomocy kilka razy, miałam ogromne bóle kręgosłupa, nawet nie mogłam się sama ubrać bez pomocy:-) Po kilku zabiegach dolegliwości całkowicie ustąpiły. Pan Czarnocki stosuje bardzo łagodne i bezbolesne metody, całkowicie wzbudza zaufanie i jest profesjonalistą. Dokładnie tłumaczy, na czym polega zabieg i jakie schorzenie powoduje ból. Poza tym jest bardzo serdeczny i sympatyczny, podczas zabiegu pacjent czuje się spokojnie i bezpiecznie – Paulina G.
Pierwszy raz trafiłam do Pana Pawła z bólem kręgosłupa. Ból minął już po pierwszym zabiegu. Później miałam kontuzję kciuka w lewej ręce. Problemy całkowicie ustąpiły i po kolejnym zabiegu ból zniknął. Polecam wszystkim, Pan Paweł jest niezwykle skuteczny – Katarzyna Antos
Zastosowałem ćwiczenia na odcinek lędźwiowy kręgosłupa czyli te pierwsze trzy ćwiczenia, które Pan prezentuje (przyp. red. – dotyczy filmu “Bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i piersiowym – zestaw ćwiczeń”). Muszę przyznać, że wystarczyło mi 5 minut ćwiczeń a efekty są znakomite. Ucisk w kręgosłupie ustąpił jak ręką odjął:-) Dziękuję za ten filmik. Pozdrawiam! – Pacjent
Ćwiczenia pomagają (przyp. red. – dotyczy filmu “Bóle kręgosłupa piersiowego i lędźwiowego”), są konkretne i widać że rehabilitant zna się na swojej profesji i chce pomagać w bólu – Maria Ziemianska
Pan Paweł jest godnym polecenia specjalistą z powołania. Skutecznie wyleczył mnie z problemów z kręgosłupem lędźwiowym, serdecznie dziękuję i gorąco polecam! – Jadwiga Kornasiewicz
Masz problem? Umów się na konsultację z fizjoterapeutą.
Zobacz nasz BLOG
Znajdziesz tam artykuły oraz Cykl „Przychodzi Pacjent do fizjoterapeuty”, gdzie opisujemy częste problemy, z którymi spotykamy się w gabinecie. Być może wskazówki i porady zamieszczone na blogu zainspirują również Ciebie?
AUTOR: Paweł Czarnocki