„Spotyka się osoby, które przyzwyczaiły się do bólu, ba, polubiły go. Są też tacy, którzy twierdzą, że jeśli nic człowieka nie boli, to znaczy, że umarł”… Jeśli należysz do tego grona, możesz dalej nie czytać…
Ten tekst możesz znaleźć na naszej stronie www.fizjoterapiawkrakowie.pl.
Pacjenci, którzy szukają u nas pomocy wiedzą, że bólu nie należy akceptować, co więcej należy reagować i to możliwie jak najszybciej. Znaczna część dolegliwości jest odwracalna. Należy je jednak właściwie zdiagnozować i zastosować odpowiednie leczenie. Jest wiele terapii i zabiegów, które właściwie zastosowane mogą zlikwidować albo zredukować dolegliwości bólowe.
Spis treści
ToggleNiefarmakologiczna terapia bólu
Oprócz fizjoterapii sportowej, neurologicznej i ortopedycznej zajmujemy się niefarmakologiczną terapią bólu. Silny ból często towarzyszy rwie kulszowej, dyskopatii, bólom pleców, nerwobólom, bólom przeciążeniowym oraz bólom migrenowym. Te ostatnie często są bagatelizowane i traktowane jako „dysfunkcja”, z którą trzeba żyć. Migrena to jedna z najbardziej popularnych dolegliwości neurologicznych a jej przyczyny nie do końca są znane. Oczywiście jest wiele powodów migren, jednym z nich jest ograniczona ruchomość odcinka szyjnego i piersiowego kręgosłupa. Podwyższone napięcie mięśni, promieniujący ból, drętwienie kończyn… na to najczęściej skarżą się Pacjenci. Zlikwidowanie napięcia, rozluźnienie mięśni może znacząco zmniejszyć intensywność i częstotliwość migren.
Boli – dlaczego czas reakcji ma znaczenie?
Ból pełni rolę ostrzegawczą a przez to też ochronną. Ostrzega przed możliwością uszkodzenia, jak również często jest pierwszym objawem choroby, co daje możliwość rozpoznania i podjęcia leczenia.
Bóle mięśniowe mogą być objawem infekcji wirusowej, przemęczenia lub kontuzji. Ból często mija po krótkim czasie. Co zrobić jak ból się utrzymuje? Poszukaj pomocy u specjalisty.
Zdarza się, że słyszę w gabinecie stwierdzenia: „myślałam, że samo przejdzie”, „przyszedłem do Pana, bo już dłużej nie mogę znieść bólu”, „nie mogę spać bo tak mnie boli”… – wspomina Paweł Czarnocki. Niestety często na własne życzenie pogarszamy jakość życia, ponieważ nie reagujemy wystarczająco wcześnie na objawy bólowe.
Długo utrzymujący się ból przechodzi w stan przewlekły. Ciągła ekspozycja na ból może powodować powikłania zarówno ze strony układu nerwowego jak i krążenia, może też wywołać problemy psychiczne.
Należy reagować bo w organizmie następują zmiany, czasami nieodwracalne.
Rodzaje bólu
Każdy człowiek inaczej odczuwa ból. Dla jednego ból jest lekki lub umiarkowany, dla innego może być nie do zniesienia. Za odczuwanie bólu odpowiada nasz mózg, który decyduje, że dany bodziec bólowy jest łatwiejszy lub trudniejszy do zniesienia.
1. Ból ostry
Ból ostry często spowodowany jest przez uraz, stan zapalny tkanek lub chorobę powodującą uszkodzenie tkanek. Zwykle jest krótkotrwały i wyraźnie zlokalizowany. Jeśli ból się nasila to konieczna jest szybka reakcja.
2. Ból przewlekły
Ból przewlekły trwa zazwyczaj powyżej 3 miesięcy, jest uporczywy i nawracający, wymaga stałej terapii przeciwbólowej. Im dłużej trwa – tym poważniejsze skutki może wywołać.
Przewlekły ból często występuje przy chorobach zwyrodnieniowych, reumatycznych czy nowotworowych. Przewlekły ból neuropatyczny pojawia się jako wynik uszkodzenia lub zaburzeń układu nerwowego. Przyczyną bólu przewlekłego są między innymi źle leczone blizny pooperacyjne, złamania, deformacje kostne.
3. Ból receptorowy – nocyceptywny
Ból receptorowy powstaje przez drażnienie receptorów bólowych (mechaniczne, termiczne, chemiczne). Są dwa typy nocyceptorów: somatyczne (zlokalizowane w skórze, mięśniach i stawach) oraz trzewne (w narządach). O ile ból somatyczny Pacjent może łatwo zlokalizować i opisać, ból trzewny jest trudny do zlokalizowania z uwagi na możliwość rzutowania do innych obszarów ciała.
4. Ból niereceptorowy – neuropatyczny
Powstaje w wyniku uszkodzenia struktur układu nerwowego, przykładem może być rwa, zespół korzeniowy. Może dotyczyć ośrodkowego, jak i obwodowego układu nerwowego. Przyczyną może być zarówno uraz jak i ucisk (czyrak, ropień, guz). Często jest to ból dotkliwie odczuwany przez Pacjenta w obszarze nieobjętym pierwotnie chorobą, a zmiany chorobowe pojawiają się wtórnie.
Odczuwany ból nie zawsze jest tam gdzie źródło bólu
Co zrobić gdy ból się nasila a badania (USG lub RTG) nic nie wykazują? Nie wszystkie dolegliwości mają takie same przyczyny. Ból mięśni często występuje wraz z innymi schorzeniami, które nie są związane z tkanką mięśniową np. schorzenia kardiologiczne (ból rzutowany, odczuwany np. na wysokości żeber), układu nerwowego (zmiany w odcinku szyjnym, lędźwiowym). Podczas wywiadu z Pacjentem ból trzewny jest trudny do opisania i zlokalizowania, gdyż rzutowanie następuje do innych obszarów ciała, bywa i tak, że ból się „przemieszcza”. Dlatego tak istotny jest wywiad podczas pierwszej wizyty w gabinecie fizjoterapii oraz stała obserwacja stanu Pacjenta. Ważna jest pogłębiona wiedza nie tylko o aktualnych problemach, gdyż zdarza się, że źródło bólu, z którym przyszedł Pacjent jest gdzie indziej.
Występowanie bólu rzutowanego jest spowodowane tym, że do danego nerwu dopływa wiele informacji z różnych struktur organizmu np. ze skóry, mięśni czy narządów wewnętrznych.
Utrzymujący się lub powracający ból nie wolno bagatelizować, niezbędna jest diagnostyka.
Poznaj opinie naszych Pacjentów
Polecam zabiegi pana Czarnockiego. Korzystałam z jego pomocy kilka razy, miałam ogromne bóle kręgosłupa, nawet nie mogłam się sama ubrać bez pomocy:-) Po kilku zabiegach dolegliwości całkowicie ustąpiły. Pan Czarnocki stosuje bardzo łagodne i bezbolesne metody, całkowicie wzbudza zaufanie i jest profesjonalistą. Dokładnie tłumaczy, na czym polega zabieg i jakie schorzenie powoduje ból. Poza tym jest bardzo serdeczny i sympatyczny, podczas zabiegu pacjent czuje się spokojnie i bezpiecznie – Paulina G.
Kontakt do Czarnockiego podał mi kolega z działu. Uprzedzał, że jedna wizyta nie załatwi sprawy i muszę być cierpliwy. Efekt był szybszy niż się spodziewałem. Po 2 zabiegach ból się wycofał:-) – Piotr H.
Hasło z ulotki „nie zatrzymuj bólu, przyprowadź do nas” w przypadku tego gabinetu jest prawdziwe i właściwe. Zabiegi są bezbolesne a każdy etap leczenia jest szczegółowo wyjaśniany. Polecam – Mikołaj
Bardzo dobry fachowiec, wie co robi a do tego stosuje bezbolesne metody. Tym większe było moje zaskoczenie, gdyż do tej pory zabiegi u fizjoterapeutów kojarzyły mi się z bólem…. Polecam, szczególnie dla osób takich jak ja, które mają wieloletnie kontuzje i brak siły na ciągłe szukanie skutecznego fizjoterapeuty! -Nina
Bardzo dziękuję za pomoc w zwalczeniu bólu pleców. Przed wizytą u Pana Pawła byłem u 3 innych fizjoterapeutów bez większych rezultatów. Pan Paweł jako jedyny nie dość że pomógł mi to jeszcze dał wytyczne na ćwiczenia domowe oraz podczas sesji również włączał ćwiczenia, które mam wrażenie bardzo pomogły i uzupełniły kompleksowa terapię. Teraz śmigam na rowerze i plecy nie dokuczają. Dziękuje i gorąco polecam! – Jakub Sznajder
Profilaktyka bólu
Mała aktywność fizyczna, zła ergonomia pracy powoduje, że bóle kręgosłupa, stawów i mięśni są powszechne, niezależnie od grupy wiekowej, płci czy miejsca zamieszkania. Następstwem tego jest zmiana biomechaniki kręgosłupa oraz osłabienie mięśni posturalnych.
Znaczna część problemów i urazów w obszarze kręgosłupa pojawia się gdy nie dostarczamy odpowiedniej dawki ruchu. Monotonia i bezruch (zbyt długie siedzenie, stanie) a także jednostajna aktywność są szkodliwe.
Nie bez znaczenia jest więc profilaktyka. Od lat prowadzimy profilaktykę oraz leczenie dolegliwości związanych z przeciążeniami oraz uszkodzeniami tkanek. Terapie mają na celu likwidację skutków przeciążeń i uszkodzeń. Właściwie dobrany trening umożliwia wzmocnienie i uelastycznienie mięśni oraz regulację/korektę napięcia, co zabezpiecza przed ponownymi urazami. Na kanale YouTube publikujemy filmy instruktażowe, które pokazują jak radzić sobie z różnymi dolegliwościami w obszarze układu ruchu.
Niezależnie od typu bólu i przyczyny konieczna jest diagnostyka i działanie terapeutyczne. Ograniczenie dolegliwości bólowych umożliwia Pacjentowi powrót do codziennej aktywności.
Zarezerwuj czas i umów się na wizytę. Nie zatrzymuj bólu… przyprowadź go do nas!
Zobacz nasz BLOG
Znajdziesz tam artykuły oraz Cykl „Przychodzi Pacjent do fizjoterapeuty”, gdzie opisujemy częste problemy, z którymi spotykamy się w gabinecie. Być może wskazówki i porady zamieszczone na blogu zainspirują również Ciebie?
AUTOR: Paweł Czarnocki