Spis treści
ToggleMasz cieśnię nadgarstka? – szukaj pomocy u fizjoterapeuty
Kilka słów o cieśni nadgarstka
Na początku mojej praktyki, zespół cieśni nadgarstka „dedykowany” był informatykom, pracownikom biurowym, zawodowym kierowcom. Natomiast z roku na rok choroba poszerza krąg i dotyka coraz więcej osób – zauważa Paweł Czarnocki
Zespół cieśni nadgarstka – co to właściwie jest?
Zespół cieśni kanału nadgarstka (łac. syndroma isthmi canalis carpi) to stan chorobowy powstały w wyniku długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego (łac. nervus medianus), który biegnie w kanale nadgarstka.
Problem dotyczy najczęściej ręki dominującej, która z racji swojej roli narażona jest na regularne przeciążenia, będące wynikiem powtarzających czynności.
Cieśnia nadgarstka – przyczyny
Zespół cieśni nadgarstka związany jest z wykonywaną pracą oraz codzienną aktywnością. Każda forma aktywności, która wymaga ciągłego powtarzania tych samych ruchów przy nadmiernym zgięciu lub wyprostowaniu nadgarstków sprzyja schorzeniu.
Długotrwały ucisk podczas niezmiennej pozycji ręki na klawiaturze komputera czy kierownicy może zaburzyć pracę nerwu pośrodkowego, który przebiega w wąskim kanale pomiędzy kośćmi nadgarstka i więzadłem.
Urazy powodują stan zapalny i obrzęk ścięgien, co w rezultacie zmniejsza światło otworu kanału cieśni nadgarstka, a uciskany nerw powoduje ból.
Cieśnia nadgarstka – objawy
Pierwszym objawem cieśni nadgarstka jest:
-
drętwienie palców
-
ból w obrębie nadgarstka, który promieniuje do łokcia
W dość krótkim czasie dochodzą inne dolegliwości takie jak zaburzenia czucia, objawiające się utratą sprawności podczas czynności wymagających precyzji (np. zapinanie guzików).
Cieśnia nadgarstka – kto najczęściej choruje?
Co łączy informatyka z młodą matką? Czasem ta sama choroba – zespół cieśni nadgarstka. Opieka nad małym dzieckiem często prowadzi do przeciążeń nadgarstka, praca przy komputerze również.
Zespół cieśni nadgarstka to również choroba ogrodników. Intensywne prace ogrodowe takie jak sadzenie roślin, przycinanie drzew mogą rozwinąć chorobę, a widok pięknego ogrodu nie zrekompensuje bólu.
Kilka lat temu trafiła do naszego gabinetu Pacjentka, zaniepokojona faktem, że ma problem z precyzyjnym wykonaniem makijażu. Inna Pacjentka zauważyła, że coraz częściej zdarza się jej upuścić przedmiot – wspomina Paweł Czarnocki
Schorzenie raczej nie mija bez pomocy fachowca. Tak jak większość nieleczonych chorób, również i ta postępuje – ból zmniejsza się ale postępuje zanik mięśni.
Do gabinetu Fizjoterapia PANACEUM trafił Pacjent…
Podczas wywiadu okazało się, że Pacjent ma również problem z brakiem czucia – prosta czynność jak podniesienie filiżanki z kawą stanowiło wyraźną trudność. Ból z dnia na dzień narastał, aby ostatecznie zablokować obszar pomiędzy nadgarstkiem a łokciem. Ponieważ środki przeciwbólowe oraz maści nie przynosiły poprawy, Pacjent zdecydował się szukać pomocy u fizjoterapeuty.
Diagnoza: zespół cieśni nadgarstka.
Drętwienie oraz ból ręki, który rzutuje w kierunku łokcia to częste objawy zespołu cieśni nadgarstka. Objawy często są bagatelizowane i „diagnozowane” jako przemęczenie. Tymczasem schorzenie, które nie jest właściwie leczone, w zaawansowanym stadium może wymagać ingerencji chirurgicznej.
Cieśnia nadgarstka – leczenie i fizjoterapia w Krakowie
Jaka terapia się sprawdza przy cieśni nadgarstka?
Na początku fizjoterapeuta może wdrożyć:
- fizykoterapię przeciwbólową i przeciwzapalną (elektroterapię, laser, pole magnetyczne)
- diatermia TECAR
- terapię manualną
- specjalistyczne ćwiczenia
Cieśnia nadgarstka – profilaktyka
Pacjenci, którzy nas znają, wiedzą, że istotna jest dla nas profilaktyka. W przypadku profilaktyki wczesnej ważne jest utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia, a profilaktyki pierwotnej – zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie czynników ryzyka.
Pacjenci trafiają do fizjoterapeuty najczęściej już z dolegliwością. Rolą specjalisty jest profilaktyka wtórna:
- zapobieganie konsekwencjom choroby poprzez właściwe leczenie
- zahamowanie postępu
- ograniczenie powikłań
Zespół cieśni nadgarstka – co warto zapamiętać?
Przede wszystkim starajmy się unikać sytuacji, podczas której trzymamy nadgarstki w tej samej pozycji. Jeśli dłuższy czas pracujemy przy komputerze, prowadzimy samochód czy też wykonujemy inną czynność obciążającą nadgarstki to podczas przerw warto wykonać kilka prostych ćwiczeń, które rozluźnią nadgarstki – naprzemienne prostowanie palców i zaciskanie pięści, kręcenie dłonią oraz ćwiczenia palców, głęboki masaż w okolicach nadgarstka i przedramienia.
Zdarza się, że do gabinetu przychodzą Pacjenci po przebytej operacji cieśni nadgarstka. Warto podkreślić, że aby osiągnąć zadowalający efekt jakim jest sprawność ręki, należy stosować fizjoterapię zarówno PRZED jak i PO zabiegu – podkreśla Paweł Czarnocki
Grupa ryzyka przy cieśni nadgarstka jest duża, więc nie bagatelizujmy niepokojących objawów.
Poznaj opinię naszego Pacjenta
Polecam terapię u pana Pawła, zwłaszcza osobom, które dużo pracują przy komputerze. Oprócz specjalistycznego zabiegu udzielił mi też rad, w jaki sposób przez proste ćwiczenia mogę uniknąć bólu nadgarstka. To kompetentny i ostrożny fizjoterapeuta, nie zrobi krzywdy, a na pewno pomoże. Jego wiedza i podejście do pacjenta wzbudzają zaufanie – Albert