Spis treści
ToggleĆwiczenia ogólnorozwojowe – co to właściwie jest?
Gimnastyka ogólnorozwojowa jest podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia, aktywizuje zarówno ciało jak i umysł, w sposób możliwie kompleksowy. Celem tych ćwiczeń nie jest rozwój jakiejś wybranej formy ruchu czy też praca nad konkretną częścią ciała, zadaniem jest możliwie pełne „rozruszanie” i wypracowanie bazowej sprawności ciała. Ćwiczenia ogólnokondycyjne zabezpieczają przed asymetrycznymi przeciążeniami, a w konsekwencji urazami i kontuzjami.
Celem ćwiczeń ogólnokondycyjnych jest zwiększenie wytrzymałości, poprawa koordynacji ruchowej, stabilizacja oraz wzmocnienie mięśni i ścięgien.
Trekking, turystyka piesza, pływanie, taniec, zajęcia fitness, Chi Kung, gimnastyka szwedzka czy niemiecka to najbardziej popularne formy aktywności ogólnorozwojowej.
Ćwiczenia ogólnousprawniające – dlaczego są ważne?
W dzisiejszych czasach cywilizacja euroamerykańska doprowadziła do bardzo negatywnych zmian w stylu życia ludzi. Konsekwencje tych zmian są wyraźne i szczególnie zauważalne w gabinecie u fizjoterapeuty.
W życiu codziennym praktycznie nie wykonujemy czynności ogólnorozwojowych, gdyż naszą aktywność zastąpiły maszyny. Nasi przodkowie codziennie pokonywali dystans ok. 10-15 km, pracowali przez wiele godzin, używając narzędzi, łopat, wideł. Ten styl życia nadal jest standardem w krajach Ameryki Południowej, Afryki a również Azji – tam nadal dużo prac wykonują ludzie.
Chcę ćwiczyć i co dalej?
1. Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie jak istotna jest systematyczna praca nad ciałem.
2. Pytania i wątpliwości – jak często, jak długo, jaka forma aktywności jest właściwa oraz jak znaleźć czas na dodatkowe zajęcia.
Ile czasu potrzebuję na ćwiczenia ogólnokondycyjne?
Czas wymagany do „rozruszania” ciała to minimum 45 min, ale zdecydowanie bardziej skuteczna będzie aktywność, która trwa powyżej 2-3 godzin i nie powoduje intensywnego zmęczenia.
Taka aktywność jest zalecana przynajmniej raz w tygodniu. Może to być spacer po lesie lub górach, praca w ogrodzie czy turystyka.
Intensywność ćwiczeń jest ważna. Często przychodzą do gabinetu osoby, które chcąc „nadrobić zaległości” wybrały krótkotrwały, ale bardzo intensywny trening, który w rezultacie bardziej szkodzi niż pomaga – zauważa Paweł Czarnocki
Ćwiczenia ogólnousprawniające – co zrobić gdy mam mało czasu?
Ograniczony czas to nie jest skuteczne alibi, szczególnie jeśli chcemy zachować sprawność i zdrowie.
Jeśli nie mamy za dużo czasu na systematyczne ćwiczenia, to zwykłą czynność – na przykład zakupy zorganizujmy w inny sposób. Jak to zrobić? Wariantów jest wiele, wybierzmy ruch – spacer z plecakiem lub rower.
Otrzymaliśmy awizo z poczty oddalonej o 2 km – to dobry powód do 20 minutowego marszu, paradoksalnie autem często nie jest szybciej.
W warunkach miejskich dużym ułatwieniem jest komunikacja zbiorowa, gdyż droga „do” i „z” przystanku to dawka ruchu, którą również warto docenić.
Zastanówmy się również jakie inne formy aktywności można wprowadzić jako stały element naszego tygodniowego planu. Możliwości jest wiele – jeśli czekamy na dziecko, które jest na dodatkowych zajęciach to przejdźmy się do pobliskiego parku lub spędźmy ten czas na basenie.
Ćwiczenia ogólnorozwojowe u fizjoterapeuty
Kiedy warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty?
-
Zdarza się, że samodzielnie wykonywane ćwiczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów
Cierpliwość i zaangażowanie w wykonywanie ćwiczeń nie zawsze wystarcza. Zdarza się, że ograniczeniem stają się możliwości naszego organizmu.
-
Skuteczne ćwiczenia powinny być spersonalizowane i dopasowane
Fizjoterapeuta dopasowuje ćwiczenia nie tylko do możliwości organizmu, ale do codziennego typu aktywności, w tym wykonywanej pracy. Pracownik budowlany potrzebuje innej formy aktywizacji niż osoba pracująca przy linii produkcyjnej, urzędnik, fryzjer czy nauczyciel.
Często potrzebna jest wizyta u fizjoterapeuty czy trenera, który może przygotować indywidualny zestaw ćwiczeń i podpowiedzieć jaka aktywność będzie dla nas najlepsza. Istotą ćwiczeń jest długość trwania oraz intensywność. Zestaw ćwiczeń każdorazowo dobierany jest do kondycji i stanu zdrowia Pacjenta.
-
„Ćwiczenia pod kontrolą” są zarówno bezpieczne jak i skuteczne
-
Zdarza się, że oczekiwany efekt można osiągnąć szybciej niż zakładaliśmy
Zobacz ćwiczenia polecane na stopy, kolana, biodra
-
Bóle kolan i stóp
-
Urazy kolan i bioder
-
Kontuzje nóg
-
Ból kolana – ćwiczenia na siedząco
-
Ból kolana – ćwiczenia na leżąco
-
Ból kolana – ćwiczenia na stojąco
Sprawdź ćwiczenia polecane na plecy, kark, obręcz barkową
-
Bóle obręczy barkowej – ćwiczenia
-
Ból karku, ból pleców, bóle ramion – ćwiczenia
Poznaj opinię naszego Pacjenta
Bardzo dziękuję za pomoc w zwalczeniu bólu pleców. Przed wizytą u Pana Pawła byłem u 3 innych fizjoterapeutów bez większych rezultatów. Pan Paweł jako jedyny nie dość że pomógł mi to jeszcze dał wytyczne na ćwiczenia domowe oraz podczas sesji również włączał ćwiczenia, które mam wrażenie bardzo pomogły i uzupełniły kompleksowa terapię. Teraz śmigam na rowerze i plecy nie dokuczają. Dziękuje i gorąco polecam! – Jakub Sznajder
Ćwiczenia ogólnousprawniające – fizjoterapia w Krakowie
MAMY DOŚWIADCZENIE w prowadzeniu ćwiczeń ogólnousprawniających, które są dobierane indywidualnie do kondycji, stanu zdrowia i potrzeb Pacjenta.