Spis treści
ToggleDyskopatia – co to właściwie jest?
Dyskopatia to zwyrodnienie lub uszkodzenie krążka międzykręgowego, który potocznie nazywa się dyskiem. Dyskopatia najczęściej jest skutkiem odwodnienia centralnej części (jądra miażdżystego) lub uszkodzenia mechanicznego.
Patologia dysku (dyskopatia), może powstać w wyniku urazu, niewłaściwego obciążania dysku lub też na skutek innych czynników, takich jak choroby onkologiczne czy reumatyczne.
Kręgosłup składa się z kości (czyli kręgów) połączonych ze sobą stawami międzywyrostkowymi oraz krążków międzykręgowych (dysków). Kręgi są twarde, natomiast elastyczne dyski oddzielają od siebie poszczególne kręgi kręgosłupa.
Krążki międzykręgowe pełnią rolę amortyzatora i stabilizatora, zabezpieczają przed wstrząsami i nadmierną ruchomością. Powodują, że kręgosłup jest bardziej elastyczny.
Wraz z wiekiem krążki tracą swoją elastyczność oraz wytrzymałość, następuje stopniowa przebudowa chrząstki i jej degeneracja, włóknienie krążka oraz dehydratacja (odwodnienie). Proces degeneracji postępuje, ale można go wyhamować, a w dłuższej perspektywie nawet zregenerować.
Dyskopatia – kto najczęściej choruje?
Dyskopatia jest chorobą występującą u osób w każdym wieku. Tempo pojawiania się oraz nasilania zmian zależy od poziomu aktywności fizycznej. Pierwsze niepokojące symptomy mogą pojawić się u osób zaniedbanych ruchowo dość wcześnie – nawet w wieku 20-30 lat.
Sprawdź jak radzić sobie z objawami oraz jak leczyć dyskopatię.
Dyskopatia – objawy
Mam spięte plecy, boli mnie kręgosłup, mam problem z kolanem… – to częste problemy, z którymi zgłaszają się Pacjenci – wspomina Paweł Czarnocki
Dyskopatia lędźwiowa, piersiowa, szyjna kręgosłupa
Dyskopatia może wystąpić na każdym odcinku kręgosłupa. Najczęściej pojawia się w odcinku lędźwiowym i szyjnym, rzadziej piersiowym. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa na początku mogą przebiegać bezobjawowo, później pojawia się ból.
Niezależnie od miejsca występowania, elementem charakterystycznym i wspólnym przy dyskopatii jest ból, który często jest rzutowany tzn. odczuwany jest w inny miejscu niż to, które faktycznie zostało uszkodzone.
DYSKOPATIA LĘDŹWIOWA – objawy
- ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i lędźwiowo-krzyżowym (w dole pleców)
- ból ostry, z czasem zmienia się w ból tępy, przewlekły
- ból zazwyczaj jest odczuwany asymetrycznie tzn. po jednej stronie ciała
- ból ostry pojawia się przy nagłym schyleniu lub podnoszeniu czegoś
- ból pojawia się w dolnej części kręgosłupa, a następnie przesuwa się w dół – do pośladka, podudzia, a czasem aż do stopy
- ból nasila się podczas siadania i chodzenia, osłabia się w pozycji leżącej
- ból może być mylony z dolegliwością ze strony układu moczowego
- zaburzenia sprawności ruchowej (trudności z poruszaniem, problemy z wyprostowaniem tułowia)
- osłabienie mięśni kończyn dolnych, zwłaszcza podudzia i stopy
- zaburzenia czucia w kończynach dolnych
- zmniejszenie a nawet zanik odruchów neurologicznych w obrębie kolana lub stopy
- niedowład mięśni kończyny dolnej np. „opadająca stopa”
DYSKOPATIA PIERSIOWA – objawy
- ból między łopatkami, który promieniujewzdłuż żeber (może być mylony z objawami zawału)
- ból w klatce piersiowej, który promieniuje do kończyn górnych
- ból w obrębie narządów wewnętrznych (może być mylony z bólem serca, jelit, żołądka, układu moczowego)
- silne napięcie mięśniowe w odcinku kręgosłupa piersiowego
- zaburzenia sprawności ruchowej
- zaburzenia czucia, mrowienie, ucisk w kończynach górnych
- nudności
- przy zaawansowanej dyskopatii – porażenie mięśni kończyn dolnych i/ lub górnych
DYSKOPATIA SZYJNA – objawy
- ostry ból karku, barku, łopatki
- ból mięśni w odcinku szyjnym
- bolesna sztywność szyi
- ból przy ruchu barku
- ból głowy, zawroty głowy
- szum w uszach
- ból przy rotacji głowy
- drętwienie i mrowienie kończyn górnych
- zaburzenia koordynacji ruchowej – problemy z równowagą
Dyskopatia – przyczyny
Dyskopatia jest najczęstszą przyczyną RWY KULSZOWEJ, RWY BARKOWEJ (RWY RAMIENNEJ) ITD. Powstaje poprzez ucisk okolic korzenia nerwu kulszowego.
Jakie są przyczyny dyskopatii?
-
Ograniczona aktywność fizyczna
Siedzący tryb życia, brak różnorodnego ruchu, słaba kondycja fizyczna, długie godziny spędzone przed komputerem – to tylko niektóre czynniki, które sprzyjają rozwojowi zwyrodnień kręgosłupa.
Jednym z nich jest dyskopatia, która jest wynikiem zwyrodnienia dysków międzykręgowych.
Brak stymulacji dysku powoduje jego odwodnienie i osłabienie, a to zwiększa podatność na uszkodzenia.
-
Nadmierne przeciążenia kręgosłupa
Wśród przyczyn dyskopatii najczęściej wymieniane są urazy, kontuzje, długotrwałe przeciążenia kręgosłupa, często połączone z rotacją. Dolegliwości pojawiają się często podczas długiego siedzenia lub stania.
Równie częstym problemem jest nieumiejętne podnoszenie i przenoszenia ciężarów, szczególnie tych ponad 10-cio kilogramowych. Zadbaj o właściwą technikę podnoszenia ciężarów.
Inna przyczyna to wibracje, na przykład podczas wykonywanej pracy. Warto pamiętać, że szkodliwe wibracje występują również podczas długotrwałej jazdy samochodem czy motorem.
Ważną rolę odgrywa także stres, który powoduje długotrwałe, wzmożone napięcie mięśniowe. Sprawdź terapię antystresową.
-
Przyczyny genetyczne
Patologia dysku występuje jako skutek wad wrodzonych oraz chorób rozwojowych (rozszczep kręgosłupa, krzywica kości, itd.). Skłonności rodzinne odgrywają równie ważną rolę. Dlatego też informacja z badania fizykalnego powinna być poprzedzona wywiadem, który przeprowadza fizjoterapeuta podczas pierwszej wizyty, jest on bardzo istotny w diagnostyce tego problemu.
Dyskopatia – diagnoza
Podczas wizyty fizjoterapeuta najpierw przeprowadza wywiad z Pacjentem. Wykonuje kolejno badania i testy, sprawdza odruchy oraz ocenia reakcje czuciowe. Sprawdza w jakim położeniu ból się nasila, a kiedy słabnie. Po diagnozie następuje seria dedykowanych terapii.
Dyskopatia – badanie RTG, Tomografia Komputerowa, Rezonans Magnetyczny
Czasami niezbędna jest konsultacja z lekarzem (ortopedą, neurologiem) lub wykonanie badań obrazowych takich jak: RTG, TK (Tomografia Komputerowa) lub MR (Rezonans magnetyczny).
Dyskopatia – leczenie i fizjoterapia w Krakowie
Wczesne rozpoznanie choroby, trafna diagnoza oraz czas rozpoczęcia terapii ma kluczowe znaczenie.
Dyskopatie najczęściej leczy się nieoperacyjnie, dlatego tak ważna jest pomoc doświadczonego fizjoterapeuty, który dobierze terapię do stopnia zaawansowania dyskopatii, stanu zdrowia oraz kondycji Pacjenta.
Fizjoterapeuta ma wiele narzędzi terapeutycznych, dzięki którym może skutecznie zredukować ból oraz przywrócić sprawność:
-
Fizykoterapia przeciwbólowa i przeciwzapalna
Elektroterapia, pole magnetyczne, laser – zabiegi pomagają zredukować ból
-
Techniki manualne
Techniki manualne mają poprawić i przywrócić fizjologiczną ruchomość
-
Elektrostymulacja mięśni
-
Ćwiczenia
Ćwiczenia w pozycjach izolowanych oraz ćwiczenia czynne równoważne, których celem jest rozluźnienie i aktywizacja
Dyskopatia – czy można jej uniknąć?
Dyskopatię można leczyć, ale lepiej jej zapobiegać. To schorzenie, któremu można, a wręcz trzeba zapobiegać a jeśli już się pojawi to należy unikać zaostrzenia objawów aby nie doprowadzić do powikłań. Wiele zależy od nas samych – przede wszystkim od trybu życia jaki prowadzimy.
Dyskopatia – o czym warto pamiętać?
1. Regularna, ogólnorozwojowa aktywność fizyczna
Ćwiczenia wzmacniające poszczególne partie mięśni przykręgosłupowych oraz ćwiczenia rozciągające
2. Unikanie przeciążeń kręgosłupa
Prawidłowa postawa ciała, właściwa technika podnoszenia cięższych przedmiotów itd.
3. Prawidłowa masa ciała
Dyskopatia – profilaktyka
Dyskomfort z powodu bólu, ograniczenie ruchomości odcinka kręgosłupa – objawy dyskopatii mogą narastać powoli lub gwałtownie i szybko. Przy tej dolegliwości szczególnie ważna jest profilaktyka i prewencja, najlepiej pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty.
Sprawdź ćwiczenia dedykowane przy dyskopatii
-
Dyskopatia w odcinku piersiowym – ćwiczenia na obręcz barkową
-
Dyskopatia w odcinku szyjnym – ćwiczenie na ból karku, pleców i ramion
-
Dyskopatia w odcinku lędźwiowym – ćwiczenia na ból kręgosłupa piersiowego i lędźwiowego
Ćwiczenia są niezwykle proste, można je wykonywać praktycznie wszędzie, nie wymagają specjalistycznego sprzętu oraz dużej ilości wolnego czasu.
Należy jednak pamiętać, że jeśli mamy ostrym i uporczywy ból to warto umówić się na konsultację z fizjoterapeutą.
PRZEPUKLINA i WYPUKLINA KRĘGOSŁUPA
Przepuklina i wypuklina kręgosłupa to dość częste dolegliwości. Sprawdź jakie są przyczyny, objawy i jak to leczyć.
PRZEPUKLINA KRĘGOSŁUPA – co to właściwie jest?
Przepuklina kręgosłupa, potocznie nazywana dyskopatią lub wypadnięciem dysku to częsta dolegliwość, z którą spotyka się fizjoterapeuta. Przepuklina polega na wysunięciu albo wylaniu się jądra miażdżystego krążka międzykręgowego poza obszar międzykręgowy. W konsekwencji powstaje podrażnienie, a nawet ucisk na zewnętrzne warstwy osłon kanału kręgowego lub korzenie nerwowe.
Przepuklina kręgosłupa może wywoływać ostry lub przewlekły stan bólowy. W wyniku przepukliny mogą pojawić się znaczące ograniczenia ruchomości lub problemy neurologiczne.
Aby zrozumieć jak powstaje przepuklina wróćmy na chwilę do budowy kręgosłupa. Kręgosłup składa się z 24 kręgów. Przez kręgi przebiega kanał kręgowy i struktury nerwowe. Pomiędzy kręgami są krążki międzykręgowe (dyski). Dyski składają się z jądra miażdżystego, które otoczone jest pierścieniem włóknistym. Jądro zapewnia elastyczność kręgosłupa a pierścień blokuje przesuwanie się jądra.
W wyniku przepukliny dochodzi do pęknięcia lub przerwania pierścienia włóknistego i wypłynięcia fragmentu jądra miażdżystego, które ma konsystencję płynnej, galaretowatej substancji. W efekcie pojawia się ucisk, a przy potęgowaniu się problemu dochodzi do uszkodzenia struktur nerwowych w kanale kręgowym oraz silnych dolegliwości bólowych i neurologicznych.
Przepuklina może być poważnym problemem, gdyż zarówno zewnętrzna jak i wewnętrzna struktura krążka międzykręgowego zostaje naruszona, a jej gojenie jest długotrwałe.
Przepuklina lędźwiowa i szyjna
Przepuklina może pojawić się w każdym odcinku kręgosłupa, ale najczęściej występuje w dwóch, najbardziej narażonych na obciążenia miejscach – kręgosłup lędźwiowy i szyjny.
Przepuklina kręgosłupa – przyczyny
- degeneracja związana z wiekiem
- urazy, kontuzje
- powtarzające się przeciążenia kręgosłupa
- wady i uwarunkowania genetyczne, podatność na przepukliny
Przepuklinie kręgosłupa może sprzyjać siedzący tryb życia, otyłość a nawet długotrwały stres.
Przepuklina kręgosłupa – kto najczęściej choruje?
W grupie ryzyka są osoby po przebytych urazach oraz osoby narażone na długotrwałe wibracje np. pracownicy fizycznie obsługujący ciężki sprzęt, kierowcy itd.
Przepuklina kręgosłupa a wiek
Przepuklina kręgosłupa najczęściej atakuje osoby w wieku 35-50 lat. Wraz z wiekiem lub w wyniku przeciążeń kręgosłupa krążki międzykręgowe (dyski) tracą elastyczność i może pojawić się przepuklina. Warto wspomnieć, że pękniecie dysku może spowodować stosunkowo nieinwazyjny ruch.
Przepuklina kręgosłupa a płeć
Przepuklina występuje dwukrotnie częściej u mężczyzn.
Przepuklina kręgosłupa – co zwiększa ryzyko choroby?
- nieaktywny tryb życia, brak aktywności aerobowej
- praca fizyczna – niewłaściwa technika podnoszenia ciężkich przedmiotów
- nadwaga i otyłość
- uwarunkowania genetyczne
Przepuklina kręgosłupa – objawy
Sprawdź jakie są objawy przepukliny szyjnej, piersiowej i lędźwiowej.
Objawy przepukliny są często bardzo uciążliwe. Nasilenie objawów przepukliny kręgosłupa zależy od lokalizacji oraz wielkości przepukliny. Przy dużej przepuklinie objawy są bardziej wyraźne i intensywne oraz dotyczą większych obszarów ciała. W sytuacji gdy nie doszło do ucisku dysku na nerw, tylko przepuklina modeluje worek oponowy, dolegliwości bólowe mogą być słabe, albo w ogóle nie pojawią się. Gdy doszło do ucisku to wtedy ból staje się wyraźny i nasila się przy próbie aktywności.
Wraz z postępem choroby objawy przepukliny kręgosłupa są coraz bardziej dokuczliwe. Ból pleców jest wyraźnym objawem choroby, ale nie jedynym.
Na początku objawy pojawiają się bez wyraźnej przyczyny. Objawy przepukliny mogą nasilać się podczas siedzenia, stania lub chodzenia. Najczęściej dolegliwość dotyczy jednej strony ciała (prawej lub lewej).
PRZEPUKLINA KRĘGOSŁUPA SZYJNEGO – objawy
- ból w obszarze karku, łopatki, barku, ramienia, przedramienia albo dłoni
- ból może promieniować aż do dłoni
- rwa ramienne (barkowa)
- ból może nasilać się przy zmianie pozycji ułożenia ciała
- sztywność karku
- bóle głowy
- osłabienie siły i czucia w palcach
- szumy w uszach
- uczucie mrowienia
- nadwrażliwość na dotyk
PRZEPUKLINA KRĘGOSŁUPA PIERSIOWEGO – objawy
- ból w klatce piersiowej (może być mylony z problemami kardiologicznymi)
- ból promieniuje wzdłuż żeber
- zaburzenia czucia
- ból przy kaszlu
- trudności w oddychaniu
- drętwienie kończyn
- drętwienie kończyn, zwłaszcza górnych, często po obu stronach
- osłabienie siły mięśniowej kończyn dolnych
Przepuklina piersiowa występuje dość rzadko.
PRZEPUKLINA KRĘGOSŁUPA LĘDŹWIOWEGO – objawy
- ból w dolnej części pleców promieniujący do nóg
- ostry ból promieniujący w stronę pośladka lub uda, a czasem też do stopy, może być objawem rwy kulszowej
- niepozorny ruch jak pochylenie lub rotacja ciała może wywołać bolesność
- osłabienie siły mięśniowej kończyn dolnych
- drętwienie kończyn
- niedowład lub paraliż
Przepuklina kręgosłupa – diagnoza
Kluczowe jest właściwe rozpoznanie przepukliny i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Podstawą jest diagnostyka obrazowa (RTG, TK, RM), opisana przez lekarza specjalistę.
Podczas badania fizykalnego fizjoterapeuta sprawdza objawy tkankowe i zakresy ruchu. Pomocne są również testy dla rwy kulszowej, popularne testy to: Lasegue’a, Mackiewicza, kolanowy, piętowy.
Przepuklina kręgosłupa – leczenie i fizjoterapia w Krakowie
Przepuklina kręgosłupa – leczenie nieoperacyjne
Leczenia zachowawcze stosuje się gdy zakres zmian nie jest duży, przepuklina nie jest zaawansowana i nie występują dolegliwości neurologiczne. Głównym elementem procesu leczenia jest odciążenie kręgosłupa i ograniczenie aktywności fizycznej przez okres kilku dni do kilku tygodni.
Skuteczna jest fizykoterapia, szczególnie zabiegi takie jak laser, elektroterapia. Dobre efekty dają też zabiegi przeciwbólowe (TENS, krioterapia), przeciwzapalne (prąd interferencyjny, fonoterapia) oraz te, które zredukują napięcie mięśni.
Ćwiczenia dobierane są do stanu i kondycji Pacjenta i nastawione są na wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych, grzbietowych i mięśni brzucha.
Przepuklina kręgosłupa – operacja
Operację stosuje się w ciężkich przypadkach, gdy nie ma szans na powodzenie leczenia zachowawczego. Jeśli silny ból utrzymuje się dłużej niż sześć tygodni od momentu rozpoczęcia leczenia to rozwiązaniem może okazać się właśnie operacja.
Przepuklinę można usunąć metodą endoskopową, wykonując niewielkie nacięcie na plecach. Najczęściej Pacjent dość szybko wraca do domu, po 24-48 godzinach po zabiegu. Przez pierwsze tygodnie należy ograniczyć czynności takie jak szybka zmiana pozycji ciała, rotacja i pochylenie tułowia, długie siedzenie, podnoszenie ciężarów. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie fizjoterapii pooperacyjnej. Fizjoterapeuta dobierze dedykowane ćwiczenia, które umożliwią powrót do sprawności. Pacjent wykona serię ćwiczeń w gabinecie, a następnie otrzyma instruktaż do samodzielnego wykonywania w domu.
Czy przepuklina kręgosłupa może wchłonąć się?
Istnieje możliwość, że przepuklina może ulec wchłonięciu w ramach procesu fagocytozy. Fagocytoza to najbardziej podstawowy i skuteczny mechanizm obronny u człowieka. Polega na pochłanianiu fragmentów martwych komórek przez fagocyty. Komórki mogą tym sposobem pozbyć się niebezpiecznych elementów. O tym czy dojdzie do procesu fagocytozy decyduje kilka kwestii, np. wielkość przepukliny. Im przepuklina kręgosłupa jest mniejsza – tym szanse na wchłonięcie są bardziej prawdopodobne. Proces wchłaniania przepukliny może był długotrwały.
Przy mniejszej przepuklinie ryzyko podrażnienia korzenia nerwu zmniejsza się.
Przepuklina kręgosłupa – profilaktyka
Jeśli są uwarunkowania genetyczne lub inne predyspozycje np. zawód, przebyte urazy itp., to warto dbać o utrzymanie sprawności, kondycji oraz codziennej i systematycznej aktywności fizycznej. Istnieje wiele skutecznych ćwiczeń, które nie wymagają ani specjalistycznego sprzętu, ani dużej ilości czasu. Najbardziej wskazanym ruchem jest marsz, a zwłaszcza po niestabilnym podłożu.
WYPUKLINA KRĘGOSŁUPA – co to właściwie jest?
Wypuklina kręgosłupa potocznie nazywana jest jako wysunięcie części dysku. Wypuklina jest łagodną formą zwyrodnienia dysku czyli tarczy międzykręgowej kręgosłupa, która może doprowadzić do dyskopatii. Wypuklina nie zawsze powoduje dolegliwości bólowe, ale brak odpowiedniego leczenia może skutkować pojawieniem się poważniejszej dolegliwości jaką jest przepuklina krążka międzykręgowego.
Wypuklina powstaje gdy dysk ulega deformacji a jądro miażdżyste przesuwa się wywołując tym samym ucisk na receptory czuciowe lub nerwy. Przy wypuklinie nie zostaje przerwana część włóknista tylko rozciągnięta a pierścień pozostaje nadal sprawny. W wyniku ograniczenia przepływu płynów, w tym limfy pojawia się stan zapalny.
Zakres zmian powoduje, że na początku dolegliwości bólowe mogą być niewielkie, ale z czasem narastają.
Najczęściej występuje wypuklina tylno-boczna. Wypuklina jest pierwszym etapem choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa.
Wypuklina kręgosłupa – przyczyny
- kontuzje i urazy
- niewłaściwa pozycja siedząca w pracy
- mało aktywny tryb życia – brak systematycznej aktywności fizycznej
- nadmierny wysiłek fizyczny
- błędy popełniane w czasie aktywności fizycznej
- osłabienie mięśni grzbietu lub brzucha
- niewłaściwa postawa ciała
- wibracje podczas wykonywanej pracy lub jazdy samochodem
- uwarunkowania genetyczne
Wypuklina kręgosłupa – objawy
Zdarza się, że pierwsze objawy są bagatelizowane. Jednym z powodów jest fakt, że często ból na początku choroby nie jest intensywny, a objawy mogą sugerować zwykłe nadwyrężenie mięśni. Intensywność dolegliwości bólowych wzrasta gdy wypuklina atakuje kręgosłup lędźwiowy. Budowa anatomiczna i obecność korzeni nerwowych powoduje, że nawet nieznaczne wysunięcie dysku może wywołać podrażnienie i ucisk. Natomiast znaczne wysunięcie dysku może spowodować zaburzenia czucia i istotne osłabienie siły mięśniowej.
Głównym objawem wypukliny jest ból okolic kręgosłupa, promieniujący aż do nogi, a nawet łydki, szczególnie podczas stania. Ból może być zarówno w kończynie dolnej jak i w okolicy pośladka. Pacjent odczuwa silne napięcie mięśni tułowia.
Najczęstsze objawy wypukliny kręgosłupa
- silny lub umiarkowany ból
- wzmożone napięcie mięśni
- ograniczenie ruchomości
- ograniczenie sprawności ruchowej
- drętwienie i mrowienie
- zaburzenia czucia w kończynach
- rwa kulszowa
- rwa barkowa
- zanik mięśni
Wypuklina kręgosłupa – kto najczęściej choruje?
W grupie ryzyka są zarówno młodsze jak i starsze osoby. Wypuklina jest diagnozowana niezależnie od płci.
Wypuklina kręgosłupa – leczenie i fizjoterapia w Krakowie
Przy wypuklinie fizjoterapia trwa najczęściej krócej niż w przypadku przepukliny.
Fizjoterapia nastawiona jest na ograniczenie stanu zapalnego poprzez zastosowanie zabiegów przeciwzapalnych i przeciwbólowych, lecz przede wszystkim na wyrównanie siły mięśni przykręgosłupowych i posturalnych w celu zrównoważenia przeciążeń.
Świetnie sprawdza się terapia manualne, która pomaga zmniejszyć napięcie mięśni oraz poprawić zakres ruchu.
Fizjoterapeuta dobiera ćwiczenia, których celem jest wzmocnienie mięśni tułowia, pośladków i brzucha. Pacjent wykonuje ćwiczenia w gabinecie a później samodzielnie w domu.
Wypuklina kręgosłupa – konsekwencje braku leczenia
Jeśli Pacjent nie zgłosi się do fizjoterapeuty i leczenie nie zostanie odpowiednio wcześniej rozpoczęte, to może dojść do większego uwypuklenia, przepukliny czy nawet stenozy czyli rozlania jądra miażdżystego do kanału kręgowego. W efekcie nastąpi ucisk na korzeń nerwowy, rdzeń kręgowy albo inny element kanału kręgowego.
Zbyt późno rozpoczęte leczenie może spowodować nie tylko dłuższy czas leczenia, ale również to, że wypuklina może zablokować i zwęzić kanał kręgowy powodując stenozę kanału kręgowego.
Nieleczona wypuklina może zdecydowanie pogorszyć stan kręgosłupa.
Wypuklina kręgosłupa – profilaktyka
Pacjent, u którego zdiagnozowano wypuklinę powinien systematycznie dbać o aktywność fizyczną, wykonując ćwiczenia. Umiarkowany ruch i regularność ma kluczowe znaczenie. Warto nauczyć się kontroli postawy, aby w przyszłości nie doprowadzić do pojawienia się wypukliny.
Wypuklina a przepuklina
Zarówno przy wypuklinie jak i przepuklinie dochodzi o uszkodzenia krążka międzykręgowego. Powodem są urazy, kontuzje i przeciążenia kręgosłupa.
Dyskopatia lędźwiowa, piersiowa, szyjna – gdzie leczyć w Krakowie?
Od pewnego czasu odczuwasz bóle kręgosłupa? To może być dyskopatia. Umów się KONSULTACJĘ Z FIZJOTERAPEUTĄ.
MAMY DOŚWIADCZENIE w leczeniu schorzeń w obszarze kręgosłupa. Lata praktyki pozwoliły nam opracować terapie, które pomagają znaleźć i wyeliminować przyczynę dolegliwości, dzięki temu skutecznie leczymy nawet przewlekłe stany pourazowe.