Spis treści
ToggleDyskopatia – co to właściwie jest?
Dyskopatia może pojawić się w różnych odcinkach kręgosłupa. Stąd też mamy dyskopatię lędźwiową, piersiową i szyjną.
Dolegliwość pojawia się najczęściej w odcinku lędźwiowym i szyjnym, dużo rzadziej w piersiowym.
Niezależnie od tego z jakim typem dyskopatii mamy do czynienia, cechą wspólną jest ból, który początkowo jest odczuwany w obszarze uszkodzenia, ale po pewnym czasie zaczyna być rzutowany na obszar unerwiany przez dalszą część podrażnionego nerwu.
Warto podkreślić, że zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa najczęściej rozwijają się niezauważalnie, ból często pojawia się dopiero na późniejszym etapie.
Chcesz wiedzieć więcej o dyskopatii?
Dyskopatia szyjna – objawy
- ostry ból okolicy barku, karku, łopatki
- sztywność szyi
- bolesne mięśnie szyi
- bolesność pojawiająca się przy ruchu barku
- ból przy skrętach głowy
- zawroty głowy
- szum w uszach
- ograniczona koordynacji ruchowej – problemy z równowagą
- drętwienie i mrowienie kończyn górnych
Dyskopatia szyjna – kto najczęściej choruje?
Dyskopatia szyjna może pojawić się praktycznie w każdym wieku. Warto jednak podkreślić, że intensywność objawów i zakres zmian zależy od poziomu aktywności fizycznej.
Dyskopatia szyjna – przyczyny
Dyskopatia czyli patologia dysku ma najczęściej postać wybrzuszenia w kierunku kanału kręgowego lub korzenia nerwu rdzeniowego. Dyskopatia najczęściej jest wynikiem odwodnienia centralnej części (jądra miażdżystego) lub uszkodzenia mechanicznego.
Jakie są przyczyny dyskopatii?
1. Nadmierne przeciążenia kręgosłupa
Jako przyczynę dyskopatii często wskazuje się długotrwałe, jednostajne przeciążenia obręczy barkowej i karku, często połączone z rotacją. Dolegliwości często pojawiają się podczas długiego siedzenia lub stania.
Inną przyczyną są kontuzje i urazy.
Częstą przyczyną są błędy przy podnoszeniu i przenoszeniu ciężkich przedmiotów.
Inną popularną przyczyną mogą być wibracje podczas długotrwałej jazdy samochodem czy motorem lub podczas wykonywanej pracy.
2. Długotrwały stres
Istotną rolę może mieć także długotrwały stres, który powoduje wzmożone napięcie mięśniowe. Sprawdź terapię antystresową.
3. Mała aktywność fizyczna
Brak zróżnicowanego ruchu, słaba koordynacja i kondycja, siedzący tryb życia, praca przy komputerze – to tylko niektóre czynniki, które mogą spowodować rozwój zwyrodnień kręgosłupa. Jednym z nich jest dyskopatia, która jest wynikiem zwyrodnienia, czyli niekorzystnej zmiany w budowie dysków międzykręgowych.
Brak stymulacji dysku powoduje jego odwodnienie i osłabienie, a to zwiększa podatność na uszkodzenia.
4. Przyczyny genetyczne
Patologia w budowie dysku jako skutek wad wrodzonych oraz chorób rozwojowych (rozszczep kręgosłupa, krzywica kości, itd.). Niezwykle ważna w diagnostyce tego problemu jest informacja dotycząca predyspozycji występujących w rodzinie Pacjenta. Dlatego tak istotny jest wywiad z Pacjentem, który przeprowadza fizjoterapeuta podczas wizyty w gabinecie.
Dyskopatia szyjna – diagnoza
Podczas wizyty fizjoterapeuta przeprowadza z Pacjentem wywiad. Następnie wykonuje badania i testy, sprawdza odruchy oraz ocenia reakcje czuciowe. Sprawdza w jakim położeniu ból się nasila, a kiedy słabnie. Po diagnozie następuje dedykowana terapia.
Dyskopatia szyjna – badanie RTG, Tomografia Komputerowa, Rezonans Magnetyczny
Zdarza się, że niezbędna jest konsultacja z lekarzem (ortopedą, neurologiem) lub wykonanie badań obrazowych takich jak: RTG, TK (Tomografia komputerowa) lub MR (Rezonans magnetyczny).
Dyskopatia szyjna – leczenie i fizjoterapia w Krakowie
Wczesne rozpoznanie choroby, zweryfikowanie rzeczywistej przyczyny problemu (różnicowanie) umożliwia postawienie trafnej diagnozy i szybkie wprowadzenie terapii. Również w przypadku tej dolegliwości czas rozpoczęcia leczenia ma kluczowe znaczenie.
Dyskopatie najczęściej leczy się nieoperacyjnie, dlatego tak ważna jest pomoc doświadczonego fizjoterapeuty, który dobierze terapię do stopnia zaawansowania dyskopatii, stanu zdrowia oraz kondycji Pacjenta.
Fizjoterapeuta wykorzystuje różne narzędzia terapeutyczne, dzięki którym może zredukować ból oraz przywrócić sprawność:
1. Fizykoterapia przeciwbólowa i przeciwzapalna
Pole magnetyczne, laser, elektroterapia – zabiegi mają na celu ograniczenie bolesności.
2. Techniki manualne
Techniki manualne mają poprawić a nawet przywrócić fizjologiczną ruchomość.
3. Elektrostymulacja mięśni
4. Ćwiczenia
Stosuje się ćwiczenia w pozycjach izolowanych oraz ćwiczenia czynne równoważne, których celem jest rozluźnienie oraz aktywizacja.
Dyskopatia szyjna – czy można jej uniknąć?
Dyskopatię można leczyć, ale lepiej jej zapobiegać. To schorzenie, któremu można, a wręcz trzeba zapobiegać. Natomiast jeśli już się pojawi to należy unikać zaostrzenia objawów, aby nie doprowadzić do powikłań. Wiele zależy od nas samych – przede wszystkim od trybu życia jaki prowadzimy.
Dyskopatia szyjna – o czym warto pamiętać?
1. Regularna, ogólnorozwojowa aktywność fizyczna
Ćwiczenia ogólnorozwojowe, ćwiczenia wzmacniające osłabione partie mięśni przykręgosłupowych oraz ćwiczenia rozciągające.
2. Unikanie przeciążeń kręgosłupa
Prawidłowa postawa ciała, właściwa technika pracy fizycznej, technika podnoszenia cięższych przedmiotów itd.
3. Prawidłowa masa ciała
Dyskopatia szyjna – profilaktyka
Dolegliwości bólowe, ograniczenie ruchomości odcinka szyjnego kręgosłupa – objawy dyskopatii mogą narastać powoli lub gwałtownie i szybko. Przy dyskopatii ważna jest profilaktyka i prewencja, najlepiej pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty.
Sprawdź skuteczne ćwiczenia przy dyskopatii szyjnej
Ćwiczenia są bardzo proste, nie wymagają specjalistycznego sprzętu. Można je wykonywać praktycznie wszędzie, a nawet więcej – nie trzeba mieć dużej ilości wolnego czasu.
Warto jednak pamiętać, że w przypadku ostrego i uporczywego bólu należy skonsultować się z fizjoterapeutą.
Dyskopatia szyjna – gdzie leczyć w Krakowie?
Masz ból kręgosłupa szyjnego? To może być dyskopatia. Umów się na KONSULTACJĘ Z FIZJOTERAPEUTĄ.
MAMY DOŚWIADCZENIE w leczeniu schorzeń w obszarze kręgosłupa. Lata praktyki pozwoliły nam opracować terapie, które pomagają znaleźć i wyeliminować przyczynę dolegliwości, dzięki temu skutecznie leczymy nawet przewlekłe stany pourazowe.