Jeśli tu jesteś, to znaczy, że szukasz odpowiedzi na pytanie…
Poniżej przygotowaliśmy zestaw najczęściej zadawanych pytań. Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na interesujące Cię zagadnienie – to skontaktuj się z nami. Zapraszam do kontaktu – Paweł Czarnocki
Spis treści
ToggleKim jest fizjoterapeuta i na czym polega jego praca?
Zawód fizjoterapeuty jest samodzielnym zawodem medycznym. Aby wykonywać ten zawód trzeba przejść dość długą drogę – gdyż niezbędne są studia magisterskie, praktyki oraz końcowy egzamin państwowy. Podczas studiów, a następnie szkoleń i warsztatów fizjoterapeuta zdobywa wiedzę z zakresu anatomii, biomechaniki, fizjologii, kinezjologii oraz biochemii człowieka.
Fizjoterapeuta poznaje metody i techniki pracy, których głównym celem jest poprawa lub przywrócenie:
- utraconych funkcji ruchu (w wyniku choroby lub urazu)
- sprawności
Uczy się kiedy i jak zastosować fizjoterapię w procesie leczenia.
Warto zaznaczyć, że w pracy fizjoterapeuty bardzo ważne jest ciągłe dokształcanie i podnoszenie kwalifikacji. Cykliczne szkolenia, kursy oraz literatura fachowa to niezbędny element w życiu fizjoterapeuty, który chce być na bieżąco z tym co się dzieje w branży.
Fizjoterapeuta w codziennej pracy wykorzystuje kinezyterapię, fizykoterapię i terapię manualną (w tym masaż).
Z doświadczenia wiem, że najlepsze efekty daje połączenie różnych technik leczniczych podczas terapii – czyli w trakcie jednostkowej terapii można z powodzeniem łączyć różne elementy np. kinezyterapię z fizykoterapią – zauważa Paweł Czarnocki
Fizjoterapeuta musi mieć też wiedzę z zakresu diagnostyki funkcjonalnej, gdyż na tej podstawie może:
- właściwie zbadać Pacjenta
- wykonać testy funkcjonalne
- przeprowadzić wywiad
Po analizie potrafi określić co zostało uszkodzone, jakie są deficyty czy problemy i jaka terapia będzie najlepsza dla Pacjenta.
Nie można pominąć roli profilaktyki. Fizjoterapeuta powinien dzielić się wiedzą z Pacjentem. Każdy Pacjent zarówno podczas terapii jak i po zakończeniu leczenia otrzymuje zestaw dedykowanych zaleceń, które należy wdrożyć w życie, aby obniżyć ryzyko urazu lub kontuzji. Jeśli uraz się pojawi to Pacjent po skończonej terapii powinien wiedzieć jak sobie z nim radzić – komentuje Paweł Czarnocki
Co to jest kinezyterapia?
Kinezyterapia to leczenie ruchem. W tej kategorii można wymienić:
-
ćwiczenia czynne, bierne i prowadzone
-
reedukację pourazową
-
terapię NEURAC i S-E-T
-
ćwiczenia ogólnousprawniające
-
ćwiczenia równowagi i stabilizacji (propriocepcja)
-
ćwiczenia miejscowe
-
instruktaż ćwiczeń
-
trening Thera Band
-
wiele innych
Co to jest fizykoterapia?
W fizjoterapii opracowano wiele czynników fizykalnych dostarczających właściwy rodzaj energii, w celu przyspieszenia procesu leczenia lub wzmocnienia kondycji.
Fizykoterapia to:
-
magnetoterapia (pole magnetyczne)
-
laseroterapia (laser)
-
elektroterapia (prądy interferencyjne, Traberta, TENS, diadynamiczne)
-
elektrostymulacja i elektrodiagnostyka
-
fonoterapia (ultradźwięki i fonoforeza)
-
diatermia
-
krioterapia
-
światłoterapia
Co to jest terapia manualna?
Terapia manualna to jedna z metod fizjoterapii, która oparta jest na wiedzy o biomechanice i funkcji układu ruchu człowieka. Podczas terapii manualnej fizjoterapeuta działa przede wszystkim na:
- stawy
- mięśnie
- powięzi
- więzadła
W ramach technik leczniczych można wymienić:
-
mobilizacje stawowe
-
specjalistyczne ćwiczenia
-
terapię tkanek miękkich
-
terapię nerwowo-mięśniową
-
manipulacje
-
techniki powięziowe
-
masaż
Jak wygląda pierwsza wizyta u fizjoterapeuty?
Podczas wizyty fizjoterapeuta przeprowadza wywiad, wykonuje testy, analizuje przyczyny dolegliwości, weryfikuje wyniki badań (RTG, USG, CT, MR) oraz stawia diagnozę. Następnie dobiera terapię, która jest dopasowaną do stanu zdrowia, kondycji i potrzeb Pacjenta. Kolejny etap to przygotowanie planu i zakresu leczenia.
Podczas pierwszej wizyty w gabinecie, fizjoterapeuta przeprowadza również pierwszą terapię. Terapia jest kompleksowa i zawiera wszelkie niezbędne w procesie leczenia elementy m.in. terapię manualną, ćwiczenia, fizykoterapię itp.
Czy wizyta w gabinecie fizjoterapii podczas pandemii jest bezpieczna?
Chcemy aby nasi Pacjenci czuli się u nas bezpiecznie i komfortowo. Dlatego też w trosce o wspólne zdrowie w gabinetach Fizjoterapia PANACEUM obowiązują zasady sanitarne.
Od wielu lat korzystamy z jednorazowych prześcieradeł, rękawiczek, środków dezynfekcji i innych środków bezpieczeństwa.
Od czasu COVID-19 wprowadziliśmy dodatkowe środki ostrożności:
- Przed wejściem do gabinetu mierzymy Pacjentowi temperaturę.
- Pacjent zostawia w poczekalni obuwie zewnętrzne.
- W czasie terapii osoba towarzysząca Pacjentowi przebywa poza gabinetem. W uzasadnionych
przypadkach opiekun może być obecny w gabinecie. Poczekalnia jest dostępna jedynie dla Pacjentów, przed i po wizycie w gabinecie. - Przerwy pomiędzy Pacjentami zostały wydłużone.
- Po każdej wizycie następuje przerwa techniczna na dezynfekcję sprzętu fizjoterapeutycznego oraz
pomieszczenia. - Fizjoterapeuta używa środki ochronne: maseczki lub przyłbice, rękawiczki jednorazowe, środki do dezynfekcji.
- Dla Pacjentów dostępne są środki do dezynfekcji rąk oraz maseczki
Poznaj opinię naszego Pacjenta
Polecam wszystkim, genialny rehabilitant!! Trzy lata temu helikopter zbierał mnie po wypadku na nartach z rozwalonym kolanem i w następnym sezonie znowu jeździłem na nartach – zasługa pomocy Pana Pawła. W tym roku we wrześniu uszkodziłem drugie kolano i po rehabilitacji już w grudniu jeździłem na nartach. Profesjonalne podejście, skuteczność i terminowość. Do tego miła atmosfera, ciekawy człowiek do rozmowy i przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego covid. Polecam i przy okazji pozdrawiam – Michał Smolarski
Ponieważ jestem pielęgniarką zwróciłam uwagę na to, że w gabinecie były jednorazowe prześcieradła, maseczki, rękawiczki. Po leczeniu, gdy wychodziłam została włączona dezynfekcja gabinetu. Z przebiegu wizyty jestem również zadowolona – Justyna
Jak długo trwa wizyta w gabinecie?
Pojedyncza terapia trwa około 60 min. Natomiast w naszych gabinetach nie czas ma znaczenie – a efekt terapii. Dlatego czas terapii zawsze dopasowujemy do konkretnego Pacjenta.
Poznaj opinię naszego Pacjenta
Polecam. Poświęca czas pacjentowi nie „patrząc na zegarek”. Rzeczowo wyjaśnił mi dlaczego od lat pojawia się u mnie ten sam problem – Pacjent
Jak długo trwa leczenie, ile wizyt w gabinecie fizjoterapeuty trzeba zaplanować?
Proces leczenia zależy od wielu czynników m.in. od stopnia zmian czy stanu i kondycji Pacjenta. Zdarzają się sytuacje gdy wystarczy kilka zabiegów aby uzyskać efekt. Bywa i tak, że postęp rozwoju choroby jest na tyle znaczący, że proces leczenia trwa znacznie dłużej. Czasami więc wystarczy 1-2 wizyty, ale często trzeba kontynuować do 5-10 wizyt.
Wszystko zależy od konkretnego problemu, z którym przychodzi Pacjent oraz jego kondycji psychofizycznej. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi ile zabiegów wywoła oczekiwany efekt.
Poznaj opinie naszych Pacjentów
Pierwszy raz trafiłam do Pana Pawła z bólem kręgosłupa. Ból minął już po pierwszym zabiegu. Później miałam kontuzję kciuka w lewej ręce. Problemy całkowicie ustąpiły i po kolejnym zabiegu ból zniknął. Polecam wszystkim, Pan Paweł jest niezwykle skuteczny – Katarzyna Antos
Świetny fachowiec i przesympatyczny człowiek. Na pierwszej wizycie zbadał mnie, zdiagnozował problem i od razu określił co trzeba będzie zrobić i ile wizyt będzie potrzebnych (w moim przypadku były to 3-4 wizyty). Od tamtego czasu minął prawie rok, a ja dalej czuję się świetnie. Dolegliwości nie wróciły – Zygmunt
Przede wszystkim rzetelność i brak ściemniania. Pan Paweł nie obiecuje gruszek na wierzbie jak poprzedni rehabilitanci. Przedstawił diagnozę i powiedział jak będzie wyglądało leczenie i co będzie robił. Po 3 wizytach czuję się znacznie lepiej – Stanisław Z.
Skuteczny fizjoterapeuta w Krakowie!!! Od szpitala do szpitala. Zwiedziłam kilkanaście gabinetów zanim trafiłam do pana Pawła. Okazało się, że dobrze ustawione leczenie nie trwa lata – Zofia
Kontakt do Czarnockiego podał mi kolega z działu. Uprzedzał, że jedna wizyta nie załatwi sprawy i muszę być cierpliwy. Efekt był szybszy niż się spodziewałem. Po 2 zabiegach ból się wycofał:-) – Piotr H.
I was totally blocked with my back, I couldn’t walk and seat. After only two therapy sessions with Pawel, I felt really better and I could go back to my normal life. Big thanks to Mgr Pawel – Mark
To fantastyczny specjalista! Postawił mnie na nogi po trudnych dla mnie miesiącach po porodzie. Nie mogłam dojść do siebie a jednocześnie dziecko szybko przybierało na wadze. Zamiast coraz lepiej, z każdym dniem było coraz gorzej! Doszło do tego, że byłam praktycznie „złamana na pół”. Niesamowite, ale już po pierwszych trzech wizytach sytuacja poprawiła się o jakieś 75%! Gorąco polecam! Profesjonalizm i doskonałe podejście do pacjenta! – Marta K.
W czym fizjoterapia może pomóc? Jakie dolegliwości można leczyć w gabinecie?
Fizjoterapeuta za pomocą dedykowanych zabiegów i terapii może pomóc w problemach dotyczących:
A. KRĘGOSŁUPA
Częste dolegliwości, z którymi zgłaszają się Pacjenci do fizjoterapeuty:
- zwyrodnienia kręgosłupa
- zwyrodnienie kręgosłupa z powodu ZZSK
- zwyrodnienie kręgosłupa z powodu choroby Scheuermanna
- bóle przeciążeniowe kręgosłupa
- bóle kręgosłupa szyjnego
- bóle kręgosłupa piersiowego
- bóle kręgosłupa lędźwiowego
- rwa kulszowa
- dyskopatia lędźwiowa, piersiowa, szyjna, przepuklina, wypuklina
- kręgozmyk
- zaburzenia równowagi i zawroty głowy
- bóle migrenowe
- nerwobóle kręgosłupa
- wady postawy – skolioza, płaskie plecy, plecy okrągłe
- fizjoterapia po operacji kręgosłupa
B. BARKU
Częste dolegliwości, z którymi zgłaszają się Pacjenci do fizjoterapeuty:
- zespół bolesnego barku
- reumatoidalne zapalenie stawów – RZS
- uszkodzenie stożka rotatorów
- zespół cieśni podbarkowej
- zapalenie kaletki podbarkowej
- rwa barkowa
- nerwobóle barku
- fizjoterapia po operacji stawu barkowego
C. ŁOKCIA
Częste dolegliwości, z którymi zgłaszają się Pacjenci do fizjoterapeuty:
- łokieć tenisisty
- łokieć golfisty
- sztywny łokieć, przykurcz łokcia
- zmiany zwyrodnieniowe łokcia
- stłuczenie, zwichnięcie i złamanie łokcia
- fizjoterapia po operacji łokcia
D. BIODRA
Częste dolegliwości, z którymi zgłaszają się Pacjenci do fizjoterapeuty:
- zmiany zwyrodnieniowe biodra – coxarthrosis
- biodro – złamania i inne urazy
- biodro trzaskające
- rwa udowa
- jałowa martwica – choroba Legga-Calvego-Perthesa
- nerwobóle biodra
- fizjoterapia przy endoprotezie stawu biodrowego
- fizjoterapia po operacji biodra
E. KOLANA
Częste dolegliwości, z którymi zgłaszają się Pacjenci do fizjoterapeuty:
- zmiany zwyrodnieniowe kolan – gonarthrosis
- uszkodzenie łąkotki kolana
- skręcenie, naderwanie, zerwanie więzadła w kolanie
- uszkodzenie ścięgna rzepki
- kolano skoczka
- kolano biegacza
- chondromalacja rzepki
- fizjoterapia w endoprotezie stawu kolanowego
- fizjoterapia po artroskopii kolana
- fizjoterapia po rekonstrukcji więzadła ACL
- fizjoterapia po rekonstrukcji więzadła PCL
- fizjoterapia po rekonstrukcji więzadła MCL
- fizjoterapia po rekonstrukcji więzadła LCL
F. STOPY
Częste dolegliwości, z którymi zgłaszają się Pacjenci do fizjoterapeuty:
- skręcenie i zwichnięcie stawu skokowego
- uszkodzenie ścięgna Achillesa – zapalenie, naderwanie
- ostroga piętowa górna i dolna
- zapalenie rozcięgna podeszwowego
- wady stóp – płaskostopie, stopa wydrążona
- hallux
- fizjoterapia po złamaniach stopy
G. NADGARSTKA I DŁONI
Częste dolegliwości, z którymi zgłaszają się Pacjenci do fizjoterapeuty:
- zespół cieśni nadgarstka
- zmiany zwyrodnieniowe – RZS
- nadgarstek i dłoń – złamania i inne urazy
- deformacje stawów dłoni
- nadgarstek programisty
- fizjoterapia po operacji nadgarstka
H. SZYI I GŁOWY
Częste dolegliwości, z którymi zgłaszają się Pacjenci do fizjoterapeuty:
- zapalenie nerwu trójdzielnego
- zawroty głowy
- migrena
- nerwobóle głowy i szyi
- dyskopatia szyi
- fizjoterapia po urazach szyi
Jakie zabiegi, terapie wykonuje fizjoterapeuta?
Terapia każdorazowo dobierana jest do stanu zdrowia Pacjenta. W zależności od postępu leczenia zabiegi mogą być modyfikowane – tak aby osiągnąć jak najlepszy efekt w możliwie krótkim czasie.
Podczas wizyty fizjoterapeuta przeprowadza kompleksową fizjoterapię, oznacza to, że stosuje niezbędne zabiegi i terapie.
W gabinecie dostępne są nowoczesne aparaty do fizykoterapii (pole magnetyczne, lasery, ultradźwięki, aparaty do elektroterapii i krioterapii), które wspomagają proces leczenia.
Komu może pomóc fizjoterapia?
Fizjoterapia jest dla każdego, czyli dla kogo? Sportowiec, kobieta w ciąży, programista… Nie ma konkretnej grupy wiekowej jak i zawodowej.
Kontuzje, przeciążenia, zwyrodnienia… W każdym wieku może pojawić się dolegliwość lub problem, w którym może pomóc fizjoterapeuta.
Fizjoterapeuta może pomóc zarówno w przywróceniu sprawności, jak również w poprawie wydolności czy kondycji.
Poznaj opinie naszych Pacjentów
Pod opieką pana Pawła jestem od wielu lat, ponieważ jako osoba pracująca przy komputerze mam ogromne problemy ze zwyrodnieniami kręgosłupa. Nigdy się nie zawiodłam na jego terapii, jest nie tylko skuteczna, ale i bezpieczna, na dodatek nie ogranicza się tylko do zabiegów, pacjent dostaje szczegółowe informacje, jakie ćwiczenia powinien wykonywać w domu. Nie mam żadnych obaw, że zabiegi mogą pogorszyć mój stan – Aga S.
Świetny specjalista. Jako biegacz gorąco polecam sportowcom i nie tylko… – Frantz Conrad
To fantastyczny specjalista! Postawił mnie na nogi po trudnych dla mnie miesiącach po porodzie – Marta K.
Pan Paweł pomógł mi uniknąć operacji. Miałam przewlekłą kontuzję kolana. Jestem aktywna (biegam), więc nóg nie oszczędałam:-) Bardzo fachowy, cierpliwy, uważny a przede wszystkim skuteczny! Do tego bardzo sympatyczny człowiek. Polecam – Pacjent
Kto powinien zgłosić się do fizjoterapeuty?
Znaczna część osób ma mniejsze lub większe problemy z układem ruchu. Warto podkreślić, że problem nie zawsze manifestuje się poprzez ból. Zdarza się, że dolegliwość rozwija się miesiącami, a nawet latami.
Epizodyczny ból jest często ignorowany. Zdarza się, że dopiero ból o charakterze nawracającym skłania do szukania pomocy fizjoterapeuty.
Przeczytaj – Boli, ale czy musi? Nie przyzwyczajaj się do bólu
Bagatelizowanie objawów bólowych na wczesnym stadium jest błędem, gdyż wczesna diagnostyka i podjęte leczenie często zabezpiecza przed rozwojem choroby – komentuje Paweł Czarnocki
Do fizjoterapeuty warto się zgłosić z problemami takimi jak:
-
przewlekły ból
-
ból stawów lub kończyn w wyniku kontuzji takich jak skręcenie, zwichnięcie, złamanie
-
bóle kręgosłupa szyjnego, piersiowego, lędźwiowego
-
dolegliwości bólowe stawów (bóle łokci, nadgarstków, barków, kolan, bioder lub stóp)
-
przeciążenia
-
wzmożone napięcie mięśniowe
-
ograniczona ruchomość stawu
-
problemy w okresie ciąży i połogu
-
przygotowanie do aktywności sportowej
Fizjoterapia to szeroki zakres działań, więc może być wykorzystywana praktycznie we wszystkich jednostkach chorobowych układu ruchu. Fizjoterapię można stosować jako działanie pomocnicze w leczeniu schorzeń:
-
ortopedycznych (uszkodzenia układu ruchu)
-
reumatologicznych
-
neurologicznych
-
pulmonologicznych
-
kardiologicznych
-
pediatrycznych
-
stomatologicznych
-
ginekologicznych
-
geriatrycznych
Do gabinetu fizjoterapii często przychodzą osoby tuż po urazie lub zmagające się z chorobą od wielu lat. Głównym celem fizjoterapii jest przywrócenie utraconych funkcji lub uzyskanie poprawy.
Celem działań fizjoterapeuty może być równie korygowanie błędnych wzorców ruchu lub wad postawy oraz poprawa czynnościowa układów organizmu.
Kto najczęściej przychodzi do gabinetu fizjoterapii?
Kto najczęściej pojawia się u fizjoterapeuty?
- Osoby aktywne zawodowo, które z uwagi na wykonywaną pracę (biurową lub fizyczną) mają zmiany przeciążeniowe, zwyrodnieniowe spowodowane między innymi tym, że ich praca wymaga utrzymania długotrwałej pozycji przy powtarzających się ruchach
- Osoby aktywne ruchowo z kontuzjami i przeciążeniami sportowymi
- Osoby w starszym wieku, które mają zmiany zwyrodnieniowe, geriatryczne lub przeciążeniowe
- Osoby młode (również dzieci) z wadami rozwojowymi, wadami postawy, kontuzjami lub przeciążeniami sportowymi
Czy fizjoterapeuta pomaga tylko osobom niepełnosprawnym?
Istnieje błędne wyobrażenie, że z usług fizjoterapeuty korzystają przede wszystkim osoby niepełnosprawne oraz seniorzy. Nie jest to prawda. Dawno temu fizjoterapia była kojarzona przede wszystkim z zabiegami dla osób niepełnosprawnych, w tym z dysfunkcją układu ruchu. Zabiegi miały pomóc w powrocie do sprawności po wypadkach, urazach, chorobach, zredukować napięcie mięśniowe, pobudzić i zaktywizować zablokowane mięśnie itp.
Obecnie Pacjentami są również osoby po kontuzjach i urazach (skręcenia, zwichnięcia, złamania), uprawiające sport (w tym przygotowujące się do zawodów), osoby z przeciążeniami stawów kończyn i kręgosłupa, zwyrodnieniami, wadami postawy albo po operacji. W każdym z tych przypadków fizjoterapeuta może dobrać dedykowane zabiegi, które mogą znacząco wpłynąć na poprawę życia.
Fizjoterapia to wiele zróżnicowanych działań. Celem pracy fizjoterapeuty może być przywracanie zdrowia i sprawności, ale także poprawa wydolności czy kondycji.
Metody fizjoterapeutyczne są pomocne w leczeniu chorób, przywracaniu sprawności psychofizycznej, odgrywają również istotną rolę w profilaktyce.
Czy fizjoterapeuta pomaga tylko osobom w starszym wieku?
Fizjoterapia może pomóc osobom w każdym wieku. Warto podkreślić, że czas rozpoczęcia terapii ma znaczenie. W przypadku wystąpienia problemu, wcześnie rozpoczęta fizjoterapia może zapobiec poważnym dolegliwościom w przyszłości.
Czy w okresie ciąży można korzystać z fizjoterapii?
Podczas ciąży dochodzi do dużych zmian fizjologicznych, często pojawia się bolesność w obrębie kręgosłupa i miednicy. Jest to szczególnie uciążliwe dla kobiet, które już przed ciążą miały problemy z kręgosłupem lub układem ruchu. Opieka fizjoterapeutyczna dla kobiet w ciąży daje możliwość łagodnego przejścia przez ten trudny okres.
Istnieją różne techniki dedykowane dla kobiet w ciąży. Warto podkreślić, że nie wszystkie zabiegi, szczególnie z zakresu fizykoterapii są możliwe w okresie ciąży. Właściwy dobór narzędzi zależy od doświadczenia fizjoterapeuty.
Warto też wspomnieć, że również podczas połogu, pomoc fizjoterapeuty może być wskazana np. podczas instruktażu ćwiczeń mięśni dna miednicy, obręczy barkowej czy kręgosłupa.
Przeczytaj – „Fizjoterapia w ciąży”
Sprawdź terapię dedykowaną dla kobiet w ciąży.
Około 50% kobiet w ciąży ma dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowo-krzyżowego i miednicy. Z czego 10% z przewlekłymi dolegliwościami twierdzi, że bóle pojawiły się podczas ciąży, najczęściej między czwartym a siódmym miesiącem ciąży. W ponad 25% przypadków dolegliwości utrzymują się po porodzie dziecka – Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja
Poznaj opinie naszych Pacjentek
To fantastyczny specjalista! Postawił mnie na nogi po trudnych dla mnie miesiącach po porodzie. Nie mogłam dojść do siebie a jednocześnie dziecko szybko przybierało na wadze. Zamiast coraz lepiej, z każdym dniem było coraz gorzej! Doszło do tego, że byłam praktycznie „złamana na pół”. Niesamowite, ale już po pierwszych trzech wizytach sytuacja poprawiła się o jakieś 75%! Gorąco polecam! Profesjonalizm i doskonałe podejście do pacjenta! – Marta K.
Dziekuję za ćwiczenia (przyp. red. – dotyczy filmu “Bóle obręczy barkowej – ćwiczenia”). W grudniu naturalnie urodziłam 5 kg dziecko i cierpię na bóle kręgosłupa. Mam nadzieję, że pomoże:). Swoją drogą, to ćwiczenie z rotacją nóg wykonywałam nieświadomie już od dawna bo wykminiłam, że przynosi mi ulgę. Pozdrawiam! – Jaleo
Pan Paweł postawił mnie na nogi po porodzie! Kręgosłup, kolana i dodatkowo mięśnie brzucha, posypało się wszystko jednocześnie. Dobra diagnoza i bardzo skuteczne metody leczenia! Polecam z całego serca! – Marta B.
Kiedy zgłosić się do fizjoterapeuty, kiedy rozpocząć fizjoterapię?
Czas rozpoczęcia terapii jest istotny i może mieć bezpośredni wpływ na efekt leczenia.
Niepokojące objawy i dolegliwości warto konsultować z fizjoterapeutą. Zdarza się, że problem jest w innym miejscu niż dolegliwość bólowa, którą odczuwa Pacjent. Bywa również i tak, że ból w obszarze kręgosłupa jest wynikiem chorób organów wewnętrznych. Wizyta w gabinecie fizjoterapety może przyspieszyć i ukierunkować proces leczenia.
Czy fizjoterapię należy rozpocząć od razu po urazie, kontuzji?
Czas rozpoczęcia terapii ma znaczenie zarówno po przebytej operacji np. stawu biodrowego czy kolanowego, ale też po „zwykłym” złamaniu kończyny. Dlaczego? Przykurcze mięśni czy też nieprawidłowe wzorce ruchu powstałe po nieleczonym urazie utrwalają się. Im wcześniej rozpoczniemy terapię, tym lepsze efekty możemy osiągnąć.
Przeczytaj – „Złamałam nogę, czy czas rozpoczęcia fizjoterapii ma znaczenie?”.
Czy „stare” urazy i kontuzje można leczyć?
Fizjoterapia jest możliwa i bywa skuteczna nawet długi czas po urazie czy unieruchomieniu. Dolegliwości bólowe czy ograniczenia w zakresie ruchu bywają uciążliwe i wpływają na komfort życia, warto więc znaleźć fizjoterapeutę, który dobierze odpowiednią terapię, dostosowaną do urazu oraz upływu czasu.
Warto pamiętać, że nieleczone urazy czy dolegliwości mogą powodować kolejne problemy w przyszłości.
Poznaj opinie naszych Pacjentów
Fachowy i kompetentny fizjoterapeuta. Jeździłam z Sosnowca do Krakowa. Było warto! Mam starą kontuzję, którą leczyłam w wielu miejscach. Każdy obiecywał cuda i to, że problem minie po kilku wizytach. Pan Paweł nie obiecywał cudów a rzetelnie zabrał się do pracy i … okazał się bardzo skuteczny – Anna N.
Bardzo kompetentny terapeuta. Leczy w sposób kompleksowy. Nie traktuje pacjenta jak “przypadek” a dobiera metodę do stanu zdrowia. Wyleczył kontuzję, którą miałam od lat i liczyłam się z tym, że już nic się nie zmieni. Moja koleżanka trafiła z rwą kulszową, kolega z bólami w kręgosłupie. Każdej z tych osób Pan Paweł pomógł:-) – Michalina K.
Pan Paweł skutecznie „naprawił” kontuzje ręki, którą nabawiłam się 10 lat temu. Do tej pory lekarze jak i fizjoterapeuci mówili, że jest za późno i powinnam zaakceptować to, że zakres pracy w prawej ręce mam zdecydowanie mniejszy – Patrycja W.
Polecam. Mnie Pan Paweł pomóc przy starej kontuzji, jeszcze z czasów młodości, gdy aktywnie uprawiałam sport – Janina
Przeczytaj – „Kontuzje stare i nowe”.
Czy po fizjoterapii może pojawić się ból?
Zadaniem fizjoterapeuty jest usunięcie lub ograniczenie dolegliwości bólowych Pacjenta. Czasami zdarza się, że następnego dnia po terapii pojawia się ból. Czy taka sytuacja powinna niepokoić?
Ból po zabiegu to nie takie rzadkie zjawisko, to naturalna reakcja organizmu na zmiany, które zachodzą w procesie leczenia. Ból może wskazywać, na przykład na:
⦁ przebudowę tkanki łącznej
⦁ rozluźnienie spiętych mięśni
⦁ uelastycznienie powięzi
⦁ oczyszczenie organizmu z toksyn
Każdy organizm reaguje inaczej na leczenie, trudno więc przewidzieć czy dolegliwości bólowe pojawią się, a jeśli tak to jaki będzie ich charakter. Natomiast jeśli ból się nasila i nie traci na intensywności, to warto poprosić o pomoc fizjoterapeutę, który sprawdzi czy są powody do obaw.
Chcesz dowiedzieć się więcej? – Ból po wizycie u fizjoterapeuty – czy to normalne?
Czy brak fizjoterapii i leczenia może mieć wpływ na zdrowie?
Konsekwencje braku lecznie mogą być istotne. Zaniedbania mogą doprowadzić do:
- utrwalonych ograniczeń w zakresie ruchu
- przykurczy – skrócenia długości mięśni
- osłabiebia siły mięśni
- ograniczenia motoryki
- dodatkowych dysfunkcji
Nieleczona kontuzja może doprowadzić do opóźnienia procesów gojenia oraz obniżyć szansę na powrót do pełni sprawności. Brak leczenia lub niewłaściwa diagnoza może spowodować nieodwracalnie zmiany degeneracyjne w chorym obszarze jak również sąsiednich.
Czy fizjoterapia pooperacyjna ma sens?
Czy warto rozpocząć fizjoterapię od razu po operacji? Fizjoterapia pooperacyjna ma duży wpływ na powrót do zdrowia i sprawności po zabiegu. Już w pierwszych dobach po operacji fizjoterapeuta po konsultacji z lekarzem prowadzącym wprowadza terapię.
Celem fizjoterapii pooperacyjnej jest między innymi:
- pionizacja Pacjenta
- wzmocnienie siły i napięcia mięśniowego
- odzyskanie siły
- poprawa sprawności
- rozluźnienie przykurczy
- zapobieganie chorobom krążenia oraz układu oddechowego
- przeciwdziałanie ewentualnym zakrzepom
- przyspieszenie gojenia rany pooperacyjnej
- nauka chodu o kulach
- profilaktyka
Terapia każdorazowo dobierana jest do stanu zdrowia i kondycji Pacjenta. Fizjoterapeuta stosuje terapie ukierunkowane na działania przeciwbólowe i przeciwobrzękowe za pomocą fizykoterapii i terapii manualnej.
Poznaj opinię naszego Pacjenta
We wrześniu 2018 r. miałam wypadek, upadlam na lewą stronę i bardzo bolała mnie ręka. Trafiłam na SOR gdzie zrobiono prześwietlenie łokcia i stwierdzono, że nie ręka jest tylko stłuczona, założono chustę i wydano skierowanie do lekarza chirurga. Po tygodniu dostałam się do chirurga w przychodni (przez ten tydzień cały czas byłam na środkach przeciwbólowych i rękom nie mogłam ruszać). Pani doktor stwierdziła że ręka jest stłuczona, na powstały krwiak kazała kupić maść w aptece. Mimo mojej uwagi, że ręką nie mogę ruszać i bardzo boli, szczególnie ramię, stwierdziła że stłuczenie długo boli i trzeba czekać. Ręka coraz bardziej bolała, środki przeciwbólowe pomagały na chwilę. Poprosiłam Pawła o pomoc. Przyszedł oglądnął rękę (czego pani doktor nie zrobiła) i stwierdził, że muszę zrobić prześwietlenie barku. Zrobiłam prześwietlenie i okazało się, że mam wypadnięty bark i złamany guzek wielki. Tym razem trafiłam do szpitala, gdzie byłam operowana.
Po operacji lekarz stwierdził, że czeka mnie długa i trudna rehabilitacja i że nie w pełni odzyskam władzę w tej ręce z uwagi, że operacja była za późno przeprowadzona. Po wyjściu ze szpitala od razu trafiłam na rehabilitację do Pawła. Po trzech miesiącach byłam w szpitalu na kontroli, gdzie lekarz który mnie operował stwierdził, że dawno już nie widział żeby ktoś robił tak szybkie postępy w rehabilitacji. Powiedział, że po takiej operacji jak moja, pacjenci po pół roku nie mają nawet 50% sprawności w ręce co ja teraz.
Przez cały czas chodzę na rehabilitację do Pawła. Po roku od operacji ręka jest prawie sprawna, (co zdziwiło lekarza na ostatniej kontrolnej wizycie w szpitalu i stwierdził, że to wynik bardzo dobrze prowadzonej rehabilitacji i ćwiczeń w domu), mogę nią wszystko robić.
Szczerze polecam Pawła. To profesjonalista w każdym calu. Koncentruje się na problemie pacjenta, a swoją pracę wykonuje z zaangażowaniem. Omawia dokładnie działanie poszczególnych ćwiczeń na rozwój (wzmocnienie) poszczególnych partii mięśniowych. Dostosowuje intensywność ćwiczeń do aktualnego stanu zdrowia pacjenta. Podczas konsultacji nie używa skomplikowanej i zawiłej terminologii medycznej, tylko za pomocą przystępnego języka tłumaczy przyczynę dolegliwości. To najlepszy rehabilitant pod każdym względem, zaczynając od fachowości i ogromnej wiedzy, a kończąc na dużym poczuciu humoru i indywidualnym podejściu do każdego pacjenta. Po każdych zajęciach wychodziłam nie tylko z bardziej “rozruszaną” ręką, ale także z lepszym samopoczuciem i zestawem ćwiczeń do domu.
Rehabilitację dopasowuje do indywidualnej siły i wytrzymałości pacjenta, ale kiedy trzeba motywuje do większego wysiłku. Wie także, kiedy trzeba odpuścić i odpocząć, żeby nie przeciążyć ręki, co jest równie ważne jak sama rehabilitacja. Pełen profesjonalizm.
Kolejne wizyty przynosiły ulgę i zmniejszający się ból. Indywidualne podejście do pacjenta i zalecenia do odpowiednich ćwiczeń w domu zmobilizowały moje zaangażowanie. Z pełną odpowiedzialnością polecam wizyty u Pawła – Anna B.
Czy fizjoterapia przedoperacyjna ma sens?
Czy warto rozpocząć fizjoterapię przed operacją, zabiegiem? Fizjoterapia przedoperacyjna odgrywa równie ważną rolę co fizjoterapia pooperacyjna. Może mieć istotny wpływ na powrót do sprawności po zabiegu.
Działanie fizjoterapeuty nastawione jest na przygotowanie Pacjenta, który oczekuje na zabieg. Terapeuta wykorzystuje różne narzędzia fizjoterapeutyczne. Fizjoterapeuta stosuje fizykoterapię i prowadzi ćwiczenia ogólnokondycyjne oraz ćwiczenia nastawione na aktywizację i wzmocnienie mięśni.
Celem fizjoterapii przedoperacyjnej jest między innymi:
- poprawa wydolności i ogólnej sprawności Pacjenta
- zwiększenie siły mięśniowej
- poprawa ruchomości stawów
- rozciągnięcie przykurczy
Czy przed rozpoczęciem fizjoterapii konieczne są badania MR, RTG, USG, CT?
Jeśli Pacjent posiada wyniki badań lub dokumentację przebiegu leczenia, to warto pokazać je fizjoterapeucie podczas pierwszej wizyty w gabinecie. Natomiast wykonywanie specjalistycznych badań np. MR nie jest niezbędne przed wizytą.
Podczas wywiadu, badania fizykalnego i przeprowadzonych testów, fizjoterapeuta otrzymuje niezbędne informacje, które umożliwią rozpoczęcie leczenia. Jeśli podczas terapii trzeba będzie wykonać dodatkowe badania to fizjoterapeuta określi jakie badania warto zrobić aby właściwie poprowadzić proces leczenia.
Posiadanie badań nie jest obowiązkowe – ich brak nie stanowi przeciwskazania do wizyty w gabinecie fizjoterapii.
Czy skuteczna fizjoterapia wymaga specjalistycznego sprzętu?
Fizjoterapia to wiele różnych działań, które mieszczą się w głównych działach takich jak kinezyterapia, fizykoterapia i masaż. W zależności od doboru narzędzi terapeutycznych, aktywność wykonuje fizjoterapeuta, Pacjent lub aparaty fizykalne.
Podczas masażu czy kinezyterapii fizjoterapeuta nie potrzebuje specjalistycznego sprzętu. Masaż to oddziaływanie mechaniczne, w przypadku kinezyterapii obciążeniem jest ciało Pacjenta.
Natomiast podczas terapii specjalista może wykorzystać kompilację różnych elementów fizjoterapii np. połączyć kinezyterapię z fizykoterapią, która wymaga specjalistycznego sprzętu jakim jest laser, diatermia, ultradźwięki czy pole magnetyczne.
Najważniejsza jest skuteczność terapii. Aby uzyskać pożądany efekt można, ale nie trzeba wykorzystać specjalistyczny sprzęt. Terapia każdorazowo dobierana jest do potrzeb Pacjenta. Dodatkowo, w miarę postępu leczenia, terapia może być modyfikowana – tak więc wszystko zależy od konkretnej sytuacji.
Poznaj opinię naszego Pacjenta
Trafiłem do Pana Pawła zupełnie przypadkiem z dość zniszczonym stawem. Terapia jaką zastosował na pierwszy rzut wydawała się banalna bez widoku na poprawę zdrowia, jednak po kilku wizytach z zaleconą terapią połączoną z zabiegami z fizykoterapii oraz dzięki profesjonalnemu podejściu jakim wykazał się Pan Paweł dało się odczuć dość pozytywny efekt. Śmiało mogę polecić Pana Czarnockiego jako dobrego specjalistę z zakresu fizjoterapii – Jan Kowalski
Jaka jest różnica pomiędzy fizjoterapeutą a masażystą?
Fizjoterapeuta wykorzystuje kinezyterapię, fizykoterapię i masaż. Kinezyterapia to leczenie ruchem, ćwiczenia, fizykoterapia to pole magnetyczne, laser, prąd, ultradźwięki. Masaż to oddziaływanie bierne mechaniczne, które pełni rolę uzupełniającą, natomiast nie główną. W trakcie terapii fizjoterapeuta może wykorzystać kompilację różnych elementów np. kinezyterapię połączyć z fizykoterapią.
Masażysta wykorzystuje wyłącznie techniki manualne (masaż).
Zawód fizjoterapeuty jest samodzielnym zawodem medycznym. Aby wykonywać ten zawód niezbędne są studia magisterskie, praktyki oraz końcowy egzamin państwowy. Warto podkreślić, że niezwykle ważne jest podnoszenie kwalifikacji i ciągłe dokształcanie. Aby być na bieżąco z tym co się dzieje w branży warto korzystać ze szkoleń, warsztatów oraz fachowej literatury.
Czy fizjoterapia to jest to samo co fizykoterapia?
Fizjoterapia to kinezyterapia, fizykoterapia i masaż. Fizykoterapia to działanie fizykalne takie jak: pole magnetyczne, laser, prąd, ultradźwięki. Fizjoterapia i fizykoterapia to nie synonim. Fizykoterapia to element fizjoterapii.
Jaka jest rola fizjoterapii w procesie leczenia?
Zdarza się, że fizjoterapia pełni rolę wspomagającą proces leczenia. Natomiast bywa też tak, że fizjoterapia jest podstawową formą leczenia. Jako przykład można podać dolegliwości w zaburzeniach poziomu aktywności układu nerwowego. Problem ten można wyeliminować lub ograniczyć wyłącznie poprzez fizjoterapią. Fizjoterapia sprawdza się jako terapia główna lub wspomagająca podczas leczenia wielu chorób.
Czy współpraca Pacjenta z Fizjoterapeutą wpływa na przebieg terapii?
Niezwykle ważne jest nastawienie Pacjenta. Zaangażowanie i zaufanie wpływa na poziom współpracy Pacjent-fizjoterapeuta, co z kolei może mieć istotny wpływ na proces leczenia.
Aby uzyskać długotrwały efekt konieczna jest również samodzielna praca Pacjenta – w tym wykonywanie zaleconych przez fizjoterapeutę ćwiczeń. Terapie fizjoterapeutyczne to proces. Wypracowane efekty podczas sesji w gabinecie utrzymują się znacznie dłużej, gdy są wspomagane poprzez ćwiczenia i wdrażaną profilaktykę.
Profilaktyka jest ważna, dlatego też każdy Pacjent po skończonej terapii otrzymuje zalecenia i rekomendacje w jaki sposób unikać zagrożeń dotyczących układu ruchu oraz jak radzić sobie z kontuzjami.
Wspólne zaangażowanie Pacjenta i fizjoterapeuty pozwala osiągnąć sukces.
Poznaj opinie naszych Pacjentów
Kontakt do Pana Pawła Czarnockiego otrzymałem od znajomej, która leczyła staw biodrowy po urazie. Już na pierwszym spotkaniu ze zdziwieniem zauważyłem, że wizyta przebiega inaczej niż w poprzednich gabinetach (w których nieskutecznie usiłowałem wyleczyć ból ramienia). Po pierwszej wizycie zauważyłem dużą różnicę, aczkolwiek nie nastawiałem się na efekt natychmiastowy, tym bardziej, że każdy ostrzegał, że to praca na tygodnie/miesiące… Obecnie ból się wycofał a od Pana Pawła otrzymałem zestaw ćwiczeń i porad, które mają utrwalić efekt jak również działać profilaktycznie. Polecam. To skuteczny diagnosta i fizjoterapeuta! – Wiesiek Z.
To kompetentny i przede wszystkim skuteczny rehabilitant. Stosuje metodę Mulligana, która w moim przypadku okazała się bardzo pomocna, gdyż miałam od wielu lat przewlekłe bóle, z którymi nie mogli poradzić sobie specjaliści. Pan Paweł nie „czarował”, że problem zniknie po jednej wizycie. Rzeczowo wyjaśnił w czym jest problem i jaką terapię zastosuje. Na koniec pokazał ćwiczenia, które powinnam wykonywać w ramach profilaktyki. Czuję się bardzo dobrze i stwierdzam, że jest bardzo dobrym fachowcem. Polecam! – Maria U.
Czy Fizjoterapia PANACEUM ma podpisany kontrakt z NFZ?
Nie, świadczymy wyłącznie usługi prywatne. W naszych gabinetach zlokalizowanych w Krakowie mamy przystępne ceny oraz oferujemy atrakcyjne pakiety.
Czy potrzebne jest skierowanie od lekarza?
Skierowanie nie jest wymagane. Fizjoterapeuta na pierwszej wizycie wykona szczegółowe badanie oraz testy, przeprowadzi wywiad, następnie przedstawi diagnozę i zaproponuje leczenie. Przeczytaj o tym jak wygląda pierwsza wizyta u fizjoterapeuty.