Spis treści
ToggleChoroba, spadek sprawności – pomóc może fizjoterapeuta
Leczenie szpitalne, zarówno zaplanowane jak i nagłe, zawsze wiąże się ze spadkiem sprawności. Ograniczony dostęp do fizjoterapii w szpitalu często dodatkowo potęguje ten problem. Poprawa kondycji pod okiem fizjoterapeuty zarówno przed leczeniem jak i po, znacznie złagodzi osłabienie, poprawi samopoczucie oraz skróci czas rekonwalescencji.
Czy zabiegi fizjoterapeutyczne są skuteczne?
Zabiegi w miejscu pobytu Pacjenta są równie skuteczne co te, wykonywane w gabinecie. Podczas wizyty można przeprowadzić większość zabiegów, które są dostępne w gabinecie – od konsultacji fizjoterapeutycznej, kinezyterapii, terapii manualnej czy fizykoterapii.
Posiadamy nowoczesny sprzęt terapeutyczny, którego parametry techniczne umożliwiają wykonywanie zabiegów również w miejscu pobytu Pacjenta.
Fizjoterapia pooperacyjna – kiedy warto się zdecydować?
- przed/po operacjach i zabiegach
- po kontuzjach i urazach
- po udarach, zawałach
- podczas chorób przewlekłych
Jak przygotować się na spotkanie z fizjoterapeutą?
Jeśli są dostępne wyniki badań USG, MR, CT, RTG, to warto je przygotować. Przebieg wizyty jest podobny jak w gabinecie:
- wywiad
- badanie manualne
- analiza wyników badań
- diagnoza
- plan terapii
- pierwsza terapia/zabieg
Poznaj opinię naszego Pacjenta
We wrześniu 2018 r. miałam wypadek, upadlam na lewą stronę i bardzo bolała mnie ręka. Trafiłam na SOR gdzie zrobiono prześwietlenie łokcia i stwierdzono, że nie ręka jest tylko stłuczona, założono chustę i wydano skierowanie do lekarza chirurga. Po tygodniu dostałam się do chirurga w przychodni (przez ten tydzień cały czas byłam na środkach przeciwbólowych i rękom nie mogłam ruszać). Pani doktor stwierdziła że ręka jest stłuczona, na powstały krwiak kazała kupić maść w aptece. Mimo mojej uwagi, że ręką nie mogę ruszać i bardzo boli, szczególnie ramię, stwierdziła że stłuczenie długo boli i trzeba czekać. Ręka coraz bardziej bolała, środki przeciwbólowe pomagały na chwilę. Poprosiłam Pawła o pomoc. Przyszedł oglądnął rękę (czego pani doktor nie zrobiła) i stwierdził, że muszę zrobić prześwietlenie barku. Zrobiłam prześwietlenie i okazało się, że mam wypadnięty bark i złamany guzek wielki. Tym razem trafiłam do szpitala, gdzie byłam operowana.
Po operacji lekarz stwierdził, że czeka mnie długa i trudna rehabilitacja i że nie w pełni odzyskam władzę w tej ręce z uwagi, że operacja była za późno przeprowadzona. Po wyjściu ze szpitala od razu trafiłam na rehabilitację do Pawła. Po trzech miesiącach byłam w szpitalu na kontroli, gdzie lekarz który mnie operował stwierdził, że dawno już nie widział żeby ktoś robił tak szybkie postępy w rehabilitacji. Powiedział, że po takiej operacji jak moja, pacjenci po pół roku nie mają nawet 50% sprawności w ręce co ja teraz.
Przez cały czas chodzę na rehabilitację do Pawła. Po roku od operacji ręka jest prawie sprawna, (co zdziwiło lekarza na ostatniej kontrolnej wizycie w szpitalu i stwierdził, że to wynik bardzo dobrze prowadzonej rehabilitacji i ćwiczeń w domu), mogę nią wszystko robić.
Szczerze polecam Pawła. To profesjonalista w każdym calu. Koncentruje się na problemie pacjenta, a swoją pracę wykonuje z zaangażowaniem. Omawia dokładnie działanie poszczególnych ćwiczeń na rozwój (wzmocnienie) poszczególnych partii mięśniowych. Dostosowuje intensywność ćwiczeń do aktualnego stanu zdrowia pacjenta. Podczas konsultacji nie używa skomplikowanej i zawiłej terminologii medycznej, tylko za pomocą przystępnego języka tłumaczy przyczynę dolegliwości. To najlepszy rehabilitant pod każdym względem, zaczynając od fachowości i ogromnej wiedzy, a kończąc na dużym poczuciu humoru i indywidualnym podejściu do każdego pacjenta. Po każdych zajęciach wychodziłam nie tylko z bardziej “rozruszaną” ręką, ale także z lepszym samopoczuciem i zestawem ćwiczeń do domu.
Rehabilitację dopasowuje do indywidualnej siły i wytrzymałości pacjenta, ale kiedy trzeba motywuje do większego wysiłku. Wie także, kiedy trzeba odpuścić i odpocząć, żeby nie przeciążyć ręki, co jest równie ważne jak sama rehabilitacja. Pełen profesjonalizm.
Kolejne wizyty przynosiły ulgę i zmniejszający się ból. Indywidualne podejście do pacjenta i zalecenia do odpowiednich ćwiczeń w domu zmobilizowały moje zaangażowanie. Z pełną odpowiedzialnością polecam wizyty u Pawła – Anna B.
CHCESZ WIEDZIEĆ jak wygląda fizjoterapia po operacji? Przeczytaj również:
1. Fizjoterapia po operacji kręgosłupa
2. Fizjoterapia przy endoprotezie stawu biodrowego
3. Fizjoterapia po rekonstrukcji więzadła LCL, ACL, PCL, MCL
Czego można spodziewać się po pierwszej wizycie u fizjoterapeuty? Sprawdź nasze terapie – umów się na wizytę u fizjoterapeuty.