Spis treści
ToggleJałowa martwica kości piętowej, choroba Haglunda – co to właściwie jest?
Jałowa martwica kości to obumieranie fragmentu tkanki kostnej bez udziału chorobotwórczych drobnoustrojów (stąd określenie „jałowa”). Z biegiem czasu tkanka martwicza zostaje zresorbowana i zastąpiona nową, odbudowaną tkanką kostną. Warto podkreślić, że młoda tkanka kostna jest znacznie bardziej miękka i przez to podatna na deformacje.
Obumieranie tkanki kostnej w tym obszarze najczęściej jest wynikiem upośledzenia przepływu krwi tętniczej.
Termin „jałowa martwica” pojawił się w medycynie w 1910 roku, a opisał go niemiecki chirurg – George Axhausen.
Jałowa martwica kości piętowej, choroba Haglunda – kto najczęściej choruje?
Choroba Haglunda może pojawić się w każdym wieku, mogą chorować zarówno dzieci jak i dorośli.
Jałowa martwica kości piętowej – objawy
Początkowe objawy to mniejszy lub większy ból lub poczucie dyskomfortu podczas biegu, skoku lub w trakcie dłuższego chodu. Dzieje się tak dlatego, że wewnątrz kości piętowej pojawiają się niewielkie pęcherze martwicze, które są źródłem lekkiego bólu podczas chodzenia.
Ogniska martwicze z biegiem czasu mogą powiększać się i wtedy ból narasta. Na guzie kości piętowej rozwija się zniekształcenie powierzchni, pojawia się bolesny obrzęk oraz stan zapalny przyczepu ścięgna Achillesa. Pacjent odczuwa ból, który utrudnia chodzenie, zwłaszcza w pełnym obuwiu.
Zdarza się, że Pacjenci skarżą się jedynie na ucisk w tylnej części pięty podczas zakładania obuwia. Te nieuciążliwe objawy często bywają lekceważone – wspomina Paweł Czarnocki
Jałowa martwica kości piętowej, choroba Haglunda – przyczyny
Przyczyna jałowej martwicy kości piętowej może wynikać z długotrwałego ucisku i obciążania kości piętowej. Choroba może być wynikiem błędów treningowych podczas aktywności sportowej np. nagłe wprowadzenie nadmiernego obciążenia.
Niedokrwienie kości piętowej, a dokładnie jej tylnej części, po jakimś czasie może doprowadzić do zmian zwyrodnieniowych. W efekcie tych zmian powstają narośla kostne, które zaburzają swobodny ruch.
Jałowa martwica kości piętowej – diagnoza
Tak jak w przypadku każdej choroby, również w przypadku martwicy kości piętowej ważna jest właściwa diagnoza, która będzie punktem wyjścia do rozpoczęcia procesu leczenia.
Warto zaznaczyć, że nie zawsze ból w okolicy pięty musi wskazywać na martwicę.
Jałowa martwica kości piętowej nie jest chorobą, która występuje bardzo często. Zdarza się, więc, że jej objawy są mylone z innymi dolegliwościami, dlatego tak ważna jest diagnostyka – komentuje Paweł Czarnocki
Jałowa martwica kości piętowej – RTG, tomografia komputerowa CT
Podstawą do postawienia diagnozy jest badanie obrazowe, najczęściej zdjęcie RTG lub tomografia komputerowa (CT).
Jałowa martwica kości piętowej – rokowanie
Wykrycie choroby we wczesnym stadium daje dobre rokowanie dla Pacjenta, gdyż rozpoczęte leczenie umożliwia uniknięcie deformacji kości. Brak dużego stopnia zmian pozwala na całkowity powrót do sprawności.
Jałowa martwica kości piętowej, choroba Haglunda – leczenie i fizjoterapia w Krakowie
Leczenie jałowej martwicy kości piętowej należy rozpocząć od doboru specjalnych wkładek, które odciążą piętę i sklepienie podłużne.
W przypadku choroby Haglunda należy ograniczyć aktywność fizyczną, ponieważ intensywne obciążanie stopy powoduje zaostrzenie bólu oraz zwiększenie deformacji kostnych – zauważa Paweł Czarnocki
Fizjoterapia, a szczególnie kinezyterapia, powinna być nastawiona przede wszystkim na poprawę ukrwienia oraz odżywienia miejsca, w którym pojawiła się martwica.
Można to osiągnąć poprzez:
-
ćwiczenia w odciążeniu
-
odpowiednie techniki manualne
-
aktywizację mięśni w odciążeniu
-
fizykoterapię: przeciwbólową, poprawiającą krążenie, przyspieszającą regenerację i zdrowienie tkanki kostnej
Jałowa martwica kości piętowej – ćwiczenia
Sprawdź nasze ćwiczenia, które mogą pomóc przy tej chorobie.
Jałowa martwica kości piętowej, choroba Haglunda – gdzie leczyć w Krakowie?
Jeśli odczuwasz ból to warto umówić się na KONSULTACJĘ Z FIZJOTERAPEUTĄ.
MAMY DOŚWIADCZENIE w leczeniu jałowej martwicy kości piętowej. Lata praktyki pozwoliły nam opracować terapie, które pomagają znaleźć i wyeliminować przyczynę dolegliwości, dzięki temu skutecznie leczymy nawet przewlekłe stany chorobowe.