Spis treści
ToggleUdany urlop bez kontuzji
Wymarzony urlop jest najlepszą nagrodą po ciężkiej pracy – czy też tak myślisz? Sprawdź co zrobić aby aktywność ruchowa podczas urlopu dobrze wpłynęła na nasze zdrowie.
Aktywność fizyczna podczas urlopu
Podczas urlopu, często niezależnie od wieku i kondycji podejmujemy aktywność fizyczną.
W mediach promowany jest zdrowy styl życia oraz aktywność sportowa. Wszystko to co z jednej strony zachęca do spróbowania swoich sił w nowych obszarach, z drugiej strony stwarza ryzyko kontuzji.
Nagły wzrost aktywności ruchowej może wywołać kontuzję. Spięte, nieprzygotowane ciało to duże ryzyko kontuzji, a dostęp do fizjoterapii podczas urlopu może być ograniczony. Dlatego też, przed rozpoczęciem aktywnego urlopu warto uświadomić sobie jakie urazy mogą pojawić się podczas pozornie bezpiecznych aktywności. Trekking, jazda na rowerze, pływanie lub gra w siatkówkę plażową rzadko kojarzą się z ryzykiem, ale czy słusznie?
Kto jest narażony na kontuzje podczas aktywnego urlopu?
Wielogodzinna praca przy komputerze to codzienność wielu osób. Siedzący tryb życia i aktywność ograniczona do minimum powoduje, że mięśnie nie są przyzwyczajone do regularnego wysiłku.
Na urazy stawów i mięśni często narażone są osoby, które do tej pory miały niewielką aktywność i nagle, bez przygotowania rozpoczynają intensywny wysiłek.
Najczęstsze urazy podczas urlopu
Jedną z umiarkowanie intensywnych form aktywności jest trekking. Dla wielu osób górskie wędrówki nie kojarzą się z zagrożeniem i ryzykiem kontuzji. Tymczasem długotrwały trekking bez odpowiedniego przygotowania może zakończyć się urazem stóp i stawów skokowych. Powodem urazu może być zarówno niewłaściwy balans stopy na nierównym podłożu jak również źle dobrane obuwie.
Skręcenia to częste „wakacyjne” urazy. Do popularnych kontuzji zaliczają się również stłuczenia, które pojawiają się np. w wyniku upadku lub uderzenia. Przeciążenia mięśni to często nieuchronny rezultat braku odpowiedniego przygotowania do aktywności – brak rozgrzewki, źle dobrana aktywność do kondycji i stanu zdrowia oraz zbyt duża intensywność treningu. Bardzo popularne są przeciążenia ścięgna Achillesa lub ścięgna strzałkowego.
Sprawdź również:
-
Jakie są objawy i jak leczyć skręcenia lub złamania
-
Złamałeś nogę, czy czas rozpoczęcia fizjoterapii ma znaczenie? – sprawdź!
-
Jeśli jeździsz na rowerze to poczytaj o przeciążeniach nadgarstków u kolarzy – sprawdź!
-
Kontuzje narciarzy – znasz ten problem?
Jak przygotować się do aktywnego wypoczynku?
Jeżeli planujesz skutecznie wypocząć to paradoksalnie warto się do tego przygotować.
Od czego zacząć, jaką formę aktywności wybrać, jak intensyfikować wysiłek i jaka częstotliwość będzie optymalna? – to niektóre, ale nie wszystkie kwestie, które warto wziąć pod uwagę. Przydatna może być konsultacja u fizjoterapeuty. Terapeuta może przygotować plan działań dopasowany do stanu zdrowia i kondycji lub w razie potrzeby przeprowadzić terapię. Często taka terapia jest tak ważna jak trening dla sportowca. Zestaw autorskich terapii dopasowanych do bieżącego stanu zdrowia i kondycji może być szansą na skuteczny wypoczynek bez ryzyka kontuzji.
Stopniowe przyzwyczajanie organizmu do wysiłku, praca nad zwiększeniem elastyczności mięśni i więzadeł, rozgrzewka, ćwiczenia rozciągające zarówno przed jak i po wysiłku, dostosowanie aktywności do możliwości… wszystko to minimalizuje ryzyko kontuzji – podkreśla Paweł Czarnocki
Przed urlopem warto zadbać o kondycję
Szczególnie rekomendujemy regularną, umiarkowaną aktywność, która przyniesie efekty w postaci większej sprawności i wydolności fizycznej. Jest to „długofalowa inwestycja”, która przyda się nie tylko przed urlopem.
Stres, dolegliwości wegetatywne, ból podczas urlopu
Podczas urlopu rozluźniamy się, zmieniamy tempo oraz aktywność dnia i często… zaczynamy odczuwać ból. Przyczyną może być spadek adrenaliny – często jej wysoki poziom powoduje, że nie odczuwamy w pełni napięcia, które kumuluje się podczas pracy.
W naszych gabinetach często pojawiają się Pacjenci z dolegliwościami wegetatywnymi, które wywołane są przez długotrwały stres. Mamy sprawdzone terapie, które pomagają zredukować napięcie mięśni i rozluźnić się.
Do aktywnego urlopu należy się przygotować, a wysiłek fizyczny „aplikować” w sposób rozsądny. Warto o tym pamiętać – może dzięki temu wrócimy z wakacji w dobrej formie, zarówno psychicznej jak i fizycznej, bez kontuzji i urazu.
Sprawdź nasze terapie – umów się na konsultację z fizjoterapeutą.