Spis treści
ToggleLeczenie urazów biegaczy
Każdego roku, w tym dniu Fizjoterapia PANACEUM organizuje MARATON KONSULTACJI FIZJOTERAPEUTYCZNYCH. Startujemy już od rana. Kiedy docieramy do mety? – to już zależy od Was:-). W tym dniu konsultacje dla biegaczy minus 20%.
Jak zwykle obowiązują zapisy: e-rejestracja.
Jak to mówią zaprzyjaźnieni z nami biegacze – jesienna aura jest idealna do treningów:-) Jeśli trening ma być efektywny i zdrowy to warto przypomnieć sobie kilka zasad bezpieczeństwa.
Kilka słów o urazach i kontuzjach u biegaczy
Od wielu lat pomagam biegaczom w realizowaniu ich pasji. Jak uniknąć urazów i kontuzji? – to pytanie często słyszę w gabinecie. Aby to zrozumieć, trzeba wiedzieć jak powstają urazy oraz jakie są skutki braku właściwego leczenia – mówi Paweł Czarnocki.
Zdarza się, że po treningu czy zawodach u biegacza pojawia się kontuzja lub uraz, która uniemożliwia kontynuowanie aktywności sportowej. Większość urazów i kontuzji jest wynikiem błędu biegacza. Uraz często pojawia się gdy nasze chęci przewyższają kondycję.
Jak unikać urazów i kontuzji u biegaczy – o czym warto pamiętać?
Przygotuj się do aktywności
Do niedawna pokutowało mylne wyobrażenie, że aby biegać wystarczy odpowiedni strój, buty, no i chęci. O konieczności przygotowania się pod kątem fizycznym początkujący biegacze czasem zapominali, a to właśnie źle dobrane obciążenie treningowe lub błędy techniczne często prowadzą do urazu.
Rozgrzewka i rozciąganie
To niezbędny element treningu, który ma przygotować mięśnie do wysiłku. Warto podkreślić, że rozgrzewka nie może ograniczać się do głównych „mięśni biegowych” tj. czworogłowy, brzuchaty łydki itd.
Trasa i intensywność
Najlepiej unikać twardych nawierzchni typu asfalt, beton. Szczególnie u początkującego biegacza zła nawierzchnia możne przyczynić się do kontuzji.
Trasę warto dopasować do kondycji. Zawsze lepiej zacząć od łatwych tras, trudniejsze miejsca pokonać pieszo, z czasem zwiększać stopień trudności, w tym np. ilość podbiegów.
Reaguj szybko, rozpoznaj uraz aby nie doprowadzić do kontuzji
Uraz najczęściej poprzedza kontuzję. W miarę szybko zdiagnozowany umożliwia szybki powrót do sprawności. Nawet lekki ból oraz obrzęk powinien zwrócić uwagę biegacza. Ból, szczególnie w pierwszej fazie urazu nie zawsze ogranicza aktywność, dlatego często jest bagatelizowany. Natomiast nieleczony uraz ma szansę zmienić się w kontuzję, wtedy decyzja o znacznym ograniczeniu lub wręcz zaprzestaniu sesji treningowych jest warunkiem powrotu do zdrowia. Przewlekła kontuzja najczęściej wymaga konsultacji doświadczonego fizjoterapeuty i wspólnej decyzji czy trening może być kontynuowany.
Jakie urazy są częste u biegaczy?
Każda aktywność sportowa ma swoje „dedykowane” problemy – komentuje Paweł Czarnocki. Nasi Pacjenci często zgłaszają się do nas z problemami takimi jak bóle kolan, bóle kręgosłupa, zablokowany staw biodrowy, problemy ze stawem skokowym…
Bóle kolan i problem ze stawem skokowym
Jest ich dość dużo i dotyczą ustawienia rzepki oraz następstw niedoleczonych, starych urazów jak np. zwichnięcie narciarskie.
Trening przygotowujący do biegania powinien rozpocząć się od analizy chodu oraz równowagi stopy i kolana. Gdy stopa nie jest wystarczająco aktywna, nierówne obciążenie kolana podczas aktywności powoduje kontuzję, która jest wynikiem powtarzających się mikrourazów.
„Nie zgadzam się z opinią, że bardziej narażone są osoby z nadwagą. Waga ciała ma drugoplanowe znaczenie, np. ludzie z niedowagą często mają słaby aparat więzadłowy” – zauważa Paweł Czarnocki.
Bóle kręgosłupa
Częstą przyczyną są niewyleczone kontuzje i schorzenia. Powodem może być także nierównomierna praca nóg. Na przykład – gdy mocniej pracujemy lewą nogą to asymetrycznie obciążamy mięśnie przykręgosłupowe, w wyniku czego może pojawić się ból w plecach. Nieleczony ból może zmienić się np. w rwę udową.
Zablokowany staw biodrowy
Treningi często nierównomiernie obciążają ciało. Brak regularnego rozciągania powoduje ograniczenie ruchomości stawów biodrowych, to z kolei wypacza wzorzec ruchu w biegu. Inną przyczyną są mikrourazy i ograniczenie zakresu ruchu mięśnia gruszkowatego lub napinacza powięzi. Problemy te są szczególnie popularne u osób wykonujących pracę w pozycji siedzącej.
Sprawdź ćwiczenia dla biegaczy
Sprawdź nasze ćwiczenia, które mogą być przydatne przy kontuzji stóp, kolan i bioder.
Terapia TECAR w sporcie
Sprawdź jakie są główne obszary zastosowania
-
regeneracja mięśni i tkanek u sportowców
Głębokie, miejscowe ogrzewanie tkanek może istotnie przyspieszyć proces regeneracji.
Stosując terapię TECAR można wpłynąć na odbudowę uszkodzonych mięśni i tkanek oraz pobudzić organizm do regeneracji, zwłaszcza po zawodach sportowych. Dobre efekty można uzyskać łącząc terapię powięziową, terapię TECAR i inne terapie manualne.
-
leczenie zmian zwyrodnieniowych u sportowców
U sportowców szczególnie narażone są kolana i stopy. Intensywność treningów, systematyczne przeciążanie kolan i stóp, a czasem też błędy treningowe mogą doprowadzić do znacznych uszkodzeń. TECAR obniża ryzyko kontuzji.
-
pomoc przy dolegliwościach bólowych stawów i kręgosłupa
TECAR ogranicza skutki długotrwałego treningu sportowego.
CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ? – Sprawdź Terapia TECAR w sporcie.
Poznaj opinie naszych Pacjentów
Świetny specjalista. Jako biegacz gorąco polecam sportowcom i nie tylko… – Konrad Frantz
Ja polecam Pawła Czarnockiego, który specjalizuje się w fizjoterapii sportowej. Kompetentnie, skutecznie i bez ściemniania. Kilkoro znajomych leczyło się u Pana Pawła. Polecam – Jaga
Wszechstronny specjalista. Leczy zarówno skomplikowane kontuzje sportowe (jak u mnie), jak i ból pleców czy rwę kulszową u mojej mamy. Zabiegi są bezbolesne. Polecam! – Marcin
Od kilku lat aktywnie biegam. Od pół roku zmagam się z urazem ścięgna achillesa. Leczenie zaczęłam od wizyt w gabinetach lekarskich. Problem nie tylko utrwalał się, ale nie widziałam też szansy na poprawę. Załamałam się. Koleżanka dała mi namiar na Pana Pawła Czarnockiego, który podobno „opiekuje się” grupą ludzi aktywnie biegających. Po miesiącu ból łydki zaczął ustępować, już mogę chodzić, mam nadzieję, że już wkrótce zacznę biegać! – Marzena
Pan Paweł to fizjoterapeuta z dużym doświadczeniem w zakresie leczenia kontuzji sportowych. Zgłosiłem się z urazem ścięgna Achillesa. Oprócz zabiegów i terapii dokładnie omówił jakie błędy robię podczas treningów, co powinienem wprowadzić aby kontuzje nie powracały. Pokazał ćwiczenia (niektóre widziałem, że są też na YouTube – więc polecam). Bardzo sympatyczny i skromny człowiek – Tomasz Rozwadowski
Ja polecam fizjoterapeutę Pawła Czarnockiego z Fizjoterapii Panaceum. Bardzo skuteczny i sumienny fizjoterapeuta. Wyleczył „przenoszoną” kontuzję kolana. Poleciłem kilku kolegom, biegaczom – wszyscy zadowoleni. Pokazał mi zestaw ćwiczeń, które mogę ćwiczyć samodzielnie w domu. Ma też nagrane filmy instruktażowe, więc jak coś zapomnę to zawsze można odtworzyć – Janek
It was a great experience going to Pawel’s practice Panaceum. He is very professional and has a wealth of knowledge on sport injuries, rehabilitation and management of injuries. Pawel showed me practical and easy to do exercises which I could do in my free time. I highly recommend his services and because of his expertise I could complete my marathon injury-free. I am thankful to have met him and will definitely continue to use his services. Harriet Knott, Clinical Psychologists based in Namibia
Zachęcamy do sprawdzenia terapii dedykowanych dla ludzi aktywnych.
Terapia pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty
Mgr Paweł Czarnocki ukończył wiele kursów, w tym szkolenia dotyczące urazów sportowych.
Kontuzje biegaczy – gdzie szukać pomocy w Krakowie?
Umów się na KONSULTACJĘ Z FIZJOTERAPEUTĄ.
MAMY DOŚWIADCZENIE w leczeniu kontuzji sportowych. Lata praktyki pozwoliły nam opracować terapie, które pomagają znaleźć i wyeliminować przyczynę dolegliwości, dzięki temu skutecznie leczymy nawet przewlekłe stany pourazowe.
AUTOR: Paweł Czarnocki