Spis treści
ToggleŁokieć tenisisty – co to właściwie jest?
Łokieć tenisisty to dolegliwość, która wbrew pozorom nie ma zbyt wiele wspólnego z tenisem. To przewlekły stan przeciążeniowym, dolegliwość dość uciążliwa, która wpływa na codzienne życie.
Łokieć tenisisty – przyczyny
Kiedyś sądzono, że łokieć tenisisty pojawia się w wyniku stanu zapalnego. Obecnie uważa się, że dolegliwość powodują zmiany degeneracyjne mięśni otaczających staw oraz przyczepów mięśni. W wyniku mikrourazów, które uszkadzają włókna kolagenu w ścięgnach oraz przeciążeń, pojawia się dużo słabsza tkanka. Sytuacja ta stwarza ryzyko, że w wyniku przeciążenia ręki może łatwo dojść do naderwania ścięgna.
Z drugiej strony przyczyną łokcia tenisisty może być również zbyt małe obciążanie kończyny górnej, co prowadzi do zaniku mięśni oraz ścięgien.
Łokieć tenisisty – kto najczęściej choruje?
Zarówno osoby bardzo aktywne mogą mieć przeciążenia, jak również osoby nie uprawiające żadnej aktywności fizycznej. W tym drugim przypadku silny i długotrwały wysiłek np. przenoszenie ciężkich przedmiotów czy wkręcanie śrub może spowodować naderwanie ścięgien, które nie są odpowiednio przygotowane i przyzwyczajone do wysiłku.
Łokieć tenisisty to popularna choroba zawodowa informatyków, programistów a także osób, którzy długo pracują przy komputerze. Inna grupa zawodowa to mechanicy i monterzy, którzy wykonują powtarzalne ruchy obrotowe np. podczas wkręcania/wykręcania śruby. Tak więc narażone mogą być osoby wykonujące powtarzalne ruchy rąk, które mogą uszkadzać włókna kolagenowe mięśni i przyczepów.
Łokieć tenisisty – objawy
Głównym objawem jest ból po bocznej stronie stawu, który pojawia się przy próbie chwytania, zaciskania dłoni (np. na butelce z wodą), rotacji przedramienia lub ruchu obracania czy prostowania nadgarstka.
Najczęstsze objawy łokcia tenisisty:
- ból zlokalizowany po stronie zewnętrznej łokcia, ból pojawia się przy ruchach nadgarstków
- ból nasila się przy prostowaniu nadgarstka
- w zaawansowanej chorobie ból może się pojawić nawet w spoczynku
- ograniczenia ruchowe są zauważalne szczególnie przy ściskaniu dłoni przy powitaniu czy chwytaniu przedmiotu całą dłonią
- ból przy naciskaniu na podłoże
- ból przy ruchach rotacyjnych
- wrażliwość i tkliwość tkanek podczas ucisku w okolicy łokcia
- poranna sztywność w łokciu, która w początkowej fazie choroby wycofuje się po „rozruszaniu”
- możliwość pojawienia się obrzęku po zewnętrznej stronie łokcia
Łokieć tenisisty – diagnoza
Do postawienia diagnozy nie jest niezbędny specjalistyczny sprzęt. Objawy są dość charakterystyczne, dolegliwości bólowe pojawiają się gdy Pacjent chce coś chwycić lub podnieść.
Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta przeprowadza wywiad, badanie fizykalne, sprawdza odruchy, siłę chwytu, miejsce występowania dolegliwości bólowych oraz zakres bólu przy czynnej rotacji przedramienia z oporem oraz prostowaniu nadgarstka.
Łokieć tenisisty – leczenie i fizjoterapia w Krakowie
Łokieć tenisisty jest przewlekłym stanem przeciążeniowym, dlatego leki przeciwzapalne nie będą skuteczne. Również leki przeciwbólowe nie będą działały – co prawda mogą chwilowo zablokować objawy, ale nie wyleczą przyczyn, dodatkowo mogą też zamaskować objawy, co może mieć niekorzystny wpływ na diagnozę.
W większości przypadków łokieć tenisisty leczy się nieoperacyjnie. Fizjoterapia skoncentrowana jest na ograniczeniu dolegliwości bólowych, relaksacji mięśni oraz stymulacji i regeneracji uszkodzonych tkanek, kości czy chrząstek.
Dobre rezultaty daje terapia manualna, dedykowane ćwiczenia oraz kinesiotaping.
W przypadku zaawansowanej choroby lub zbyt późno rozpoczętego leczenia, konieczna może być operacja.
Łokieć tenisisty – powikłania
Brak terapii lub nieodpowiednie leczenie może spowodować trwałe uszkodzenia.
Ważne jest aby odnaleźć i skutecznie wyeliminować przyczynę łokcia tenisisty – jeśli ten etap zostanie pominięty to może nastąpić nawrót choroby zarówno po leczeniu nieoperacyjnym jak i operacyjnym.
Możliwe powikłania operacyjnego leczenia łokcia tenisisty:
- ograniczenia ruchomości w stawie łokciowym
- uszkodzenie nerwów
- uszkodzenie naczyń krwionośnych
- osłabienie siły mięśni przedramienia
- możliwość wystąpienia przeczulicy w okolicy rany pooperacyjnej
Łokieć tenisisty – profilaktyka
Warto zadbać o profilaktykę w miejscu pracy. Szczególnie istotne jest aby ograniczać sytuacje, które mogą prowadzić do uszkodzeń.
- Podczas długotrwałej pracy przy komputerze przedramiona powinny być na biurku, natomiast łokieć poza powierzchnią biurka. W takiej pozycji nerw łokciowy nie będzie narażony na ucisk.
- Znaczenie ma również pozycja klawiatury – nie powinna być ustawiona do góry, gdyż to może powodować przeciążenia mięśni.
- Ręka na myszce powinna być swobodnie ułożona aby nie wywoływać napięcia w nadgarstku oraz mięśniach przedramienia
- Należy wykonywać ćwiczenia wyrównujące przeciążenia – kilka razy dziennie, na przykład podczas przerwy w pracy
Łokieć tenisisty – ćwiczenia
-
rozciąganie zginaczy nadgarstka
Podnieś rękę, wyprostuj w łokciu i skieruj grzbietem do góry. Z pomocą drugiej ręki delikatnie zginaj nadgarstek uniesionej ręki w kierunku góry. Ruch zatrzymaj na 10 sekund. Powinieneś poczuć rozciąganie, ale nie ból. Ćwiczenie należy powtarzać 10 razy.
-
rozciąganie prostowników nadgarstka
Podnieś rękę, wyprostuj w łokciu i skieruj grzbietem do góry. Z pomocą drugiej ręki delikatnie zginaj nadgarstek uniesionej ręki w kierunku dołu. Przy tym ćwiczeniu również nie powinieneś czuć bólu a delikatne rozciąganie. Ruch zatrzymaj na 10 sekund. Po rozluźnieniu ręki powtórz ćwiczenie 10 razy.
-
aktywizacja ruchowa palców
Ćwiczenia typu zgięcie, wyprost, krążenie poszczególnymi palcami wykonuj osobno, następnie wszystkimi palcami jednocześnie.
Łokieć tenisisty – gdzie leczyć w Krakowie?
Podejrzewasz, że możesz mieć łokieć tenisisty? Dolegliwości bólowe w obrębie stawu łokciowego warto SKONSULTOWAĆ Z FIZJOTERAPEUTĄ.
MAMY DOŚWIADCZENIE w leczeniu łokcia tenisisty. Lata praktyki pozwoliły nam opracować terapie, które pomagają znaleźć i wyeliminować przyczynę dolegliwości, dzięki temu skutecznie leczymy nawet przewlekłe stany pourazowe.