Śnieg za oknem to wymarzony moment dla narciarzy, zarówno tych początkujących jak i zaawansowanych entuzjastów zimowego szaleństwa. Jednak pogoda nie zawsze jest łaskawa dla narciarzy. W pośpiechu planujemy gdzie i kiedy pojechać. Pośpiech nie jest jednak wskazany. Dlaczego? Przecież za chwilę śniegu może już nie być!
Spis treści
ToggleNarty a ryzyko kontuzji
Jeśli jesteśmy aktywni fizycznie, systematycznie uprawiamy różne formy aktywności, to wyjazd na narty jest kolejnym treningiem, do którego nasze ciało jest przyzwyczajone. Warto jednak pamiętać, że do każdego typu aktywności trzeba przygotować się inaczej.
Sportów zimowych jest wiele. Biegi narciarskie pod względem motoryki są zbliżone do jazdy na rolkach z kijkami. Skitouring to cięższa odmiana górskich wędrówek, natomiast narciarstwo zjazdowe pod względem motoryki jest dość specyficzne.
Narty – kontuzje pleców, złamania, skręcenia kończyn
Podczas aktywności narciarskiej bardzo łatwo o kontuzje. Obszary szczególnie narażone na urazy to kolana, biodra, nadgarstki i barki. Narty są bardzo atrakcyjne, infrastruktura narciarska coraz bardziej rozwinięta, przez co dostępność zdecydowanie większa. Sport ten nie jest trudny fizycznie, co nie oznacza, że nie należy się do niego odpowiednio przygotować.
Zjazd z góry samochodem, motocyklem czy rowerem jest łatwy i nie wymaga wysiłku, gdyż pracują amortyzatory. Narciarz musi zastąpić amortyzację właściwą pracą nóg. Pytanie jak to zrobić prawidłowo? Ruch ten nie jest intuicyjny, gdyż większą część aktywności spędzamy na stabilnym podłożu.
Podczas zjazdów na nartach podstawowy rodzaj pracy mięśni koncentruje się na kontrowaniu dość intensywnych uderzeń od dołu oraz balansowaniu ciałem w celu utrzymania równowagi.
Kontuzje narciarzy
-
Złamałeś nogę, czy czas rozpoczęcia fizjoterapii ma znaczenie? – sprawdź!
-
Masz spięty kark, plecy, ramiona?
-
Odczuwasz ból w kolanie, biodrze lub stopie?
Jak uniknąć kontuzji na nartach?
Do sezonu narciarskiego warto przygotować się poprzez wykonywanie ćwiczeń poprawiających równowagę na podłożu stabilnym i niestabilnym, aktywizację ekscentrycznej pracy mięśni oraz likwidację ewentualnych przykurczów. Można skorzystać z pomocy doświadczonego fizjoterapeuty lub trenera, a następnie samodzielnie powtarzać ćwiczenia w domu.
Jeśli na co dzień nie jesteśmy aktywni i pojawia się dolegliwość, konieczna jest konsultacja z fachowcem, który zdiagnozuje problem i zaaplikuje zabiegi, które uaktywnią poszczególne elementy układu ruchu jak stopy, nogi, biodra, plecy.
Urazy narciarzy – profilaktyka
Jeśli chcemy cieszyć się z jazdy na nartach to do aktywności przygotujmy się wcześniej, aby nie wrócić z wyjazdu z nadbagażem w postaci kontuzji. Pamiętajmy, że leczenie urazów trwa zdecydowanie dłużej niż profilaktyka.
Poznaj opinie naszych Pacjentów
Polecam wszystkim, genialny rehabilitant!! Trzy lata temu helikopter zbierał mnie po wypadku na nartach z rozwalonym kolanem i w następnym sezonie znowu jeździłem na nartach – zasługa pomocy Pana Pawła. W tym roku we wrześniu uszkodziłem drugie kolano i po rehabilitacji już w grudniu jeździłem na nartach. Profesjonalne podejście, skuteczność i terminowość. Do tego miła atmosfera, ciekawy człowiek do rozmowy i przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego covid. Polecam i przy okazji pozdrawiam – Michał Smolarski
Świetny specjalista. Jako biegacz gorąco polecam sportowcom i nie tylko… – Konrad Frantz
Ja polecam Pawła Czarnockiego, który specjalizuje się w fizjoterapii sportowej. Kompetentnie, skutecznie i bez ściemniania. Kilkoro znajomych leczyło się u Pana Pawła. Polecam – Jaga
Wszechstronny specjalista. Leczy zarówno skomplikowane kontuzje sportowe (jak u mnie), jak i ból pleców czy rwę kulszową u mojej mamy. Zabiegi są bezbolesne. Polecam! – Marcin
Terapia pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty
Mgr Paweł Czarnocki ukończył wiele kursów, w tym szkolenia dotyczące urazów sportowych.
Kontuzje narciarzy – gdzie szukać pomocy w Krakowie?
Umów się na KONSULTACJĘ Z FIZJOTERAPEUTĄ.
MAMY DOŚWIADCZENIE w leczeniu kontuzji sportowych. Lata praktyki pozwoliły nam opracować terapie, które pomagają znaleźć i wyeliminować przyczynę dolegliwości, dzięki temu skutecznie leczymy nawet przewlekłe stany pourazowe.
AUTOR: Paweł Czarnocki