Spis treści
ToggleOstatnio do gabinetu Fizjoterapia PANACEUM trafił Pacjent…
Ból obręczy barkowej – pomóc może fizjoterapeuta
Wynik MR: obniżenie intensywności sygnału krążków międzykręgowych zależnych, dehydratacja od Th2 do Th11. Na poz. Th9/10 widoczna tylna przepuklina j.m. modelująca worek oponowy oraz na poz. Th10/11 widoczna tylna wpuklina. Zmiany wytwórcze na krawędziach trzonów i stawów.
Podczas wywiadu okazało się, że Pacjent męczy się z problemem już kilka miesięcy. Skarży się na drętwienie ramion do prawej dłoni, ból promieniujący do biodra prawego a czasami również lewego, nasilający się ból w czasie spania i po pracy. Tępy ból w odcinku piersiowym uniemożliwiał normalną, codzienną aktywność.
Ból obręczy barkowej – diagnoza
Diagnoza: wygórowane napięcie mięśni posturalnych w obszarze obręczy barkowej i kręgosłupa piersiowego. Powodem dolegliwości jest nieodpowiednia proporcja aktywności przeciwnych grup mięśniowych. Problem wynika z niewłaściwego stylu życia, m.in. wielogodzinnego przebywania w pozycji zablokowanej dla pracy dłoni np. przed komputerem. Pozycja z biegiem czasu wzmaga wzorzec napięcia mięśni posturalnych, które nierozluźniane wytwarzają bardzo duże obciążenia w kręgosłupie piersiowym, co skutkuje deformacjami. Asymetria napięć powoduje dalsze dysproporcje w obszarze obręczy barkowej.
Ból obręczy barkowej – fizjoterapia i leczenie w Krakowie
Zastosowana terapia:
- ćwiczenia równoważne
- ćwiczenia aktywizujące
- ćwiczenia rozluźniające
- fizykoterapia
Sprawdź ćwiczenia, które mogą pomóc przy problemach z obręczą barkową
Zapraszamy do obejrzenia ćwiczeń na obręcz barkową. Jeśli masz spięty kark i plecy zobacz również ćwiczenia dedykowane przy tej dolegliwości.
Ból obręczy barkowej – profilaktyka
Profilaktyka, która sprawdza się przy tej dolegliwości to systematyczna, spokojna aktywność np. spacer, ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała przy wolnym i umiarkowanym tempie.
Dlatego o tym piszemy? Skala problemu a także nieświadomość jest duża. Jaki wniosek? W życiu ważne są proporcje – w tym również proporcje pracy mięśni, pamiętajmy o tym!
Masz problem z obręczą barkową? Umów się na konsultację z fizjoterapeutą.
Zobacz nasz BLOG
Znajdziesz tam artykuły oraz Cykl „Przychodzi Pacjent do fizjoterapeuty”, gdzie opisujemy częste problemy, z którymi spotykamy się w gabinecie. Być może wskazówki i porady zamieszczone na blogu zainspirują również Ciebie?
AUTOR: Paweł Czarnocki