Spis treści
ToggleProblem z ostrogą piętową – pomóc może fizjoterapeuta
Do gabinetu Fizjoterapia PANACEUM trafił Pacjent…
Podczas wywiadu okazało się, że dolegliwości pojawiały się systematycznie dwa/trzy razy w roku. Po kilku miesiącach uporczywego bólu, Pacjent zdecydował się szukać pomocy u fizjoterapeuty.
Diagnoza: ostroga piętowa
Zespół bólowy ostrogi piętowej wytwarza się w wyniku zwiększonej aktywności fizycznej lub mechanicznego urazu (np. skok, uderzenie) podczas, którego dochodzi do uszkodzenia okolic ostrogi. W rezultacie wytwarza się stan zapalny, który powoduje dolegliwości bólowe.
Ostroga piętowa – leczenie zachowawcze
Zazwyczaj leczenie prowadzone jest w wersji zachowawczej:
- ograniczenie obciążania stopy
- wkładki korygujące
- zastrzyki przeciwbólowe
- zabiegi fizykalne, takie jak jonoforeza, ultradźwięki, laser, elektroterapia
W wyniku takiej terapii następuje wygojenie stanu zapalnego, jednakże przyczyna pozostaje bez zmian.
Ostroga piętowa – terapia
Zdecydowanie bardziej skuteczną terapią, którą polecamy jest uzupełnienie terapii fizykalnej (laser, elektroterapia, ultradźwięki) przez wprowadzenie terapii manualnej oraz kinezyterapii.
Głównym celem tej formy terapii jest:
- uelastycznienie mięśni posturalnych łydki i stopy
- zmniejszenie napięcia statycznego
Co ważne – takie podejście wpływa bezpośrednio na przyczynę i tym samym zmniejsza prawdopodobieństwo nawrotu dolegliwości.
Ostroga piętowa – co warto zapamiętać?
Stopa nie lubi twardego podłoża. Złe obuwie – twarda, nieelastyczna podeszwa, która jest na przykład w większości tenisówek, wysokie obcasy, które znoszą amortyzację… wszystko to może doprowadzić do powstania ostrogi piętowej.
Nie tylko złe obuwie ogranicza elastyczność stopy, również złe nawyki takie jak długotrwałe stanie może wywołać dolegliwość.
Czynnikiem, który przede wszystkim kształtuje stopę jest chód. Duża dawka chodzenia i biegania już u małych dzieci kształtuje zdrową stopę. W dorosłym życiu za pomocą ćwiczeń można poprawić elastyczność stopy, jednak wymaga to systematycznej pracy.
Mieszkańcy miast mają ograniczoną możliwość chodzenia po naturalnym, elastycznym podłożu. Beton czy asfalt bardzo nadwyręża ścięgna stóp. Dobrze amortyzująca podeszwa obuwia oraz właściwy chód może to częściowo zniwelować.
Chcesz wiedzieć więcej o ostrodze piętowej?
- Przeczytaj o ostrodze piętowej
Masz problem z ostrogą piętową? Umów się na konsultację z fizjoterapeutą.
Zobacz nasz BLOG
Znajdziesz tam artykuły oraz Cykl „Przychodzi Pacjent do fizjoterapeuty”, gdzie opisujemy częste problemy, z którymi spotykamy się w gabinecie. Być może wskazówki i porady zamieszczone na blogu zainspirują również Ciebie?
AUTOR: Paweł Czarnocki