Jeśli jest to Twoja pierwsza wizyta u fizjoterapeuty to może zastanawiasz się, jak będzie wyglądało pierwsze spotkanie, czego będziesz potrzebował i czego możesz się spodziewać. Mamy nadzieję, że ten artykuł może pomóc Tobie efektywnie wykorzystać czas wizyty w gabinecie.
Spis treści
ToggleJak wybrać gabinet fizjoterapii?
Codziennie dokonujemy wyborów, tych ważnych i mało istotnych, a jak wybrać dobrego fizjoterapeutę? Nie tak dawno, bo w 2017 roku pojawiły się w Polsce regulacje prawne określające kryteria, które uprawniają do wykonywania zawodu fizjoterapeuty. Proces wejścia w życie ustawy o zawodzie jest długi i skomplikowany a stawka jest wysoka, chodzi nie tylko o czas, pieniądze, ale przede wszystkim o zdrowie Pacjenta.
Rekomendacje znajomych, przeszukiwanie stron internetowych, dogodna lokalizacja… w końcu pierwsza wizyta.
Na pierwszą wizytę nasi Pacjenci najczęściej umawiają się poprzez formularz na stronie internetowej. Jeśli na tym etapie Pacjent ma pytania to zawsze może je zadać już podczas rejestracji.
Jak przygotować się na pierwszą wizytę fizjoterapeutyczną?
Zdarza się, że podczas pierwszej wizyty Pacjent odczuwa stres, zagubienie, co jest naturalne – komentuje Paweł Czarnocki
Jak przygotować się na wizytę u fizjoterapeuty?
- Punktualność – pośpiech wzmacnia stres
- Wygodny strój – komfort Pacjenta podczas terapii jest ważny
- Wyniki badań – jeśli Pacjent posiada
Jak wygląda pierwsza wizyta u fizjoterapeuty?
Wywiad z Pacjentem
Jeśli to nasza pierwsza wizyta to przygotujmy się na wywiad czyli omówienie problemu. Informacje o wcześniejszych urazach (złamania, skręcenia itp.) i dolegliwościach umożliwią zebranie danych o stanie zdrowia Pacjenta oraz mogą naprowadzić na przyczynę problemu. Czasami dawno zapomniane kontuzje okazuję się ważną wskazówką, więc warto o nich powiedzieć fizjoterapeucie.
Pacjent w miarę możliwości powinien zabrać na pierwszą wizytę wyniki badań USG, MR, CT, zdjęcia RTG obszaru, w których występuje dolegliwość, jak i obszarów sąsiednich, gdyż ból często jest rzutowany. To wszystko może być bardzo ważne w diagnostyce schorzenia. Jeśli nie było badań to istotnych informacji może dostarczyć badanie manualne zwane fizykalnym.
Podczas wywiadu fizjoterapeuta zakłada kartę Pacjenta oraz uzupełnia dane kontaktowe.
Zdarza się, że podczas rezerwacji wizyty Pacjent pyta się czy potrzebne jest skierowanie od lekarza. Nie świadczymy usług NFZ, dlatego nie jest potrzebny żaden dokument. Drugie częste pytanie dotyczy wyników badań. Oczywiście warto je zabrać jeśli są, natomiast ich brak nie wyklucza wizyty u fizjoterapeuty – komentuje Paweł Czarnocki
Jakich pytań może spodziewać się Pacjent podczas wizyty w gabinecie fizjoterapeutycznym?
Fizjoterapeuta zapyta o…
- Dolegliwości
Jakie są dolegliwości, kiedy się pojawiły, czy była jakaś wyraźna przyczyna ich pojawienia, czy był uraz, co nasila dolegliwości bólowe, co łagodzi ból.
- Urazy, kontuzje
Jakie urazy, kontuzje, wypadki, operacje przechodził Pacjent
- Przyjmowane leki
Czy Pacjent przyjmuje leki, czy jest w trakcie leczenia
- Aktywność
Jaki styl życia prowadzi Pacjent, czy uprawia sport, aktywność ruchową – jeśli tak to jaka jest częstotliwość oraz forma aktywności
Badanie manualne
Terapeuta udziela Pacjentowi szczegółowych informacji o sposobie w jaki zostanie przeprowadzone dalsze badanie, odpowiada na wszelkie pytania i wątpliwości. Badanie ułatwia luźny strój Pacjenta, który umożliwia odsłonięcie istotnych dla analizy fragmentów ciała.
Następnie przeprowadzany jest szereg testów i badań w różnym ułożeniu ciała, które mają wskazać zaburzenie funkcjonalne wywołane przez dolegliwość np. nieprawidłowości postawy, napięcia mięśniowo-powięziowe, zaburzenia ruchomości stawów itp. Badanie często płynnie przechodzi w terapię, a później jest stałym elementem kontroli przebiegu leczenia podczas kolejnych sesji terapeutycznych. Terapeuta stale weryfikuje stan Pacjenta oraz dobrane techniki terapii.
Doświadczony fizjoterapeuta korzysta z dostępnych metod fizjoterapeutycznych, jak również ma własne terapie pozwalające odnaleźć i skutecznie wyeliminować przyczynę dolegliwości. Dobór technik, kolejność i czas ich wykonania ma ważne znaczenie dla efektu terapii.
Diagnoza
Dobrze przeprowadzone badanie umożliwia postawienie trafnej diagnozy. Nie zawsze ból nogi wskazuje na źródło bólu w kończynie dolnej. Częste zjawisko jakim jest rzutowanie bólu powoduje, że problem jest w innym miejscu niż odczuwany ból. Nierzadko przewlekłe stany pourazowe maskują główną przyczynę dolegliwości, zdarza się i tak, że urazów w przeszłości było wiele. Dla dobrego fizjoterapeuty nie jest to skomplikowana łamigłówka, ale proces dochodzenia do przyczyny bywa czasochłonny.
Analizując problem zdrowotny, terapeuta wyjaśnia jak doszło do urazu, gdzie tkwi problem, jak go leczyć i jak się przed nim ustrzec w przyszłości.
Fizjoterapia i leczenie w Krakowie
Niezależnie od tego czy dolegliwość jest mniej czy bardziej poważna, terapeuta zawsze przedstawia plan leczenia. Wspólnie z Pacjentem określa cel terapii, przebieg, częstotliwość oraz intensywność.
Pacjent musi mieć pewność co zostanie wykonane oraz jakie ewentualne następstwa mogą się pojawić. Częstą konsekwencją terapii, zwłaszcza przy problemach przewlekłych jest czasowe zaostrzenie objawów, efekt ten należy możliwie minimalizować.
Na tym etapie terapeuta przeprowadza pierwszy zabieg. Składa się on z szeregu działań, których dobór i ostateczne wykonanie zależy od obserwacji reakcji Pacjenta.
Doświadczenie fizjoterapeuty umożliwia optymalne dostosowanie terapii do bieżącego stanu Pacjenta. Daje to możliwość maksymalnego skrócenia czasu terapii przy zachowaniu skuteczności. Warto pamiętać, że aktywna postawa Pacjenta zawsze pozytywnie wpływa na przebieg terapii, a często jest warunkiem skuteczności. To mięśnie poruszają stawami, a ich kontrola to wynik wypracowanej umiejętności.
Profilaktyka
Warto pamiętać, że wizyta w gabinecie fizjoterapii trwa godzinę, dlatego niezmiernie ważna jest indywidualna praca Pacjenta w domu. W naszych gabinetach przykładamy dużą wagę do profilaktyki i edukacji. Każdy Pacjent po skończonej terapii otrzymuje odpowiednio dobrane ćwiczenia wraz z instruktażem. Przydatne są również filmy instruktażowe dostępna na naszym kanale YouTube
Często Pacjenci są zaskoczeni jak skorygowanie niewłaściwych schematów codziennej aktywności wpływa na jakość codziennego życia. Powrót do zdrowia jest równie ważny jak zapobieganie dolegliwościom.
Kontuzje zdarzają się zawsze. Wbrew opinii nie dotyczą jedynie sportowców. Większość urazów pojawia się podczas codziennej aktywności. Urazy przeciążeniowe narastają często bardzo powoli. Kontuzje i uszkodzenia to najczęściej urazy tkanek miękkich – skręcenia i zwichnięcia stawów, naderwane więzadła, ścięgna, mięśnia.
Każda kontuzja powinna być właściwie zdiagnozowana i leczona aby uniknąć nawrotów, które często są wynikiem niedoleczonych lub zbagatelizowanych urazów. Terapie fizjoterapeutyczne to najbardziej efektywny sposób leczenia urazów tkanek miękkich. Gdy jednak już doszło do rozerwania czy złamania, fizjoterapia znacznie skraca, a nawet wręcz umożliwia powrót do sprawności po leczeniu operacyjnym. Właściwie dobrana terapia potrafi usunąć kontuzję, jak również zmniejszyć ryzyko kolejnych urazów.
Zakończenie wizyty
Na koniec spotkania fizjoterapeuta przekazuje zalecenia i ćwiczenia do wykonywania w domu. Po pierwszej terapii trudno określić ile wizyt powinien zaplanować Pacjent, ponieważ na postęp leczenia ma wpływ wiele czynników – w tym również indywidualna praca Pacjenta. Zazwyczaj Pacjent zapisuje się na kolejną wizytę.
Często zdarza się, że problem „nawarstwia się” miesiącami i trwa dość długo, zanim Pacjent pojawi się u fizjoterapeuty. W takiej sytuacji trudno rozwiązać problem podczas jednej wizyty. Ważne jest aby Pacjent obserwował zmiany jakie zaszły po terapii, aby podczas kolejnej wizyty przekazać informacje fizjoterapeucie. To bardzo ważna wskazówka, która może być przydatna w procesie leczenia – podkreśla Paweł Czarnocki
Czy fizjoterapeuta jest skuteczny?
Aby ocenić czy fizjoterapeuta jest skuteczny nie wystarczy efekt pierwszego wrażenia. Świetna lokalizacja i dobrze wyposażony gabinet również nie zagwarantują wyleczenia naszej dolegliwości. Sprawa komplikuje się, ponieważ rzadko kiedy problem znika po pierwszej wizycie. Pomiędzy znaczną poprawą a końcowym wyleczeniem najczęściej mija trochę czasu. Dodatkowo dla trwałego efektu często niezbędna jest zmiana nawyków i poziomu aktywności, co wymaga współpracy i otwartości pomiędzy Pacjentem a terapeutą.
Poznaj opinie naszych Pacjentów
Świetny fachowiec i przesympatyczny człowiek. Na pierwszej wizycie zbadał mnie, zdiagnozował problem i od razu określił co trzeba będzie zrobić i ile wizyt będzie potrzebnych (w moim przypadku były to 3-4 wizyty). Od tamtego czasu minął prawie rok, a ja dalej czuję się świetnie. Dolegliwości nie wróciły – Zygmunt
Podczas konsultacji nie używa skomplikowanej i zawiłej terminologii medycznej, tylko za pomocą przystępnego języka tłumaczy przyczynę dolegliwości. To najlepszy rehabilitant pod każdym względem, zaczynając od fachowości i ogromnej wiedzy, a kończąc na dużym poczuciu humoru i indywidualnym podejściu do każdego pacjenta. Po każdych zajęciach wychodziłam nie tylko z bardziej “rozruszaną” ręką, ale także z lepszym samopoczuciem i zestawem ćwiczeń do domu – Anna B.
To kompetentny i przede wszystkim skuteczny rehabilitant. Stosuje metodę Mulligana, która w moim przypadku okazała się bardzo pomocna, gdyż miałam od wielu lat przewlekłe bóle, z którymi nie mogli poradzić sobie specjaliści. Pan Paweł nie „czarował”, że problem zniknie po jednej wizycie. Rzeczowo wyjaśnił w czym jest problem i jaką terapię zastosuje. Na koniec pokazał ćwiczenia, które powinnam wykonywać w ramach profilaktyki. Czuję się bardzo dobrze i stwierdzam, że jest bardzo dobrym fachowcem. Polecam! – Maria U.
Zarówno świetny specjalista jak i człowiek. Z dużym wyczuciem i spokojem podchodzi do pacjenta. Mnie kompetentnie i jasno wyjaśnił w czym tkwi problem. Tym bardziej jestem wdzięczna, ponieważ podczas wizyty byłam mocno zestresowana. Trudno się dziwić – problem z kręgosłupem mam od dawna i jak dotąd nic nie skutkowało – Wanda
Przede wszystkim rzetelność i brak ściemniania. Pan Paweł nie obiecuje gruszek na wierzbie jak poprzedni rehabilitanci. Przedstawił diagnozę i powiedział jak będzie wyglądało leczenie i co będzie robił. Po 3 wizytach czuję się znacznie lepiej – Stanisław Z.
Sprawdź co leczymy
Od ponad dwóch dekad pomagamy Pacjentom w utrzymaniu lub odzyskaniu sprawności. Każdy Pacjent otrzymuje od nas dedykowaną terapię, a po skończonym leczeniu rekomendacje i zalecenia. Specjalizujemy się w fizjoterapii sportowej, ortopedycznej, neurologicznej oraz terapii bólu.
Sprawdź przy jakich problemach może pomóc fizjoterapeuta?
Zarezerwuj czas i umów się na wizytę. Nie zatrzymuj bólu… przyprowadź go do nas!
Najczęściej zadawane pytania
Sprawdź najczęściej zadawane pytania
Zobacz nasz BLOG
Znajdziesz tam artykuły oraz Cykl „Przychodzi Pacjent do fizjoterapeuty”, gdzie opisujemy częste problemy, z którymi spotykamy się w gabinecie. Być może wskazówki i porady zamieszczone na blogu zainspirują również Ciebie?
AUTOR: Paweł Czarnocki