Spis treści
ToggleCo to są rozstępy?
Rozstępy są to zmiany skórne, wąskie blizny o nierównych brzegach, które mogą pojawić się zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Przyczyny powstawania są zróżnicowane, natomiast głównym czynnikiem, który powoduje wystąpienie zaburzeń włókien elastynowych skóry jest jej nadmierne rozciągnięcie. Rozstępy często powstają w okresie szybkiego wzrostu, podczas ciąży oraz w sytuacji otyłości.
Co powoduje powstawanie rozstępów? Jak można zapobiegać powstawaniu rozstępów oraz jak je leczyć? – dowiesz się z artykułu poniżej.
Rozstępy to dość częsty problem, który dotyka wielu Pacjentów. Na szczęście, przy zastosowaniu nieinwazyjnej terapii można zmniejszyć ich widoczność na skórze – zauważa Paweł Czarnocki
Jak powstają rozstępy?
Rozstępy to pasma, które powstają w wyniku zrywania ciągłości włókien kolagenowych.
Wyróżnia się dwie fazy powstawania rozstępów:
-
faza pierwsza – faza zapalna
Pojawiają się czerwone zmiany skórne. Czas trwania tej fazy – do około pół roku
-
faza druga – faza zanikania
Obrzęk zanika, a czerwone zmiany stają się jaśniejsze, przez co mniej widoczne. Zmiany skórne bliznowacieją a kolor zmienia się na biały. Skóra w tym miejscu jest delikatna. Na skórze wyczuwalne są niewielkie wgłębienia i pasma o nierównych brzegach.
Gdzie pojawiają się rozstępy?
Zdarza się, że rozstępy pojawiają się w miejscach, które w początkowej fazie łatwo przeoczyć np. plecy, tylna część ud.
Rozstępy najczęściej występują na:
- udach
- brzuchu
- piersiach
- plecach lub w okolicach pach – te rozstępy mogą pojawić się w okresie szybkiego wzrostu, podczas dojrzewania
Kto jest narażony na pojawienie się rozstępów?
Rozstępy to problem wielu osób, zarówno wiek jak i płeć nie mają zasadniczego znaczenia.
Osoby ze skłonnością do rozstępów:
- nastolatki w okresie dojrzewania
- kobiety w ciąży
- kobiety w okresie menopauzy
- osoby, które gwałtownie przybierają/tracą wagę
- osoby na dietach niskokalorycznych
Rozstępy – jakie są przyczyny?
Rozstępy są najczęściej wynikiem wzrostu poziomu kortyzolu we krwi – hormonu, który wydzielają nadnercza. Ilość kortyzolu wzrasta w okresie ciąży, dojrzewania oraz wzrostu wagi.
Rozstępy to dość częste zjawisko, które może pojawić się podczas:
- Gwałtownego wzrostu w okresie dojrzewania
Podczas szybkiego wzrostu, organizm nie nadąża z produkcją nowych komórek. Fakt ten może doprowadzić do powstania ubytków w skórze – rozstępów.
- Ciąży
W czasie ciąży dochodzi do dużych zmian hormonalnych. Istotne znaczenie ma dieta oraz aktywność fizyczna kobiety w ciąży. W czasie ciąży (najczęściej w II trymestrze) w wyniku nadmiaru kortyzolu następuje osłabienie włókien kolagenowych. Również wzrost poziomu estrogenów może przyczynić się do pojawienia rozstępów.
- Nagłego przyrostu lub spadku masy ciała
Gwałtowna zmiana masy ciała powoduje, że skóra wiotczeje lub rozciąga się – tym samym mogą pojawić się rozstępy.
- Po operacjach plastycznych
Np. podczas zabiegu wszczepienia implantów piersi
- Braku aktywności fizycznej
Podczas niedostatecznej aktywności następuje spadek elastyczności i jędrności skóry.
- Braku nawilżenia skóry
Odpowiednie nawilżenie skóry zapewnia elastyczność, co minimalizuje ryzyko wystąpienia rozstępów. Do nawilżania skóry niezbędny jest kolagen oraz naturalne lipidy, których wytwarzanie zależy od stanu zdrowia człowieka.
- Niewłaściwej diety
Niewłaściwa dieta, niewystarczająca ilość witamin, mikro oraz makroelementów może wpłynąć na pojawienie się rozstępów. Szczególnie istotny jest właściwy poziom cynku, który ma wpływ na kondycję skóry. Zdarza się, że osoby będące na dietach niskokalorycznych mogą mieć skłonność do rozstępów.
Dla kondycji skóry bardzo duże znaczenie mają działające antyoksydacyjne witaminy A, C i E, a także witaminy z grupy B (szczególnie B5), które zapewniają skórze jędrność i elastyczność. Ponadto, ważne jest prawidłowe dotlenienie skóry, co osiągniemy, mając odpowiedni poziom żelaza we krwi.
Rozstępy a predyspozycje genetyczne
Genetyka również ma znaczenie na dysfunkcje tkanki łącznej. Skłonność do rozstępów jest dziedziczona, ponieważ predyspozycje do ich powstawania mają osoby o zaburzeniach metabolicznych i gorszej kondycji skóry.
Czy można mieć wpływ na pojawienie się rozstępów?
W istotnym stopniu możemy zapobiec rozstępom. Pomimo tego, że zmiany hormonalne i skłonności genetyczne często są poza naszą pełną kontrolą, możemy znacząco obniżyć ryzyko pękania skóry. Jak to możemy zrobić, co jest szczególnie ważne?
- właściwa dla wieku i kondycji aktywność fizyczna
- higiena zagrożonych obszarów skóry (rozcieranie gąbką, szczotkowanie, prysznic zimy/gorący itp.)
- unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce
Aby obniżyć ryzyko pękania skóry i powstawania rozstępów warto dbać o:
- zdrowy tryb życia
- systematyczną aktywność fizyczną
- optymalną masę ciała
- unikać diet niskokalorycznych
Rozstępy – jak zmniejszyć ich widoczność na skórze?
Zdarza się, że nie zawsze można wyeliminować czynniki wpływające na powstawanie rozstępów.
Warto zaznaczyć, że można zmniejszyć widoczność rozstępów na skórze. W tym zakresie dobrze sprawdza się diatermia TECAR z zastosowaniem nowoczesnej głowicy dwubiegunowej. Zabiegi te można połączyć także z innymi czynnikami fizykalnymi takimi jak laser i pole magnetyczne. Największe szanse na ograniczenie narastania zmian są w pierwszej fazie powstawania rozstępów (gdy pojawiają się czerwone zmiany skórne). Rozpoczęcie leczenia, szczególnie w tej fazie daje widoczne efekty – zauważa Paweł Czarnocki
Jak można wykorzystać diatermię TECAR do zmniejszenia rozstępów oraz blizn?
Diatermia TECAR ma szerokie zastosowanie w fizjoterapii, co ciekawe równie dobrze sprawdza się jako zabieg na blizny i rozstępy – zauważa Paweł Czarnocki
Terapia TECAR – co to właściwie jest?
Terapia TECAR to oddziaływanie na ciało Pacjenta poprzez wytwarzanie ciepła i reakcję elektrochemiczną w głębi ciała. Proces ten zachodzi w obszarze pomiędzy elektrodami (bierną i czynną).
Istnieją 3 główne rodzaje terapii TECAR:
- Aplikacja oporowa – wytwarzanie ciepła następuje równomiernie w całym obszarze pomiędzy elektrodami
- Aplikacja pojemnościowa – ciepło wydziela się w obszarze aplikacji elektrody czynnej, a głównym czynnikiem jest reakcja elektrochemiczna wewnątrz tkanek pomiędzy elektrodami bierną i czynną
- Aplikacja dwubiegunowa działająca na małym obszarze pod głowicą – występuje działanie termiczne i elektrochemiczne. Ta aplikacja ma zastosowanie w terapii leczenia blizn
CHCESZ WIEDZIEĆ więcej?
O samej specyfice działania diatermii TECAR możesz przeczytać na naszej stronie.
Terapia TECAR – jak to działa na rozstępy i inne blizny?
Podczas zabiegu wytwarza się ciepło oraz reakcja elektrochemiczne w obszarze objętym aplikacją. Reakcja elektrochemiczna wpływa na tkanki na poziomie komórkowym – powoduje zmianę przepuszczalności błony komórkowej oraz przyspieszenie metabolizmu. Ciepło z kolei daje efekt rozszerzenia naczyń krwionośnych, co powoduje lepsze ukrwienie.
Podczas terapii TECAR włókna kolagenowe są przegrzewane, co powoduje polepszenie ich odżywienia – w efekcie stają się grubsze i mocniejsze. Finalnie, na skórze można zaobserwować lepsze wypełnienie tkanek.
Jakie efekty możemy osiągnąć podczas terapii TECAR?
- zmiękczenie blizn, rozstępów
- zapobieganie rozchodzeniu się pęknięcia skóry
- poprawę elastyczności i wypełnienia skóry poprzez dotlenienie i odżywienie
Jak TECAR wpływa na skórę?
Podczas zabiegu prąd wysokiej częstotliwości (0,4-1,2 MHz) przepływa przez skórę pomiędzy elektrodami, co powoduje drganie cząsteczek (elektronów lub jonów), wytwarzanie ciepła i między innymi podgrzanie włókien kolagenowych. Ciepło endogenne, powoduje przekrwienie tkanek, co wypełnia i napina włókna kolagenowe – i tym samym ujędrnia skórę i spłyca blizny.
Co ważne, elektrochemiczna składowa terapii TECAR powoduje stymulację fibroblastów do regeneracji i produkcji nowych włókien kolagenowych i elastyny – co uruchamia mechanizmy naprawcze.
W wyniku terapii poprawia się elastyczność skóry, jak również jej gęstość. Dobrze jest łączyć terapię TECAR z laseroterapią biostymulacyjną i magnetoterapią. Z kolei niewłaściwe wydaje się łączenie terapii TECAR z laserem wysokoenergetycznym, z powodu ryzyka przedawkowania efektu cieplnego.
W efekcie działania ciepłem na tkanki głębokie, zostaje przyspieszony drenaż limfatyczny, co powoduje przyspieszenie usuwania toksyn, w efekcie czego skóra jest bardziej odżywiona i dotleniona.
Terapia TECAR – ile zabiegów należy zaplanować?
Chwilowe zmiany kondycji skóry, w tym ujędrnienie i napięcie mogą być widoczne dość szybko. Natomiast aby utrwalić efekt, zaleca się serię zabiegów – około 5 zabiegów wykonywanych 2-3 razy w tygodniu.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu TECAR na rozstępy?
Przeciwskazań nie jest wiele:
- choroby zakaźne, w tym gruźlica
- choroby nowotworowe
- skłonność do krwawień, miażdżyca naczyń
- ciąża w obszarze terapii
- zapalenie zakrzepowe naczyń
- implant metalowy, rozrusznik znajdujący się w obszarze terapii
- istotne zaburzenia czucia
- przyjmowanie sterydów i NLPZ, gdyż ogranicza to metabolizm
Czy terapia TECAR na rozstępy jest bezpieczna?
Tak, zabiegi są bezpieczne jeśli wykonywane są przez wykwalifikowaną osobę.
Zawsze istnieją przeciwskazania zarówno do fizykoterapii jak i diatermii TECAR – dlatego terapia zostaje wdrożona po wywiadzie z Pacjentem.
Czy terapia TECAR na rozstępy jest bolesna?
Terapia właściwie wykonywana nie wywołuje uczucia bólu ani dyskomfortu.
Czy terapia TECAR na rozstępy jest skuteczna?
Skuteczność zabiegów zależy zarówno od doświadczenia, wiedzy i umiejętności fizjoterapeuty, jak również od możliwości organizmu Pacjenta.
Terapia TECAR na rozstępy i blizny w Krakowie
Nie można zatrzymać procesu wiotczenia skóry. Jednakże dbając o właściwe nawilżenie i elastyczność skóry może ten proces spowolnić. Natomiast jeśli pojawią się na skórze zmiany w postaci rozstępów to należy reagować możliwie szybko.
MAMY DOŚWIADCZENIE w stosowaniu diatermii TECAR.