Spis treści
ToggleTerapia NEURAC – co to właściwie jest?
Norweska metoda edukacji kinezyterapeutycznej S-E-T oraz jej rozwinięcie – NEURAC to szeroko pojęta terapia oraz diagnostyka. Podczas terapii fizjoterapeuta wykorzystuje relaksację lub destabilizację tkanek objętych dolegliwościami bólowymi.
Rozluźnienie uzyskuje się poprzez ćwiczenia w odciążeniu, za pomocą aparatów REDCORD (Therapy Master). Oczekiwany efekt daje też użycie przyrządów do ćwiczeń sensomotorycznych, takich jak: piłki, poduszki sensomotoryczne oraz taśmy oporowe.
Odciążenie umożliwia zastosowanie terapii w fazie ostrej tj. zaraz po urazie.
NEURAC – jaki jest cel terapii?
Głównym celem terapii jest:
- normalizacja pracy mięśni
- zmniejszenie napięcia mięśni
- działanie przeciwbólowe
Kiedy stosować terapię NEURAC?
Terapia sprawdza się w okresie rekonwalescencji, jak również w przypadku niedoleczonych urazów, wszędzie tam gdzie problemem jest niewłaściwa praca oraz zmniejszona siła i wytrzymałość grupy mięśni. Gdy funkcja sensomotoryczna ulega pogorszeniu, pojawia się zaburzenie wzorców ruchu i stabilizacji stawów.
Terapia S-E-T (Sling Exercise Therapy)
W metodzie S-E-T odtworzenie samokontroli nerwowo-mięśniowej nad wykonywaniem zaburzonego ruchu jest możliwe do uzyskania przy zastosowaniu ćwiczeń w łańcuchach kinematycznych otwartych i zamkniętych. Stosuje się ćwiczenia z użyciem aparatów REDCORD, piłek oraz poduszek terapeutycznych. Zadaniem terapeuty jest diagnostyka problemu oraz odnalezienie mięśnia, który nie pracuje właściwie. Następny krok to dobór właściwego obciążenia dla Pacjenta, podczas ćwiczeń w łańcuchach kinematycznych zamkniętych.
Ćwiczenia w łańcuchach kinematycznych otwartych stosuje się w ostatniej fazie – rekonwalescencji, której celem jest zabezpieczenie Pacjenta przed ponownym urazem.
Terapia NEURAC pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty
Mgr Paweł Czarnocki ukończył szkolenie z terapii NEURAC.
Terapia NEURAC oraz S-E-T – fizjoterapia w Krakowie
MAMY DOŚWIADCZENIE w terapii NEURAC oraz S-E-T. Sprawdź nasze terapie – umów się na konsultację z fizjoterapeutą.
CHCESZ WIEDZIEĆ więcej?
Sprawdź na czy polega terapia Kaltenborna. Przeczytaj o terapii manualnej Mulligana.