Spis treści
ToggleTerapia powięziowa – na czym polega?
Podczas terapii powięziowej można zaktywizować zaburzone procesy regeneracji. Rodzajów terapii powięziowej jest wiele. Fizjoterapeuta dobiera odpowiednią technikę podczas analizy stanu Pacjenta.
Terapia powięziowa – typy
W praktyce najczęściej stosuje się 3 formy terapii powięziowej:
1. Fitness powięziowy zwany również stretchingiem
Jest to forma samodzielnej pracy nad elastycznością ciała poprzez systematyczny i powtarzalny ruch. To nic innego jak np. Tai-ji, joga czy też zajęcia typu Zdrowe plecy/Zdrowy kręgosłup.
2. Współpraca z fizjoterapeutą, który stosuje metody Terapii Powięziowej
Jest wiele metod, natomiast większość z nich oparta jest na analizie ruchomości ciała Pacjenta, przesuwalności tkanek, poszukiwaniu objawów blokad tkankowo-powięziowych. Po takiej diagnostyce fizjoterapeuta dobiera sposób odblokowania. Najczęściej są to cztery elementy, które wzajemnie się uzupełniają:
A. Rozciąganie czyli wydłużanie pasm powięziowo-mięśniowych.
B. Uwalnianie zablokowań za pomocą wałków, piłek czy też działań fizjoterapeuty. Wytwarzany jest nacisk na obszar ograniczonej przesuwalności powięzi, który jest opuchnięty lub stwardniały.
C. Technika RECOIL jest często porównywana z relaksacją poizometryczną. Daną funkcję poprawia się poprzez aktywizację mięśni przeciwnych (tzw. antagonistycznych), np. przy blokadzie powięzi barku, gdy chcemy polepszyć pracę zginacza to najpierw wytwarzamy napięcie wstępne prostownika. Można to porównać do napięcia łuku przed wypuszczeniem strzały.
D. Poprawa odczuwania ciała
To przede wszystkim ćwiczenia poprawiające równowagę i propriocepcję czyli głębokie odczuwanie ciała i jego ułożenia. Przykładem może być ćwiczenie rąk w pozycji stojącej, na jednej nodze, z zamkniętymi oczami.
3. Akupunktura powięziowa
Igły umieszcza się w punktach akupunkturowych, które są rozmieszczone wzdłuż 20 linii tzw. meridianów. Celem jest przywrócenie przepływu energii życiowej. Meridiany prawdopodobnie mają głębsze połączenie z powięzią, gdyż znajdują się wzdłuż płaszczyzn powięziowych.
Chcesz wiedzieć więcej o terapii powięziowej?
Terapia powięziowa – fizjoterapia w Krakowie
MAMY DOŚWIADCZENIE w stosowaniu terapii powięziowej. Lata praktyki pozwoliły nam opracować terapie, które pomagają znaleźć i wyeliminować przyczynę dolegliwości, dzięki temu skutecznie leczymy nawet przewlekłe stany pourazowe.