Spis treści
ToggleStaw ramienny – jaka jest jego rola?
Staw ramienny to bardzo mobilny staw wieloelementowy o dość skomplikowanej budowie. Pomimo stosunkowo ażurowej konstrukcji, staw ramienny został przystosowany do przenoszenia dużych obciążeń. Aby staw właściwie spełniał tę funkcję to musi być systematycznie przygotowywany do obciążeń.
Stawy elementarne składające się na staw ramienny:
- staw ramienno-łopatkowy
- staw barkowo-obojczykowy
- staw mostkowo-obojczykowy
- staw łopatkowo-żebrowy (nie posiada torebki stawowej)
Przy dużej mobilności stawu, konieczna jest systematyczna aktywizacja mięśni, która zapewnia balans pomiędzy ruchomością a stabilizacją. Kluczową rolę w zachowaniu równowagi odgrywają cztery mięśnie, które składają się na stożek rotatorów.
Stożek rotatorów (pierścień rotatorów) – co to właściwie jest?
Stożek rotatorów, zwany też pierścieniem rotatorów okala głowę kości ramiennej, znajduje się na zewnętrznej przedniej, tylnej oraz górnej części stawu ramienno-łopatkowego. Składa się z czterech mięśni rotatorów barku mających swój końcowy przyczep na łopatce. Są to mięśnie:
- nadgrzebieniowy
- podgrzebieniowy
- podłopatkowy
- obły mniejszy
Mięśnie te stabilizują części składowe stawu barkowego w trakcie ruchu. Ich praca umożliwia właściwe obciążanie barku w trakcie pracy dużych mięśni takich jak mięsień naramienny, piersiowy i inne. Zaburzenie pracy dużych mięśni powoduje, że pierścień rotatorów staje się narażony na przeciążenia i urazy.
Stożek rotatorów – jaka jest jego rola?
Stożek rotatorów pełni kilka ważnych funkcji:
- stabilizacja głowy kości ramiennej w panewce łopatki
- rotacja w stawie ramiennym – ruchy skrętne
- odwodzenie – uniesienie ramienia w bok
Reasumując stożek rotatorów odpowiada za prawidłowe wykonywanie wszystkich ruchów w stawie barkowym. Dodatkowo rotatory biorą udział w wykonywaniu ruchu odwodzenia i rotacji.
Zespół stożka rotatorów – co to właściwie jest?
Uszkodzenie stożka rotatorów jest obecnie jednym z najczęstszych przypadłości stawu ramiennego. Zespół stożka rotatorów to wynik uszkodzenia ścięgien i mięśni wchodzących w jego skład.
Do urazu dochodzi najczęściej podczas wypadku lub treningu sportowego, zdarza się również w trakcie zwykłych czynności jak prace domowe (np. podczas wieszania firanek).
Uszkodzenie struktur może pojawić się również w wyniku postępujących zmian degeneracyjnych w ścięgnie lub przyczepie.
Naderwania lub zerwania ścięgna w obszarze pierścienia rotatorów obecnie zdarzają się zdecydowanie zbyt często. To dość popularne urazy, które mogą pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Zdarza się, że bezpośrednia przyczyna kontuzji jest dość błaha, jak na przykład „szarpnięcie” ciężkiego przedmiotu. Często pierwotny uraz jest lekceważony i do gabinetu przychodzą Pacjenci ze zmianami przewlekłymi, które rozwijają się równolegle z kumulacją przeciążeń barku – komentuje Paweł Czarnocki
Uszkodzenia pierścienia rotatorów – typy
Uszkodzenie stożka rotatorów może być:
- małe – obrzęk, zapalenie kaletek stawowych
- średnie – przewlekły stan zapalny oraz włóknienie i częściowe rozerwanie jednego lub kilku ścięgien
- duże – całkowite przerwanie pierścienia i/lub jednego lub wielu ścięgien mięśni rotatorów
Zespół stożka rotatorów – przyczyny
Wyróżnia się dwie główne przyczyny uszkodzenia stożka rotatorów:
A. Uszkodzenie stożka rotatorów w wyniku urazu – zerwanie lub naderwanie
Urazy lub powtarzające się mikrourazy często związane są z uprawianiem sportu. Najczęściej narażeni są sportowcy, ponieważ aktywność sportowa wymaga częstych zmian obciążeń w trakcie unoszenia rąk w górę.
B. Uszkodzenie stożka rotatorów o charakterze przewlekłym
W tym przypadku do uszkodzeń dochodzi w wyniku zmian zwyrodnieniowych ścięgien i mięśni obręczy barkowej oraz przeciążeń. Zmiany zwyrodnieniowe najczęściej rozwijają się dość wolno, dlatego też początkowa faza choroby nie daje wyraźnych dolegliwości. Zmiany mogą wywołać ścieńczenie, wytarcie lub rozrywanie części włókien.
Uszkodzenie pierścienia rotatorów – charakter urazu
- uraz w wyniku szarpnięcia, dźwignięcia ciężaru w połączeniu z rotacją ramienia
- nieleczony stan zapalny – często występuje przy niefizjologicznym obciążaniu stawu
- postępujące zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawu barkowo-łopatkowego
Kiedy może dojść do uszkodzenia pierścienia rotatorów?
Podczas jakich czynności może dojść do urazu?
1. Uniesienie ramienia powyżej linii barków, połączone z funkcjonalnym ograniczeniem aktywności obręczy barkowej
Niektóre aktywności domowe mogą wywołać tę dolegliwość, np. mycie okien, malowanie ścian. Jednakże przyczyną jest zły wzorzec pracy barku, a nie ta prosta czynność.
2. Szarpnięcie, podniesienie zbyt dużego ciężaru lub praca na długiej dźwigni
To najczęściej urazy sportowe np. podczas szarpnięcia (rzut piłką) czy podniesienie zbyt dużego ciężaru. Podczas tych czynności działają duże siły, które mogą wywołać uraz ścięgna. Dlatego tak ważny jest trening przygotowujący do danej dyscypliny sportu oraz rozgrzewka przed wysiłkiem.
3. Czynności powtarzające się w niefizjologicznych warunkach
Powtarzające się sekwencje ruchu, zła postawa ciała (np. wysunięta głowa w przód), przenoszenie bez właściwej techniki ciężkich przedmiotów.
4. Długotrwała degeneracja tkanek w wyniku mikrourazów
Przykładem może być długotrwała praca z elektronarzędziami lub gra w tenisa lub golfa.
5. Zwyrodnienia w wyniku zaburzenia równowagi mięśniowej obręczy barkowej
W sytuacji gdy jedne mięśnie są przeciążone i skrócone, a inne osłabione – to może dojść do uniesienia głowy kości ramiennej w stawie ramiennym oraz niewłaściwego ustawienia łopatki.
Zespół stożka rotatorów – kto najczęściej choruje?
W grupie ryzyka są osoby amatorsko uprawiające sport, bez właściwego przygotowania treningowego. Problem dotyczy przede wszystkim siatkarzy, koszykarzy, pływaków czy tenisistów. Do urazu dochodzi najczęściej w końcowej fazie rzutu czy wymachu.
Z drugiej strony również osoby o niskiej aktywności ruchowej mogą zachorować. Ograniczenie ruchomości, osłabienie siły mięśniowej oraz sztywność mięśni, przy zwykłej czynności (np. wieszanie firanek) może wywołać uraz.
Zespół stożka rotatorów może wystąpić nie tylko podczas aktywności sportowej, ale również w pracy, podczas wykonywania powtarzających się ruchów z uniesionym do góry ramieniem. W grupie ryzyka mogą być pracownicy na budowach. Ta grupa zawodowa z uwagi na charakter pracy mocno eksploatuje bark poprzez długotrwałą i jednostajną czynność (np. malowanie pędzlem). W tym przypadku liczne mikrourazy i przeciążenia mogą wywołać przewlekłe zmiany.
Ta dolegliwość nie omija również osób starszych, u których wraz z wiekiem postępuje osłabienie mięśni oraz ścięgien. Często wiąże się to z zaprzestaniem przez osoby starsze jakiejkolwiek formy aktywności aerobowej.
Z wiekiem pogarsza się elastyczność tkanek oraz ich uwodnienie. Postęp tego procesu może zostać znacznie ograniczony poprzez systematyczną aktywność – co ma bezpośredni wpływ na wytrzymałość mięsień, ścięgien i stawów. Zespół stożka rotatorów w tym przypadku jest wynikiem przyspieszonego starzenia się organizmu i w efekcie zużywania się stawów.
Uszkodzenia stożka rotatorów – objawy
Podstawowym objawem jest niestabilność stawu ramiennego i ból, który znacznie ogranicza mobilność stawu. Ból może być zlokalizowany na górze, z boku barku lub po zewnętrznej stronie ramienia. W fazie ostrej, podczas urazu ból jest silny, natomiast w fazie przewlekłej ból narasta przy próbie rozćwiczania. W zależności od typu uszkodzenia ból może być odczuwany przy ruchu, w stanie spoczynku lub w nocy.
Niezabezpieczone uszkodzenie jest przyczyną wadliwej pracy całej struktury, co prowadzi do kolejnych uszkodzeń.
Objawy uszkodzenia stożka rotatorów mogą być różne w zależności od przyczyny uszkodzenia.
Poniżej najczęstsze objawy uszkodzenia pierścienia rotatorów w zależności od typu uszkodzenia
A. Zmiany zwyrodnieniowe stożka rotatorów (zapalenie) – objawy
- dolegliwości bólowe będą pojawiały się stopniowo
- ból powysiłkowy – pojawia się w pierwszym okresie po uszkodzeniu
- ból podczas ruchu – wraz z rozwojem choroby ból pojawia się podczas podnoszenia kończyny górnej do góry i do boku
- ból spoczynkowy – pojawia się wraz z postępem choroby
Wyraźne dolegliwości bólowe najczęściej pojawiają się na późniejszym etapie choroby, gdy kolejne uszkodzenia struktur pierścienia rotatorów nakładają się.
Podczas zmian zwyrodnieniowych stożka rotatorów, które powstały w wyniku zapalenia, Pacjent skarży się na tkliwość w okolicy łopatki oraz bocznej i przedniej części ramienia.
Wraz z rozwojem choroby może pojawić się zespół bolesnego barku – ruchomość w stawie staje się mocno ograniczona, a przy zaawansowaniu choroby może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń ścięgien i mięśni.
Istotne zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stożka rotatorów mogą skutkować jego naderwaniem a nawet zerwaniem i znacznie upośledzić funkcję stawu ramiennego.
Wolno postępujące uszkadzanie stożka rotatorów może wystąpić przy chorobach:
- RZS – Reumatoidalne Zapalenie Stawów
- Dna moczanowa
- Toczeń układowy
- Borelioza
B. Uszkodzenia stożka rotatorów w wyniku urazu – objawy
- ból pojawia się nagle
- obrzęk, krwiak w części tylnej lub przedniej ramienia
- osłabienie funkcji kończyny górnej – problem z odwodzeniem uniesionej ręki oraz z rotacją zewnętrzną
- wybicie głowy kości ramiennej
W przypadku całkowitego zerwania objawy są inne.
C. Zastarzałe uszkodzenia stożka rotatorów – objawy
- ból może być nagły (np. po próbie dźwignięcia ciężaru) lub nasilać się stopniowo
- ból pojawia się w okolicy mięśnia naramiennego, a następnie może przenieść się do ramienia i przedramienia
- ból podczas aktywności fizycznej
- ból pojawia się przy wykonywaniu czynności takich jak uniesienie ramienia do góry lub podczas pracy z uniesionymi rękami
- możliwy jest ból spoczynkowy (podczas snu)
- ograniczenie mobilności stawu
- osłabienie mięśni w okolicy barku
- może pojawić się wrażenie „przeskakiwania” w barku
Uszkodzenia pierścienia rotatorów – diagnoza
Fizjoterapeuta podczas wizyty może wykonać pomiary kończyn i sprawdzić zakres ruchomości. Specjalista ocenia siłę mięśniową w stawach obręczy barkowej oraz wygląd całego układu obręczy barkowej.
Ważna jest trafność diagnozy oraz wykluczenie podobnych dolegliwości wywołanych przez inne urazy i zwyrodnienia w obrębie stawu ramiennego oraz barkowo-obojczykowego, np. zapalenie kaletek w obręczy barkowej. Podstawą do oceny stopnia uszkodzeń jest diagnostyka obrazowa.
Warto też wykluczyć ból rzutowany z obszaru kręgosłupa szyjnego, który może dawać podobne objawy.
Uszkodzenia stożka rotatorów – badanie USG, RTG, Rezonans Magnetyczny, Tomografia Komputerowa
Aby ocenić stopień uszkodzenia stożka rotatorów należy wykonać badanie obrazowe – np. USG. Ważne jest to, że USG może być wykonane dynamicznie (w trakcie ruchu ramieniem) – co daje możliwość oceny pracy chorego ramienia. W trakcie tego badania można rozpoznać poziom uszkodzenia. Podczas USG widoczne jest również miejsce uszkodzenia. USG może ujawnić także ewentualne inne urazy w obszarze ramienia.
Przy większym stopniu uszkodzenia ruch barkiem jest bardzo ograniczony i wtedy konieczne jest wykonanie RTG lub Tomografii Komputerowej (TK).
Przy wątpliwościach najdokładniejszym badaniem jest Rezonans Magnetyczny (MR). Badanie MR pokazuje dość dokładnie stopień uszkodzeń tkanek miękkich.
W zależności od przyczyny uszkodzenia stożka rotatorów, fizjoterapeuta wprowadza odpowiednie leczenie. Im szybciej leczenie zostanie wprowadzone – tym krótszy będzie czas powrotu do sprawności.
Zespół stożka rotatorów – jakie są rokowania?
Przy tej dolegliwości dużo zależy od typu i miejsca uszkodzenia, wieku i kondycji Pacjenta.
Przy zmianach zwyrodnieniowych jeśli zostanie wprowadzona fizjoterapia to rokowania są dobre. Natomiast przy zaawansowanych zmianach zwyrodnieniowych stożka rotatorów bardzo trudno jest zlikwidować dolegliwości. Dlatego tak istotne jest trafne rozpoznanie i podjęcie leczenia, aby nie doprowadzić do rozwoju choroby.
Jeśli do uszkodzenia stożka rotatorów doszło w wyniku urazu, to sposób postępowania oraz szansa na poprawę zależy od zakresu uszkodzenia. Istotny jest również wiek i stan zdrowia Pacjenta oraz czas rozpoczęcia leczenia.
Zarówno leczenie zachowawcze jak i operacyjne daje dobre rezultaty. Zdarza się, że proces leczenia jest długi, dlatego ważną rolę odgrywa zaangażowanie Pacjenta oraz sumienność wprowadzania w życie zmian, które zarekomendował fizjoterapeuta.
Zespół stożka rotatorów – leczenie i fizjoterapia w Krakowie
1. Zespół stożka rotatorów – leczenie zachowawcze
Kluczową rolą fizjoterapii jest poprawa wzorca ruchu i umiejętności stabilizacji stawu ramiennego oraz łopatki.
Główne cele leczenia zachowawczego przy uszkodzeniu pierścienia rotatorów:
- uniknięcie kolejnych uszkodzeń
- zmniejszenie dolegliwości bólowych
- poprawa zakresu ruchu
- wzmocnienie mięśni obręczy barkowej
- polepszenie wzorca ruchu
Fizjoterapeuta ma wiele narzędzi fizjoterapeutycznych, które dają dobre efekty przy tej dolegliwości.
Poprawę ruchomości w stawach obręczy barkowej jak również kręgosłupa szyjnego i piersiowego można osiągnąć za pomocą mobilizacji tkanek, terapii manualnej oraz ćwiczeń (zwłaszcza ćwiczeń czynnych-prowadzonych).
Terapia manualna pozytywnie wpływa na stan tkanek okołostawowych oraz zapobiega utracie elastyczności torebki stawowej.
Podczas terapii fizjoterapeuta kontroluje postawę ciała Pacjenta. Asymetria widoczna poprzez nierówne ułożenie barków może przyczynić się do problemów z kręgosłupem piersiowym i szyjnym.
Przy uszkodzeniu stożka rotatorów dobre wyniki daje również trening ekscentryczny mięśni. W zależności od etapu leczenia terapeuta wprowadza dedykowane ćwiczenia. Ćwiczenia nastawione są na wzmocnienie i rozciągnięcie, pełnią również ważną rolę w zapobieganiu przeciążeniom. Pacjent wykonuje ćwiczenia zarówno bierne jak i czynne w gabinecie, a następnie otrzymuje instruktaż ćwiczeń do wykonywania w domu. Systematycznie wykonywane ćwiczenia przyspieszają proces regeneracji.
Praca nad wyrównaniem balansu mięśniowego czyli rozluźnienie i rozciągnięcie mięśni przeciążonych i jednoczesne wzmocnienie osłabionych jest również elementem terapii. Przy uszkodzeniu pierścienia rotatorów często trzeba zaktywizować pracę mięśni stożka oraz mięśnia zębatego przedniego i równocześnie rozluźnić przeciążone mięśnie piersiowe i naramienne.
Terapia powięziowa obręczy barkowej i stawu ramiennego jest skuteczna na etapie usprawniania Pacjenta. Rozluźnienie obręczy barkowej, obszaru stawu ramiennego oraz klatki piersiowej daje dobre efekty. Dość istotne jest rozluźnienie mięśni, które tworzą stożek rotatorów. Działania te wyraźnie wpływają na proces regeneracji tkanek, poprawiają elastyczność a także krążenie.
Fizykoterapia pełni rolę uzupełniającą w terapii przy urazach pierścienia rotatorów. Zabiegi mają na celu rozluźnienie napiętych mięśni, obniżenie bólu oraz pobudzenie procesów regeneracyjnych. Stosuje się m.in. zabiegi takie jak elektroterapia, krioterapia, ultradźwięki, laseroterapia, magnetoterapia.
2. Zespół stożka rotatorów – leczenie operacyjne
Jeśli doszło do całkowitego zerwania lub znacznego naderwania stożka rotatorów to warto pomyśleć o operacji. Również gdy leczenie zachowawcze nie przynosi spodziewanych efektów to może to być wskazaniem do zabiegu.
Po operacji kończyna górna zostaje unieruchomiona – jest to kluczowe aby doszło do stabilnego połączenia ścięgna z kością. W tym czasie zalecany jest temblak lub orteza obręczy barkowej. Czas unieruchomienia to około 4 – 6 tygodni.
Warto podkreślić, że powrót do sprawności po operacji może przyspieszyć fizjoterapia pooperacyjna. Ostrożną fizjoterapię warto zacząć już po kilku dniach od zabiegu. Na początkowym etapie fizjoterapeuta zabezpiecza obszar, który był operowany.
Głównym celem fizjoterapii pooperacyjnej przy uszkodzeniu stożka rotatorów jest:
- fizjoterapia obszaru blizn pooperacyjnych
- zmniejszenie napięcia mięśni w obręczy barkowej
- poprawa ruchomości
- lepsza siła i stabilność stawowa obręczy barkowej
- ograniczenie dolegliwości bólowych
- kontrola postawy ciała
Fizjoterapeuta analizuje postępy leczenia i stopniowo wprowadza:
- ćwiczenia zwiększające ruchomość w stawie
- ćwiczenia wzmacniające mięśnie obręczy barkowej
- terapię manualną, która zmniejszy napięcie mięśniowo-powięziowe obręczy barkowej
Na tym etapie można nie tylko ograniczyć dolegliwości bólowe, ale również znacząco poprawić ruchomość w stawie.
Na ostatnim etapie fizjoterapii pooperacyjnej Pacjent wraca do pełnych obciążeń obręczy barkowej.
Jaki jest czas rekonwalescencji po operacji stożka rotatorów?
Czas rekonwalescencji w znacznej mierze zależy od:
- stanu Pacjenta przed operacją
- stopnia ograniczenia ruchomości
- wieku Pacjenta
- zaangażowania Pacjenta
- kondycji i stanu zdrowia Pacjenta
Procesy regeneracyjne inaczej przebiegają u młodych Pacjentów, u których doszło do zerwania stożka rotatorów w wyniku kontuzji, niż u starszych osób, u których doszło do degeneracji stożka.
W zależności od zakresu uszkodzeń, kondycji oraz zaangażowania Pacjenta fizjoterapia pooperacyjna trwa kilka miesięcy. Fizjoterapeuta dobiera narzędzia terapeutyczne indywidualnie dopasowane do potrzeb Pacjenta.
Zespół stożka rotatorów a powrót do sportu
Po uszkodzeniu stożka rotatorów powrót do sportu jest możliwy. Warto podkreślić, że powrót do aktywności powinien przebiegać pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty, który stopniowo wprowadzi ćwiczenia, które przygotują uszkodzoną kończynę do podjęcia prawidłowej pracy.
Chcesz dowiedzieć się jak wygląda bezpieczny trening?
Uszkodzenia pierścienia rotatorów – profilaktyka
Jak zapobiegać uszkodzeniom stożka rotatorów?
Pacjent, u którego stwierdzono uszkodzenie pierścienia rotatorów w przeszłości, powinien nauczyć się unikać niewłaściwych ruchów i nawyków, które mogą źle wpłynąć na bark. Ważne jest również wyeliminowanie pierwotnej przyczyny dolegliwości. Wskazane są systematyczne ćwiczenia dobrane przez fizjoterapeutę.
-
Sprawdź ćwiczenia, które mogą pomóc przy bólu obręczy barkowej
-
Sprawdź ćwiczenia, które mogą pomóc przy bólach pleców, ramion, karku
Ponieważ uraz pierścienia rotatorów może pojawić się nagle, więc istotna jest świadomość i profilaktyka.
Na co należy zwrócić uwagę? Ważna jest:
- regularna i zróżnicowana aktywność fizyczna
- uważanie na przeciążenia
- unikanie powtarzalności tych samych ruchów
Działania te mogą zmniejszyć ryzyko uszkodzenia stożka rotatorów, a w razie urazu znacząco skrócić okres rekonwalescencji.
Zespół stożka rotatorów – konsekwencje braku leczenia
Brak właściwego rozpoznania i leczenia może spowodować narastanie stopnia uszkodzenia i dalsze ograniczanie funkcji stawu. Z czasem może dojść do całkowitego upośledzenia ruchomości w stawie ramiennym.
Poznaj opinie naszych Pacjentów
We wrześniu 2018 r. miałam wypadek, upadlam na lewą stronę i bardzo bolała mnie ręka. Trafiłam na SOR gdzie zrobiono prześwietlenie łokcia i stwierdzono, że nie ręka jest tylko stłuczona, założono chustę i wydano skierowanie do lekarza chirurga. Po tygodniu dostałam się do chirurga w przychodni (przez ten tydzień cały czas byłam na środkach przeciwbólowych i rękom nie mogłam ruszać). Pani doktor stwierdziła że ręka jest stłuczona, na powstały krwiak kazała kupić maść w aptece. Mimo mojej uwagi, że ręką nie mogę ruszać i bardzo boli, szczególnie ramię, stwierdziła że stłuczenie długo boli i trzeba czekać. Ręka coraz bardziej bolała, środki przeciwbólowe pomagały na chwilę. Poprosiłam Pawła o pomoc. Przyszedł oglądnął rękę (czego pani doktor nie zrobiła) i stwierdził, że muszę zrobić prześwietlenie barku. Zrobiłam prześwietlenie i okazało się, że mam wypadnięty bark i złamany guzek wielki. Tym razem trafiłam do szpitala, gdzie byłam operowana.
Po operacji lekarz stwierdził, że czeka mnie długa i trudna rehabilitacja i że nie w pełni odzyskam władzę w tej ręce z uwagi, że operacja była za późno przeprowadzona. Po wyjściu ze szpitala od razu trafiłam na rehabilitację do Pawła. Po trzech miesiącach byłam w szpitalu na kontroli, gdzie lekarz który mnie operował stwierdził, że dawno już nie widział żeby ktoś robił tak szybkie postępy w rehabilitacji. Powiedział, że po takiej operacji jak moja, pacjenci po pół roku nie mają nawet 50% sprawności w ręce co ja teraz. Przez cały czas chodzę na rehabilitację do Pawła. Po roku od operacji ręka jest prawie sprawna, (co zdziwiło lekarza na ostatniej kontrolnej wizycie w szpitalu i stwierdził, że to wynik bardzo dobrze prowadzonej rehabilitacji i ćwiczeń w domu), mogę nią wszystko robić.
Szczerze polecam Pawła. To profesjonalista w każdym calu. Koncentruje się na problemie pacjenta, a swoją pracę wykonuje z zaangażowaniem. Omawia dokładnie działanie poszczególnych ćwiczeń na rozwój (wzmocnienie) poszczególnych partii mięśniowych. Dostosowuje intensywność ćwiczeń do aktualnego stanu zdrowia pacjenta. Podczas konsultacji nie używa skomplikowanej i zawiłej terminologii medycznej, tylko za pomocą przystępnego języka tłumaczy przyczynę dolegliwości. To najlepszy rehabilitant pod każdym względem, zaczynając od fachowości i ogromnej wiedzy, a kończąc na dużym poczuciu humoru i indywidualnym podejściu do każdego pacjenta. Po każdych zajęciach wychodziłam nie tylko z bardziej “rozruszaną” ręką, ale także z lepszym samopoczuciem i zestawem ćwiczeń do domu.
Rehabilitację dopasowuje do indywidualnej siły i wytrzymałości pacjenta, ale kiedy trzeba motywuje do większego wysiłku. Wie także, kiedy trzeba odpuścić i odpocząć, żeby nie przeciążyć ręki, co jest równie ważne jak sama rehabilitacja. Pełen profesjonalizm.
Kolejne wizyty przynosiły ulgę i zmniejszający się ból. Indywidualne podejście do pacjenta i zalecenia do odpowiednich ćwiczeń w domu zmobilizowały moje zaangażowanie. Z pełną odpowiedzialnością polecam wizyty u Pawła – Anna B.
Ćwiczenia bardzo mi się podobają. Jestem po urazie barku wybicie, zwichnięcie i zerwanie więzadeł krzyżowych, po nastawieniu i rehabilitacji, wykonuję te ćwiczenia z bardzo dobrym skutkiem (przyp. red. – dotyczy filmu “Obręcz barkowa – ćwiczenia”) – Elżbieta Kozłowska
Wreszcie jakieś sensowne ćwiczenia (przyp. red. – dotyczy filmu “Bóle obręczy barkowej – ćwiczenia”). Dzięki wielkie! – Elizabeth Harbinson
Ciekawe ćwiczenia, polecam (przyp. red. – dotyczy filmu “Bóle obręczy barkowej – ćwiczenia”) – John McLane
Najbardziej sensowne ćwiczenia. Dziękuję (przyp. red. – dotyczy filmu „Obręcz barkowa – ćwiczenia”) – Karolina Szałata
Ćwiczenia bardzo mi się podobają. Jestem po urazie barku wybicie, zwichnięcie i zerwanie więzadeł krzyżowych, po nastawieniu i rehabilitacji, wykonuję te ćwiczenia z bardzo dobrym skutkiem (przyp. red. – dotyczy filmu “Obręcz barkowa – ćwiczenia”) – Elżbieta Kozłowska
Jestem m-c po zabiegu artroskopii barku. Ćwiczę powoli, w swoim tempie, nic na siłę (przyp. red. – dotyczy filmu “Obręcz barkowa – ćwiczenia”). Boli. Te proste ćwiczenia są sterem do sprawności mojej prawej ręki. Dziękuję – Wanda Nieduziak
Bardzo dobre i pomocne ćwiczenia. Dziękuję (przyp. red. – dotyczy filmu “Ból obręczy barkowej, pleców, karku”) – Barbara Bochenek
Świetne normalne ćwiczenia bez ceregieli (przyp. red. – dotyczy filmu “Ból obręczy barkowej, pleców, karku”) – komentarz na kanale YouTube
Zespół stożka rotatorów – gdzie leczyć w Krakowie?
Masz problem z barkiem? Sprawdź nasze terapie i umów się na KONSULTACJĘ Z FIZJOTERAPEUTĄ.
MAMY DOŚWIADCZENIE w leczeniu dolegliwości związanych z barkiem. Lata praktyki pozwoliły nam opracować terapie, które pomagają znaleźć i wyeliminować przyczynę dolegliwości, dzięki temu skutecznieleczymy nawet przewlekłe stany pourazowe.